Jak wygląda wizyta u psychologa?


Prawdopodobnie każdy choć przez moment rozważał wybranie się do psychologa. Nieradzenie sobie z własnymi emocjami, stres, konflikty, utrata pracy, kryzysy życiowe- to wszystko sprawia, że tracimy kontrolę i chcemy skorzystać z profesjonalnej pomocy. W przypadku poważniejszych zaburzeń, które wymagają farmakoterapii myślimy o psychiatrze, natomiast w przypadku problemów, czy życiowych kryzysów, możemy zdecydować się na psychologa.

Kiedy wybrać się do psychologa?

 

Psycholog jest popularnie nazywany „lekarzem dusz”, co oznacza, że odwiedzić go może każdy, kto odczuwa taką potrzebę.  Poradnię psychologiczną warto odwiedzić, gdy:

  • Odczuwasz zmianę w swoim zachowaniu lub w swoich emocjach,
  • Chcesz lepiej dogadywać się z innymi ludźmi, rodziną, współpracownikami,
  • Masz określone trudności, przeszedłeś kryzys czy traumę
  • Chcesz się rozwijać i zmieniać (wtedy także należy rozważyć wizytę coachingową).

Decydując się na wizytę u psychologa, zastanów się nad celem spotkań ze specjalistą. Nie bój się i nie wstydź, ponieważ psycholog jest zwykle aktywnym słuchaczem, który stara się pomóc w jak najlepszy sposób.

Przebieg pierwszej wizyty

 

Wizyta u psychologa jest zwykle sytuacją nową i różni się od wizyty u lekarza internisty czy innego specjalisty. Dzieje się tak dlatego, że psycholog nie jest z wykształcenia lekarzem i jego podejście do pacjenta jest zupełnie inne. Psycholog jednak tak samo jak lekarz jest zobowiązany do zachowania tajemnicy. W trakcie pierwszej wizyty psycholog omówi z Tobą pobieżnie Twoje problemy, a także przeprowadzi krótki wywiad. Zupełnie inaczej wygląda sprawa w przypadku psychoterapeuty, który może  pogłębiać informacje na Twój temat w trakcie każdej kolejnej wizyty, zwłaszcza w przypadku neopsychoanalizy. Natomiast w trakcie wizyty u psychologa w poradni pierwsza wizyta jest ogólną konsultacją. Psycholog na pewno cię wysłucha, będzie także zadawał ci pytania i wytłumaczy swoją rolę.

 

Co dalej?

 

Po pierwszym spotkaniu mogą pojawić się u Ciebie różne emocje. Warto pamiętać, że zwykle problem nie zostaje rozwiązany w trakcie jednej wizyty. Potrzebne są do tego dalsze konsultacje i rozmowy. Może się zdarzyć, że psycholog i klient zdecydują ile razy będą się spotykać. W przypadku decyzji o psychoterapii, warto pamiętać, że zwykle najszybsze efekty daje terapia poznawczo- behawioralna. Spotkania z psychologiem powinny płynąć z wewnętrznej potrzeby oraz osobistej motywacji.

 

Psycholog to specjalista, który słucha, nie ocenia i stara się być jak najbardziej obiektywny. Decyzja dotycząca przebiegu spotkań, ilości wizyt i poruszanych tematów, zależy od rodzaju terapii oraz osobistych potrzeb.