6 lat temu

Czy można latać bez paszportu? Oczywiście! Oto dowody

Jak zagraniczne wakacje i lot samolotem, to koniecznie z paszportem, jeśli nie również z wizą. Tak jawią ci się wakacje poza granicami naszego kraju? To błąd! Istnieje całkiem pokaźna lista krajów, do których bez przeszkód wybierzesz się tylko z dowodem osobistym. Co to za miejsca? I dlaczego przy przekraczaniu granic tych państw nikt nie zapyta cię o paszport?

Czy można latać bez paszportu?

Prawo do swobodnego podróżowania wynika z faktu, że Polska należy do Unii Europejskiej oraz do strefy Schengen. Mimo, że wkrótce minie 15-lecie naszej przynależności do Wspólnoty, wśród podróżujących Polaków wciąż pojawiają się wątpliwości związane z turystyką bez paszportu. Dzieje się tak dlatego, że nie każdy kraj należący do UE należy równocześnie do Schengen. Są też kraje spoza Unii, które należą do Schengen, więc do nich także można latać na podstawie dowodu osobistego. Jak się w tym połapać? Jeśli nie jesteś pewien, jakie dokumenty wymagane są przy podróży do Norwegii, Bułgarii czy Grecji – zawsze możesz to sprawdzić na stronach Ministerstwa Spraw Zagranicznych. To najpewniejsze źródło wiedzy w tym temacie.

Gdzie bez paszportu na wakacje?

Do jakich krajów bez paszportu? Zasady wyglądają na skomplikowane… Spokojnie, wszystko po kolei. Podróżować bez paszportu możemy do krajów UE, które przystąpiły do strefy Schengen. Poza tym – do krajów należących do Europejskiego Obszaru Gospodarczego, a zatem na Cypr, do Bułgarii, Rumunii, Chorwacji, Irlandii i Wielkiej Brytanii. A co z tak specyficznymi państwami, jak Watykan, San Marino i Monako? Choć formalnie nie podpisały układu z Schengen, to i tak otwierają swoje granice dla turystów z państw członkowskich. Miło z ich strony, prawda?

Musisz ponadto wiedzieć, że bez paszportu da się latać także poza Europę. Gdzie na przykład? Na Maderę, Azory, Martynikę, Wyspy Kanaryjskie, Gibraltar, na Wyspy Owcze, a nawet do Gujany Francuskiej i Gwadelupy! Wszystkie wymienione miejsca to tzw. departamenty zamorskie, które należą do innych państw europejskich: Portugalii, Francji, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii i Danii.

Wakacje bez paszportu – gdzie?

Na dobry początek Grecja. Bo nigdy się nie nudzi i zawsze chętnie powita nas w swoich progach! Tym razem polecamy grecką wioskę Kokkino Nero. To miejscowość na Wybrzeżu Tesalskim, w Zatoce Termajskiej nad Morzem Egejskim. Atrakcją turystyczną Kokkino Nero jest wypływające tutaj źródło szczawy żelazistej, wody mineralnej nasyconej dwutlenkiem węgla i żelazem, które nadaje wodzie ciekawie rdzawy kolor. Zresztą – po polsku Kokkino Nero to właśnie Czerwona Woda!

Myślisz, że prawdziwie zaszaleć można tylko na odległych, egzotycznych wyspach z dala od Europy? Nic bardziej mylnego – nawet jeśli przez brak paszportu musisz zrezygnować z wycieczki na Seszele, nic straconego. Możesz ją zamienić na rejs po Morzu Śródziemnym połączony z wypoczynkiem na hiszpańskiej Majorce. Spędzisz 13 niezapomnianych nocy na luksusowym statku MSC Divina i zawitasz do Walencji w Hiszpanii, Marsylii we Francji, Genui, Palermo i Civitavecchii (Włochy) oraz Cagliari w Sardynii. Rejs zakończy się na Majorce, ale wraz z nim nie skończy się twoja wycieczka. Na tej pięknej wyspie spędzisz jeszcze 6 pełnych relaksu dni!

Gdzie jeszcze warto pojechać bez paszportu? Np. do Włoch, a konkretnie do Wenecji, którą polecamy o każdej porze roku. Pozostając w klimacie śródziemnomorskim, możesz postawić też na Maltę, malutkie państwo-miasto, które najwyższe temperatury oferuje od maja aż do końca października. Bez przeszkód pojedziesz też do Bułgarii, mimo, że to kraj spoza Unii. Sprawdzoną opcją będzie kurort Słoneczny Brzeg, jedna z najbardziej rozrywkowych nadmorskich miejscowości w Europie Wschodniej. Chcesz więcej inspiracji? Zajrzyj do serwisu lidl-podroze.pl!

Swoboda podróżowania to wielki przywilej. Europa obfituje w piękne zakątki warte odwiedzenia, więc jeśli twój paszport okaże się nieważny, wcale nie musisz rezygnować ze zwiedzania świata. To takie proste!