6 lat temu

Jazz nad Odrą – historia festiwalu

Jazz nad Odrą to wyjątkowy jazzowy festiwal, który w tym roku odbędzie się już po raz pięćdziesiąty czwarty! Jego historia sięga lat 50. XX wieku, a wśród gwiazd, które wystąpiły w naszym kraju w ramach tego znanego na całym świecie festiwalu znajdziemy największe osobistości, których działalność miała wpływ na to, jak dziś wygląda muzyka jazzowa. Dowiedz się, jak wyglądała historia słynnego festiwalu i ile kosztują bilety na edycję 2018!

Historia początków festiwalu Jazz nad Odrą we Wrocławiu

Jak przeczytać można na blogu Hotelu Europejskiego, historia festiwalu znanego jako Jazz nad Odrą sięga lat 50. XX wieku, kiedy to w 1957 roku zorganizowano we Wrocławiu Ogólnopolski Przegląd Studenckich Zespołów Jazzowych, inspirowany Światowym Festiwalem Młodzieży i Studentów, odbywającym się dwa lata wcześniej w Warszawie. Festiwal ów dał początek wrocławskiej wersji jazzowego festiwalu, którego pierwsza edycja odbyła się w 1964 roku po tym, jak rok wcześniej tróje studentów wrocławskich szkół wyższych wyszła z propozycją zorganizowania przeglądu twórczości i konkursu dla młodych pianistów jazzowych z Wrocławia i okolic. Pomysł ten został zaakceptowany przez Zrzeszenie Studentów Polskich, która to organizacja już od 1964 roku aż do roku 1989 organizowała festiwal pod nazwą Przeglądu Jazzowego. Przez 25 lat festiwal był więc imprezą studencką, stworzoną przez studentów dla studentów. Koncerty jazzowe odbywały się jednak w tym czasie w różnych, nawet najbardziej rozpoznawalnych i najatrakcyjniejszych miejscach w naszym mieście. Choć pierwsze wydarzenia miały miejsce w Pałacyku przy ul. Kościuszki 34 czy też w auli Politechniki Wrocławskiej, w kolejnych latach wraz ze wzrostem popularności festiwalu odbywały się one między innymi również we wrocławskiej Filharmonii, Dużym Studiu Polskiego Radia, w salach Teatru Polskiego i Współczesnego oraz w Operze czy ówczesnej Hali Ludowej, zwanej obecnie Halą Stulecia.

Rosnąca popularność festiwalu oraz przychylne opinie gości i krytyków dotyczące poziomu umiejętności prezentowanych przez niekiedy zupełnie nieznanych uczestników konkursu na jazzową osobowość roku były głównymi powodami, dla których w Polsce rozwijały się prężnie inne wydarzenia kulturalne związane z muzyką jazzową. W tym czasie pojawił się między innymi festiwal Jazz nad Wartą w Poznaniu, Jazz nad Bałtykiem w Gdańsku czy Jazz nad Wisłą w Toruniu, a także mniejsze wersje festiwalu – olsztyński nad Łyną, katowicki nad Rawą czy białostocki nad Białą. Pod koniec lat 60. Jazz nad Odrą zaczął przyciągać również gwiazdy światowego formatu z innych krajów, co pozwoliło festiwalowi stać się wydarzeniem międzynarodowym i zyskać znacznie większy rozgłos nie tylko w Polsce, ale też na świecie.

Ile kosztują bilety na wydarzenia związane z festiwalem Jazz nad Odrą?

Ceny biletów na poszczególne wydarzenia wahają się w zależności od wybranego koncertu oraz od miejsc, jakie chcielibyśmy zająć. W programie znajdziemy zarówno koncerty, na które wstęp kosztuje 20 złotych, jak i wydarzenia kosztujące od 60 do nawet 150 złotych za miejsce. Istnieje także możliwość zakupu biletów VIP na poszczególne koncerty – ich ceny wahają się od 250 do 300 złotych. Bilet VIP zapewnia nam najlepsze miejsca pod względem akustyki w danej sali, dostęp do strefy VIP na godzinę przed rozpoczęciem koncertów, w trakcie przerw oraz na godzinę po zakończeniu koncertu w Sali Teatralnej, a także catering z profesjonalną obsługą oraz bezpłatnymi napojami alkoholowymi i bezalkoholowymi.