Czym jest DPI myszy komputerowej?

Mysz komputerowa jest urządzeniem, bez którego trudno wyobrazić sobie wygodną pracę z komputerem. O ile część użytkowników laptopów doskonale radzi sobie z panelem dotykowym, o tyle korzystający z komputerów stacjonarnych zdecydowanie stawiają na mysz. Szeroki wybór myszy komputerowych pozwala idealnie dopasować urządzenie do własnych potrzeb. Na komfort pracy przy z myszą wpływa nie tylko jej wielkość czy kształt, ale również czułość myszy. Czym jest parametr DPI i kiedy zwracać na niego uwagę?

Parametr DPI w urządzeniach peryferyjnych

Skrót DPI pochodzi z angielskiego sformułowania dots per inch i oznacza liczbę punktów obrazu, czyli plamek przypadających na jeden cal. Jednostka ta stosowana jest powszechnie w informatyce i elektronice do określania rozdzielczości obrazów wytwarzanych przez rożnego rodzaju urządzenia, jak ekran komputera, drukarki, plotery czy urządzenia wielofunkcyjne. Parametr ten opisuje stopień oddawania szczegółów obrazu przez urządzenia współpracujące z komputerem. Obraz jest układem punktów pozostających w stałych odległościach od siebie, zarówno w rzędach, czyli układzie poziomym, jak i kolumnach, czyli rozstawie pionowym.

DPI w myszach komputerowych

DPI myszy komputerowej to nic innego jak odległość, jaką musi pokonać kursor myszy przy przesunięciu o jeden cal, odpowiadający około 2,5 cm. Im wyższa liczba przy parametrze DPI, tym urządzenie jest bardziej czułe na ruch. Wysoka czułość myszy odpowiada liczbom przekraczającym 2000 DPI, ale nie zawsze szybka reakcja myszy na ruch dłoni jest wygodna i odpowiada potrzebom pracy przy komputerze. Parametr ten powinien być indywidualnie dostosowany do potrzeb osoby korzystającej z komputera. Zależy przede wszystkim od rodzaju działania na urządzeniu czy umiejętności użytkownika. Gwałtowne przesunięcia kursora będą niedokładne, co może wprowadzić użytkownika, zwłaszcza początkującego, w dezorientację.

Jaką wartość DPI powinna mieć mysz?

Poza wyglądem, rozmiarem i kształtem myszy komputerowe mogą różnić się także wartością DPI. Jaką czułość myszki wybrać do pracy, a jaką do gier? Urządzenie powinno działać tak, by optymalnie odpowiadać na ruch. Zbyt szybka reakcja myszy może utrudniać wykonywanie prostych zadań, swobodne przeglądanie witryn internetowych czy otwieranie plików. Zbyt wolna czułość myszy może skutecznie uniemożliwiać komfortowe tworzenie grafik czy operowanie programami graficznymi.

Klasyczna rozdzielczość myszy, która z powodzeniem sprawdzi się przy pracy biurowej, ale też codziennym otwieraniu przeglądarki czy dokumentów, będzie miała wartość od 800 do 1200 DPI. Taka wartość parametru DPI zupełnie nie będzie odpowiadać potrzebom osób pracujących z programami do obróbki fotografii czy tworzenia grafik. Dla grafików idealna będzie mysz o wartości przynajmniej 2000 DPI. Na rynku dostępne są urządzenia z czułością ponad 5000 DPI, przy których wystarczy niewielki ruch myszą, by kursor natychmiast znalazł się na drugim końcu ekranu. Przy codziennym korzystaniu z komputera zbyt wysoka czułość myszy będzie po prostu mało precyzyjna i komfortowa.