3 zasady wyboru taniego kredytu online

Chcesz zaciągnąć kredyt bankowy? Wybór przypadkowej oferty, chociaż pozwala zaoszczędzić czas, zwykle wiąże się z koniecznością poniesienia wysokich kosztów. Jeżeli więc zależy Ci niskich kosztach całkowitych zaciąganego zobowiązania, poznaj najważniejsze zasady wyboru oferty kredytowej.

Jak wynika z danych, tani kredyt przez internet cieszy się niesłabnącą popularnością. Polacy doceniają możliwość ubiegania się o wsparcie finansowe bez konieczności wychodzenia z domu oraz w oparciu o uproszczone formalności. Zaletą jest również możliwość skorzystania z atrakcyjnych warunków finansowych – tutaj jednak wiele zależy od tego, jak wnikliwie kredytobiorca porówna dostępne oferty. Nie trzeba jednak wchodzić w najmniejsze szczegóły – wystarczy wziąć pod uwagę poniższe kryteria.

1. Wysoka pozycja w rankingu kredytów

Tani kredyt przez internet to pojęcie dość względne. Jeżeli nie wiesz, na co zwracać uwagę, z pomocą przychodzą porównywarki kredytowe. To serwisy internetowe, które publikują aktualne zestawienia najlepszych ofert kredytowych.

Przykładowo, w rankingu kredytów gotówkowych Ekredyt24 wysokie pozycje zajmują takie oferty kredytowe jak:

  • kredyt gotówkowy w Santander Consumer Banku

  • kredyt gotówkowy w Citi Handlowy

  • kredyt gotówkowy Nest Bank

  • kredyt gotówkowy w Banku Pekao.

Jeżeli w kilku rankingach dany kredyt zajmuje znaczącą pozycję, warto zainteresować się ofertą.

2. Niskie RRSO

RRSO (rzeczywista roczna stopa oprocentowania) to wskaźnik, który informuje o całkowitych kosztach kredytu. Uwzględnia nie tylko oprocentowanie nominalne, ale również prowizję czy ubezpieczenie. Jest więc najbardziej wiarygodną informacją, na podstawie której można obliczyć koszty zaciąganego zobowiązania.

Im niższe RRSO, tym niższa całkowita kwota do spłaty, co obrazuje poniższy przykład.

Przykład. Przy RRSO wynoszącym 9,16%, koszt kredytu na kwotę 10 000 zł (okres kredytowania 48 miesięcy) wyniesie 1 897,76 zł. Taki sam kredyt z RRSO wynoszącym 11,91% musisz zapłacić 2 477,12 zł.

Zgodnie z nowelizacją ustawy o kredycie konsumenckim z dnia 22 października 2017 roku, banki mają obowiązek informowania o RRSO w sposób czytelny, widoczny i niebudzący żadnych wątpliwości. Wystarczy więc porównać oferty kredytowe pod kątem RRSO – najniższa wartość oznacza najkorzystniejszy pod względem opłat kredyt.

3. Brak obowiązku korzystania z dodatkowych produktów bankowych

Chociaż wydawać by się mogło, że obowiązek otwarcia rachunku osobistego czy korzystanie z karty kredytowej pozostaje bez wpływu na kredytobiorcę, rzeczywistość może przedstawiać się inaczej.

Jeżeli bank pobiera miesięczne opłaty za prowadzenie konta i wysoką prowizję za kartę kredytową, te niepozorne koszty wpływają na zwiększenie całkowitej kwoty kredytu do spłaty.

Chcąc zaciągnąć tani kredyt przez internet, wystrzegaj się banków wymagających założenia płatnego konta osobistego czy korzystania z wysoko oprocentowanych kart kredytowych.

Kierując się powyższymi zasadami, z łatwością znajdziesz kredyt proponowany na atrakcyjnych warunkach finansowych. Poświęć więc chwilę na analizę ofert, korzystając z serwisu porównywarkowego.