Jak stworzyć startup – krok po kroku

Początki są zawsze najtrudniejsze, szczególnie, jeśli chodzi o własny startup i wprowadzenie nowego cyfrowego produktu na bardzo konkurencyjny rynek IT. Sam pomysł i chęci zwykle nie wystarczą. Bez solidnego planu nie ma co liczyć na osiągnięcie biznesowego sukcesu. Jak więc należy przygotować się do podboju rynku? Dowiesz się z tego artykuł.

Tylko 1 na 9 startupów ma szanse na przetrwanie pierwszych dwóch lat swojej działalności. To bardzo mało, ale już połowa z tych, którym udało się stworzyć MVP (Minimum Viable Product), czyli działający prototyp swojej aplikacji, po dwóch latach utrzyma na rynku. Te dane są już bardziej optymistyczne. Czym różni się pierwsza grupa od drugiej? Konkretami. Okazuje się bowiem, że tylko posiadając szczegółowy plan tego co, kiedy i w jaki sposób chcesz osiągnąć, jesteś w stanie przyciągnąć ludzi, którzy uwierzą w twoją wizję.

Przygotuj biznesplan

Niezależnie od tego czy będzie to aplikacja webowa, desktopowa, mobilna, czy e-gadżet, zastanów się jakie funkcje powinien posiadać twój produkt, jakie cechy powinny go wyróżniać spośród setek innych produktów na rynku.

Odpowiedz sobie na pytania:

  • Co wyróżnia twój produkt na rynku?
  • Kto jest potencjalnym klientem?
  • Kto jest najgroźniejszym konkurentem?
  • Jak chcesz zarabiać na swoim produkcie?
  • Jakie są wymagania technologiczne do stworzenia produktu?
  • Jakich umiejętności potrzebujesz do stworzenia produktu, jego promocji i sprzedaży, a także zarzadzania firmą?
  • Jeśli nie posiadasz wszystkich powyższych umiejętności, kogo będziesz potrzebował do współpracy?
  • Ile potrzebujesz pieniędzy na stworzenie MVP?

Naucz się pisać biznesplan (w Internecie znajdziesz wiele poradników) i stwórz go, nawet jeśli będzie tylko dla ciebie. Jest to dokument, który nie tylko wskaże Ci następne kroki i pomoże Ci w realizacji zaplanowanych działań, ale także uwiarygodni Cię w oczach potencjalnych inwestorów.

Zbierz pieniądze

Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z biznesem, największym wyzwaniem będzie zebranie pieniędzy na start. Na tym etapie masz do dyspozycji właściwie jedno źródło finansowania, które w biznesie nazywa się 4F, od słów: Founders, Family, Friends and Fools. Nie ma się co oszukiwać – na początku w Twoje plany będą skłonni zainwestować jedynie Ci, którym zależy na Twoim sukcesie. I głupcy, którzy nie znają statystyk, które podałem na początku poprzedniego punktu.

Jeśli jednak nie uda Ci się pozyskać środków z tego źródła, nie wszystko jeszcze stracone. Jest jeszcze możliwość crowdfoundingu, czyli zdobycia pieniędzy za pomocą sieci społecznościowych. Tutaj ważniejsza od biznesplanu jest umiejętność autopromocji i „sprzedania” swojej wizji. Warto spróbować – zwłaszcza, że zdobyte w ten sposób doświadczenie marketingowe z pewnością przyda ci się na późniejszym etapie twojego projektu.

Jedno jest pewne: zbiórka pieniędzy to moment kluczowy. Jeśli nie uda Ci się osiągnąć sukcesu na tym etapie, twój projekt siłą rzeczy nigdy nie doczeka się realizacji. Dopiero kiedy będziesz już dysponował MVP swojego produktu, będziesz mógł liczyć na zainteresowanie (i pieniądze) poważniejszych inwestorów.

Zespół programistyczny

Czas zbudować zespół IT. Zastanów się jakimi zasobami dysponujesz i jakie są technologiczne wymagania do stworzenia produktu. Przykładowo, jeżeli chcesz, aby twoja aplikacja była stworzona w języku programowania Java, dowiedz się czy posiadasz Java developerów, znających wszystkie potrzebne frameworki. Jeżeli brakuje Ci kompetencji programistycznych, zastanów się, co możesz zrobić w tej sytuacji – rozpocząć rekrutację, czy skorzystać z usług partnera outsourcingowego. Drugie rozwiązanie jest o tyle wygodne, że zyskujesz stały dostęp do grona specjalistów IT posiadających bogate doświadczenie, ale nie musisz zatrudniać ich na stałe. W ten sposób unikasz ponoszenia kosztów związanych z utrzymaniem pracowników, które pozostają po stronie partnera outsourcingowego. Outsourcing usług IT jest więc dobrym rozwiązaniem dla startupu lub małej firmy.

Może się zdarzyć, że nie wszystkie składowe naszego systemu będą zbudowane za pomocą tych samych narzędzi i technologii. Ważne jest więc zastanowienie się nad architekturą – w jaki prosty sposób połączyć kilka narzędzi lub języków programowania, aby zaprojektowany system poprawnie działał? Bardzo dobrze sprawdzają się mikroserwisy zbudowane z niezależnych aplikacji, które można rozwijać równolegle. 

Zarządzanie projektem IT

Po zebraniu wszystkich informacji, spisaniu oczekiwań i określeniu wstępnego budżetu (z uwzględnieniem wynagrodzeń dla programistów) musisz podjąć decyzję, w jaki sposób będą zarządzane kolejne etapy w projekcie i kto będzie sprawował kontrolę nad dotrzymaniem terminów jego realizacji. Popularna w środowisku IT metodyka zarządzania zespołem Scrum, bardzo dobrze sprawdza się w tego typu projektach, ponieważ jednym z głównych założeń jest  to, że każdy etap projektu (sprint) powinien wnosić zauważalną dla użytkowników nową wartość funkcjonalną. Dzięki temu możliwe jest dostarczenie w stosunkowo szybkim czasie produktu z podstawowymi funkcjonalnościami, który później będzie rozwijany zgodnie z potrzebami biznesowymi i możliwościami finansowymi.

Bądź zaangażowanym Product Ownerem. W metodologii Scrum jest to rola, do której należy stały i bliski komunikat z zespołem programistycznym. Do twoich obowiązków należeć będzie weryfikowanie postępu prac i sprawdzanie czy otrzymane wyniki są spójne z potrzebami biznesowymi. Pamiętaj, że jesteś ekspertem jeśli chodzi o wizję swojego produktu (w zakresie jego funkcji, tego jak powinien działać, wyglądać, itd.), ale nie w zakresie technologii, więc staraj się nawiązać sprawną komunikację z zespołem. Dzięki temu zespół będzie świadomy twoich oczekiwań, a Ty będziesz na bieżąco informowany o możliwościach, alternatywnych rozwiązaniach i bardziej wydajnych technologiach.

Testowanie i unikanie porażki

Jako startup, który chce wybić się ze swoim produktem, będziesz musiał zmierzyć się z ogromną konkurencją i nie możesz pozwolić sobie na falstart. Jeżeli nie chcesz obciążać budżetu na początku, ale zależy ci na przeprowadzeniu testów, zastanów się nad testami oprogramowania, oferowanymi jako usługa. Takie chmurowe rozwiązanie jest nie tylko oszczędne, ale też wygodne, ponieważ testy przeprowadzone przez zespół testerów dostawcy usługi wykonywane są tylko wtedy, gdy tego potrzebujesz.

Rozwój projektu IT

Gdy nadejdzie moment premiery twojej aplikacji, strony czy oprogramowania, pamiętaj, żeby projekt był stale rozwijany. Zbieraj feedback od użytkowników i zespołu programistów, zlecaj poprawę i dodanie nowych funkcjonalności, regularnego upgradu, testów działania i bezpieczeństwa oraz dopilnuj tworzenia dokumentacji, w której będą znajdowały się informacje, w jaki sposób produkt działa. Tak naprawdę, jeżeli dobrze wystartujesz ze swoim nowym, innowacyjnym cyfrowym projektem, masz szansę odnieść sukces. Pamiętaj, że nawet giganci – jak facebook. Spotify, Airbnb czy Uber zaczynali od etapu firmy „garażowej”. Dlatego szukaj najlepszych rozwiązań programistycznych i zadbaj o każdy szczegół. Powodzenia!

Artykuł powstał we współpracy z JCommerce.