6 lat temu

Niesamowite miejsca, które warto zobaczyć

Gotów na super przygodę? W tych miejscach odkryjesz nowe szlaki, skosztujesz lokalnych przysmaków i ujrzysz niesamowitą dziką przyrodę.

1. Harar, Etiopia

Etiopskie miasto Harar to labirynt alejek ozdobionych kolorowymi ścianami. Fot. David Kirkland

Czemu warto: Znajdź najbardziej zaskakujące miasto w Afryce Wschodniej.

Turyści podróżujący po północnej Etiopii rzadko kiedy zapuszczają się na oddalony wschód, gdzie leży malownicze miasto Harar. W tym „Mieście Świętych” znajdują się 82 meczety, jak również najlepsze piwo w Etiopii, wszechobecna narkotyczna roślina khat oraz najwyższej jakości kawa.

Ciekawostka: Hieny często odwiedzają miasto w nocy, żywiąc się odpadkami, ale są również dokarmiane przez ich miłośników.

2. Prowincja Jujuy, Argentyna

Motocyklista przemierza Prowincję Jujuy w północnej Argentynie. Fot. Dmitry Saparov, Getty Images

Czemu warto: Spędź czas z naturalnymi „skalnymi gwiazdami”.

Zlokalizowana na obrzeżach północnej Argentyny Jujuy jest miejscem, gdzie leży wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO Quebrada de Humahuaca. Ta wąska dolina osłonięta jest przez kolorowe formacje skalne, zbierające się tam od tysiącleci. Zdjęcia Cerro de los Siete Colores (Wzgórza Siedmiu Kolorów) na pewno będą cieszyć się zainteresowaniem na Instagramie.

Ciekawostka: Prehistoryczni łowcy-zbieracze, żyjący od roku 9000 p.n.e. do 400 n.e., mieszkali na terenie Quebrada de Humahuaca.

3. Tbilisi, Gruzja

Kolorowe budynki składają się na intrygującą panoramę Tbilisi. Fot. Christian Kober, Getty Images

Czemu warto: Doświadcz autentycznych uroków Tbilisi.

Postęp to ciągłe zmienianie krajobrazu stolicy Gruzji w oszałamiającym tempie. Tradycyjne gruzińskie atrakcje – działające całą dobę łaźnie siarkowe, pulchne khinkali (przyprawione mięsne pierożki), oraz legendarna gościnność mieszkańców – nadal utrzymują się w rozbrajająco niezorganizowanym Starym Tbilisi.

Ciekawostka: Perska, arabska, bizantyjska, osmańska, rosyjska oraz radziecka okupacja miały wpływ na architekturę Tbilisi.

4. Sydney, Australia

Podświetlony budynek Opery widziany z leżącego nieopodal sąsiedztwa, zwanego „The Rocks”. Fot. David Maurice Smith, Redux

Czemu warto: Zobacz odświeżoną Operę Sydney.

W maju 2016 r. rozpoczęło się kosztujące 273 miliony dolarów ulepszenie budynku ikonicznej Opery, zmieniając jej wnętrze. Wśród nich znalazły się najlepsze systemy akustyczne, przyjazne spotkaniom nowe foyer oraz odnowiony Teatr Joan Sutherland, ponownie otwarty w grudniu i goszczący Balet Australijski w kwietniu.

Ciekawostka: Gmach Opery zawiera tysiąc pomieszczeń, a jego dach pokrywa ponad milion płytek.

5. Oaxaca, Meksyk

Kobieta odziana w tradycyjną suknię wyszywaną jedwabnymi kwiatami pozuje do zdjęcia w trakcie festiwalu. Fot. Diego Huerta

Czemu warto: Odkryj starodawną sztukę naturalnego barwienia.

Turyści jak nigdy dotąd są mile widziani w kolorowym meksykańskim stanie Oaxaca, którym we wrześniu 2017 r. wstrząsnęły dwa potężne trzęsienia ziemi. W sklepach zakupić można oszałamiająco barwne wełniane dywany i inne ręcznie wykonane tekstylia, barwione przy użyciu owoców, owadów i innych naturalnych barwników.

Ciekawostka: Najbardziej pożądane z tekstyliów wyrabianych w Oaxaca tkane są z barwionych ślimakami fioletowych włókien.

6. Wiedeń, Austria

Pałac Schönbrunn widoczny za Fontanną Neptuna. Fot. Lucas Vallecillos, Redux

Czemu warto: Podziwiaj dzieła sztuki secesyjnej.

Gustav Klimt, Koloman Moser i Otto Wagner – trzech głównych członków rodzącej się w Wiedniu secesji w sztuce– zmarło w 1918 r. Aby uczcić stulecie modernizmu, Belvedere, Leopold, MAK i inne muzea w opanowanej przez sztukę austriackiej stolicy będą gospodarzami specjalnych wystaw secesyjnych.

Ciekawostka: W Budynku Secesji w Wiedniu znajduje się potężne arcydzieło Klimta: mierzący 2 metry wysokości i 34 metry szerokości Fryz Beethovena.

7. North Shore, Oahu, Hawaje

Góry Ko’olau na wyspie Oahu leżą tuż za gwarnym miastem Waikiki. Fot. Ryan Moss

Czemu warto: Wspieraj lokalnych farmerów i wiejski styl życia.

Znane na cały świat ze swych wysokich fal North Shore jest wiejskim sąsiadem stale rozrastającego się Honolulu. Lokalne farmy, takie jak Poamoho i Kahuku pomagają (jak głoszą wszechobecne nalepki na zderzaki) „Utrzymywać Kraj Krajem” poprzez uprawianie samodzielnie hodowanych roślin oraz świadczenie usług agroturystycznych.

Ciekawostka: Na Farmach Mohala w North Shore, goście za zakwaterowanie płacą pracą.

8. Malmö, Szwecja

Współczesna architektura wita przyjezdnych na Stacji Triangeln. Fot. Kevin Boutwell

Czemu warto: Zasmakuj światowej kuchni.

Będące domem dla niemal 180 narodowości i ponad 450 restauracji trzecie co do wielkości miasto Szwecji to Organizacja Narodów Zjednoczonych jedzenia. Smakosze zjeżdżają do Malmö, aby skosztować przysmaków z całego świata, od najwykwintniejszej nordyckiej kuchni po najpopularniejszy na ulicach falafel.

Ciekawostka: Szwedzi chętnie celebrują swój obyczaj, zwany fika, czyli przerwę w pracy na kawę i cynamonową bułeczkę.

9. Szlak Jordański

Szlak Jordański przebiega przez najbardziej malownicze obszary w kraju. Fot. Yadid Levy

Czemu warto: Przejdź przez nowo wytyczoną historyczną drogę.

Mierzący ponad 640 kilometrów Szlak Jordański jest świeżo wyznaczoną trasą dla pieszych wycieczek, łączącą pradawne szlaki handlowe. Podzielony na osiem osobnych sekcji, szlak wiedzie przez jordańskie lasy, kaniony, pustynie i wybrzeże Morza Czerwonego. Nocować można w domkach gościnnych, u lokalnych mieszkańców lub obozowiskach Beduinów.

Ciekawostka: Uważa się, że Jezus, Mojżesz i Mohammed również przeszli tę drogę.

10. Dublin, Irlandia

Klienci siedzą przed pubem Temple Bar, imiennika dzielnicy. Fot. Bernd Jonkmanns, Redux

Czemu warto: Poczuj się jak w domu w „największej wiosce Europy”.

Pomimo blisko 1.2 milionowej populacji, intymna stolica Irlandii emanuje przyjaznym, wiejskim klimatem. Przechadzając się po Dublinie. można odkryć historyczne gregoriańskie rynki, przytulne puby i skarby nowoczesnej technologii, takie jak nowe Irlandzkie Muzeum Emigracji i odnowione Muzeum Narodowe.

Ciekawostka: Jedna trzecia mieszkańców Irlandii nie przekracza 25 lat.

11. Madagaskar

Objęty ochroną lemur zaszczyca spojrzeniem na tle Masywu Andringitra. Fot. Pete Oxford

Czemu warto: Oglądaj zagrożone wyginięciem lemury w dziczy.

Madagaskar, czwarta pod względem wielkości wyspa na świecie, jest bezsprzecznie ziemią lemurów. Leżący na Oceanie Indyjskim na wschód od Mozambiku, różnorodny biologicznie tropikalny obszar, jest domem dla około stu różnych odmian lemurów – niemal wszystkich zagrożonych wyginięciem przez wycinkę lasów, zmiany klimatu i inne zagrożenia.

Ciekawostka: Madagaskar odłączył się od subkontynentu indyjskiego około 88 milionów lat temu.

12. Santiago, Chile

Panorama Santiago widoczna z parku Cerro Santa Lucia. Fot. Lucas Vallecillos, Redux

Czemu warto: Obejrzyj miejską sztukę w „galeriach” na świeżym powietrzu.

Gołe ściany są jak puste płótna dla kolorowych murali w największym mieście Chile, będącym jednocześnie jego stolicą. Idąc razem z przewodnikiem Santiago Street Art Tours, zobaczyć można stylizowaną chilijską sztukę ulicy w sąsiedztwach takich, jak Bellavista.

Ciekawostka: W długo zaniedbywanej dzielnicy San Miguel, mieści się obowiązkowe do zwiedzenia Museo a Cielo Abierto (muzeum murali na powietrzu).

13. Phnom Penh, Kambodża


Mnisi buddyjscy na przechadzce obok Pałacu Królewskiego w Phnom Penh. Fot. Yadid Levy

Czemu warto: Zobacz na żywo obrazy z wielkiego ekranu.

Oskarowy szum wokół filmu Angeliny Jolie o ludobójstwie w Kambodży – „Najpierw zabili mojego ojca” – podniósł zainteresowanie stolicą Królestwa. W kompleksie Pałacu Królewskiego obejrzeć można skarby kultury, natomiast w Muzeum Ludobójstwa Tuol Sleng, dowiedzieć się o brutalnym reżimie Khmera Rouge’a.

Ciekawostka: W Srebrnej Pagodzie na terenie Pałacu Królewskiego znajduje się pokryta diamentami złota statua Buddy, ważąca ponad 90 kilogramów.

14. Cleveladn, Ohio

Rock and Roll Hall of Fame dodaje charakteru panoramie Cleveland. Fot. Yuanshuai Si, Getty Images

Czemu warto: Świętuj odrodzenie przemysłowego miasta.

Cleveland rządzi: na scenach ośmiu teatrów na Playhouse Square, w Beachland Ballroom gdzie króluje muzyka indie oraz w uwielbiających metal restauracjach Black Pig i The Plum. W odnowionych dzielnicach Hingetown i Warterloo Arts można kupować i przechadzać się do woli.

Ciekawostka: Termin „Rock ‘n’ Roll” został wymyślony przez pochodzącego z Cleveland DJ’a Alana Freeda w 1952 r.

15. Tétouan, Maroko


Kobieta mija jeden z bazarów w Tétouan. Fot. Raquel Maria Carbonell Pagola, Getty Images

Czemu warto: Odkryj współczesną marokańską sztukę.

Tradycyjni rzemieślnicy nadal wytwarzają dywany w tym należącym do Światowego Dziedzictwa portowym mieście, lecz oddolny ruch sztuk pięknych przyciąga do siebie nowe talenty. Dzieła sztuki nowoczesnej można podziwiać w Narodowym Instytucie Sztuk Pięknych, Muzeum Sztuki Współczesnej w Tétouan oraz rezydencji Green Olive Arts.

Ciekawostka: Odbudowana w 15 wieku Tétouan jest najbardziej kompletną z medin Maroka.

16. Park Narodowy Seoraksan, Korea Południowa

Krajobraz Parku Narodowego Seoraksan pokryty śniegiem. Fot. tawatchaiprakobkit, Getty Images

Czemu warto: Poczuj olimpijskiego ducha.

Seoraksan jest północnowschodnią prowincją Gangwou, gospodarza Zimowych Igrzysk Olimpijskich. Chociaż w samym parku Igrzyska nie będą się odbywać, zawiera on równie piękne górzyste tereny. Z kolejki górskiej w Seorak obejrzeć można niektóre z 30 szczytów parku, w tym mierzącą 1.7 km wysokości Górę Sorak (Seoraksan).

Ciekawostka: Park szczyci się również masywnym Wielkim Buddą Zjednoczenia, 108 tonową statuą z pozłacanego brązu.

17. Albania

W sąsiedztwie albańskiego wybrzeża, nurek bada ładunek amfor z wraku statku z czasów cesarstwa rzymskiego. Fot. Elaine Ferritto Calip

Czemu warto: Nurkuj w większości niezbadanych wodach.

Zatopione akwedukty, wraki statków, i rzadko odwiedzane jaskinie to część z relatywnie nietkniętych skarbów oczekujących na nurków w Albanii. Dekady izolacji pod rządami komunistycznego przywódcy Envera Hoxha, ograniczyły rozwój oraz nieumyślnie zachowały dziedzictwo kulturalne leżące pod wodą, głównie przy południowym wybrzeżu.

Ciekawostka: Hoxha zakazał nurkowania, aby zapobiec ucieczce Albańczyków.

18. San Antonio, Teksas

Kolorowe światła dekorują nocą park River Walk w śródmieściu San Antonio. Fot. Raymond Y. Choo

Czemu warto: Baw sie jakby był 1718 rok.

Trzy wieki historii zainspirowały San Antonio do urządzenia wielkiego Święta Trzechsetlecia. Trwająca cały rok zabawa rozpoczęła się noworocznym koncertem i oszałamiającym pokazem fajerwerków, a w ciągu roku zaplanowanych jest ponad 550 innych wydarzeń kulturalnych.

Ciekawostka: Pięć misji San Antonio są pierwszymi zabytkami Teksasu włączonymi do listy Światowego Dziedzictwa UNESCO.

19. Labrador, Kanada

Woda rozbija się o skały wodospadu White Bear River. Fot. Rolf Hicker, Getty Images

Czemu warto: Odwiedź nowy kanadyjski park narodowy.

Położony w pozbawionej dróg dzikiej przestrzeni północnego Labradoru, Rezerwat Narodowego Parku Gór Akami-Uapishku-KakKasuak-Mealy jest jednym z najnowszych i najbardziej oddalonych parków narodowych Kanady. Rdzenni mieszkańcy Kanady oprowadzają turystów, jako przewodnicy.

Ciekawostka: Obszar parku, liczący niemal 10700 kilometrów kwadratowych jest zbliżony wielkością do Jamajki (11424 km2).

20. Fryzja, Holandia

Restauracje i sklepy położone są przy dawnym kanale dokowym w Leeuwarden. Fot. Ruben Drenth

Czemu warto: Zwiedź Stolicę Kultury Europejskiej 2018 r.

Będąc zarówno miejscem urodzenia Maty Hari oraz Europejską Stolicą Kultury w 2018 r., Leeuwarden jest również głównym miastem holenderskiej prowincji Fryzja. Do uroków tutejszego prowincjonalnego życia należą błotne przechadzki po Morzu Wattowym, kupowanie ceramiki z cyny w Makkum oraz jedzenie pokrytych cynamonem słodkich bułeczek.

Ciekawostka: Fryzja jest kolebką tzw. fierljeppen, czyli przeskakiwania kanału przy użyciu drąga.

21. Park Narodowy Ruaha, Tanzania

Samica lwa poluje na równinie Serengeti. Fot. Marc Mol

Czemu warto: Pomóż w ochronie zagrożonych lwów afrykańskich.

Ruaha, największy w Tanzanii park, jest domem dla jednej dziesiątej światowej populacji zagrożonych wyginięciem lwów afrykańskich. Inicjatywy turystyczne pomagają gościom oglądać te wielkie koty – niektóre nawet w grupach do 30 osobników – oraz podtrzymują działania mające na celu ochronę dzikiej przyrody w i wokół parku.

Ciekawostka: Populacja lwów afrykańskich spadła o 90% w ciągu ostatniego stulecia.