6 lat temu

Dni Otwarte Ośrodka Jądrowego Świerk

 

W dniach 6-7 października Narodowe Centrum Badań Jądrowych wraz z ZUOP Zakładem Unieszkodliwiania Odpadów Promieniotwórczych, zaprasza na Dni Otwarte ośrodka jądrowego Świerk. Dla chętnych będzie 12 tras zwiedzania, wystawy, konkurs i pokazy filmów. Do ośrodka będzie można dojechać specjalnym transportem z Warszawy, Garwolina i Otwocka.

Przed wszystkimi chętnymi do odwiedzenia nas otworzymy drzwi naszych laboratoriów. Zorganizujemy 12 tematycznych tras wycieczkowych – między innymi do badawczego reaktora jądrowego Maria, do naszych laboratoriów i warsztatów opracowujących i budujących akceleratory i detektory do różnych zastosowań, do laboratoriów Parku Naukowo-Technologicznego, a także do ośrodka superkomputerowego – Centrum Informatycznego Świerk. Niewątpliwymi atrakcjami będą też wycieczki do naszego Ośrodka Radioizotopów POLATOM – jednego ze znaczących w skali rynku światowego producenta radiofarmaceutyków i izotopów na potrzeby badań i gospodarki, oraz wycieczka do ZUOP – jedynego w Polsce zakładu, którego zadaniem jest dbanie o to, by odpady radioaktywne powstające m.in. przy okazji procedur medycznych oraz w przemyśle i przy okazji badań naukowych były bezpiecznie utylizowane. Dodatkowym walorem wycieczki do ZUOP będzie możliwość zwiedzenia pozostałości po reaktorze EWA – pierwszym polskim reaktorze jądrowym.

Dni otwarte w Świerku koordynuje Dział Edukacji i Szkoleń NCBJ. Ta unikalna w Europie placówka edukacyjna otworzy przed zwiedzającymi także swoje laboratoria i sale wykładowe. Zaprezentuje sprzęt dydaktyczny, pozwalający nawet najbardziej opornym zrozumieć jak to jest z tym promieniowaniem, atomami, jądrami i podobnymi czarami.

Na wszystkie trasy będzie można zapisać się wcześniej przez Internet: https://www.ncbj.gov.pl/dni-otwarte-2018

Część biletów będzie też dostępna na miejscu, bez wcześniejszej rezerwacji.

Osobną częścią programu będzie wystawa z hasłem przewodnim „Polska atomistyka – dorobek stulecia”. Na nią wstęp będzie możliwy bez rezerwacji (oczywiście po wypełnieniu procedur niezbędnych w przypadku wstępu do ośrodka jądrowego). Na wystawie zaprezentują się nasi goście: Departament Energii Jądrowej Ministerstwa Energii oraz Instytut Chemii i Techniki Jądrowej, który przygotowuje okolicznościową ekspozycję. Mocnym akcentem wystawy będą cztery stanowiska przygotowane przez grupy badawcze NCBJ biorące udział we współpracy międzynarodowej, w tym w największych eksperymentach fizycznych na świecie. Można więc będzie obejrzeć eksponaty i porozmawiać z ekspertami na temat Wielkiego Zderzacza Hadronów i jego ogromnych detektorów. Eksperci opowiedzą chętnym na temat polowania na nieuchwytne neutrina, które odbywa się w ogromnych instalacjach budowanych w sztolniach kopalni, w oceanie i w lodzie Antarktydy. Wreszcie swoje instrumentarium zaprezentują astrofizycy – badacze kosmosu i jego fascynującej historii począwszy od prapoczątków. Dla gości przygotowaliśmy też konkurs, a w zasadzie jego sześć odsłon. Nie będzie to oczywiście konkurs wiedzy szkolnej – na wszystkie pytania będzie można bez trudu znaleźć odpowiedź na stanowiskach wystawowych lub na filmach, które będą wyświetlane równolegle w naszych audytoriach.

Dodatkowe informacje: https://www.ncbj.gov.pl/dni-otwarte-2018

Każda trasa zwiedzania posiada swój własny opis. Część tras (Maria, LBM, POLATOM, ZUOP) nie jest przeznaczona dla kobiet w ciąży, a trasa do ZUOP jest dostępna dla osób, które ukończyły 16 lat.

Obsługujący NCBJ Zakład Transportu Samochodowego „Świerk” przygotował możliwość wygodnego dojazdu do ośrodka w sobotę i niedzielę oraz oczywiście powrotu po zwiedzaniu. Do Świerka będzie można dojechać za darmo autobusami z Warszawy, Otwocka i Garwolina. Szczegółowy rozkład ich odjazdów jest dostępny na stronach imprezy.