13 faktów i przesądów związanych z piątkiem trzynastego


Owiany złą sławą, odsądzony od czci i wiary, piątek trzynastego od stuleci uważany jest za dzień przynoszący pecha. Sprawdź, czy na pewno wiesz na jego temat wszystko. Punkt dziesiąty może cię mocno zaskoczyć!

1. Czarny kot, stworzenie piękne i niemal mistyczne, uważany jest za zwiastuna nieszczęścia, zwłaszcza kiedy przebiegnie nam drogę. Przesąd ten jest tak głęboko zakorzeniony w ludzkiej podświadomości, że właściciele czarnych kotów w piątek trzynastego starają się nie wypuszczać ich z domu! Oczywiście czynią to z troski o ich bezpieczeństwo, nie w obawie, że będą siać pecha na prawo i lewo. Jeśli boimy się czarnych kotów, a jakiemuś uda się przebiec nam przed nogami, musimy splunąć trzy razy przez lewe ramię. Ten prosty gest ma ponoć moc odczyniania uroków.

2. Lustro ponoć jest zwierciadłem duszy. Być może właśnie dlatego jego stłuczenie jest tak groźne – grozi za to aż siedem lat nieszczęścia, szczególnie jeśli lustro pęknie w piątek trzynastego. Francuzi wierzą w nieco zmodyfikowaną wersję tego przesądu – dla nich zbite lustro to siedem lat bez miłości.

3. Wstawanie z łóżka lewą nogą jest bardzo niewskazane, zwłaszcza w tym feralnym dniu. Jeśli to zrobimy, dzień na pewno nie będzie udany. Skąd taki pomysł? Lewa strona ciała ogólnie uważana jest za gorszą od prawej. Trudno to zrozumieć biorąc pod uwagę, że to po lewej stronie znajduje się serce.

4. Przechodzenie pod drabiną to prawdziwe przestępstwo w piątek trzynastego. Tu już nie ma żartów, za coś takiego grozi śmierć! Przesąd ten pochodzi prawdopodobnie z dawnych czasów, gdy drabin używano do stawiania szubienic. Na szczęście jest prosty sposób na odpędzenie kostuchy. Wystarczy, jeśli skrzyżujemy palce przy przechodzeniu pod drabiną. Podobnie rzecz ma się ze słupami wysokiego napięcia.

5. Oglądanie się za siebie w wielu kulturach traktowane jest jako zapraszanie pecha, by nam towarzyszył. Nigdy, przenigdy nie oglądaj się za siebie, zwłaszcza w piątek trzynastego! Nawet jeśli wydaje ci się, że goni cię stado słoni, twardo patrz przed siebie.

6. W piątek trzynastego nie zaczynaj niczego nowego! Nie podejmuj życiowych decyzji, nie rozpoczynaj nowych biznesów, nie bierz tego dnia ślubu. Ba! Nawet nie waż się zakładać nowej koszuli! To także nie najlepszy dzień na poważne zakupy, bo wychodzenie z domu nie jest dobrym pomysłem. No, chyba że zakupy online. Niektóre sklepy przygotowują specjalne promocje właśnie na tę okazję. Warto zajrzeć na mango.pl gdzie rabaty sięgają aż 70%! 

7. Jak zatrzymać przy sobie dobre fluidy z czwartku dwunastego? Nie myj się i nie zmieniaj garderoby. Co prawda nie będziesz zbyt ładnie pachnieć, za to nie będziesz mieć pecha. Oczywiście, jeśli w niego wierzysz. W feralny piątek nie tylko kąpiel przyniesie pecha, ale także kichanie. Lepiej więc unikać przeciągów i wąchania tabaki.

8. Sól to przyprawa, bez której nie wyobrażamy sobie większości potraw. Jednak jej rozsypanie, zwłaszcza w tym pechowym dniu, nie wróży niczego dobrego. Nie chcecie się kłócić z rodziną i przyjaciółmi? W piątek trzynastego pilnujcie się, by nie rozsypać soli! A najlepiej w ogóle jej nie używajcie.

9. Amerykanie bardzo poważnie podchodzą do piątku trzynastego i bardzo ograniczają swoją aktywność tego dnia. Ekonomiści obliczyli, że wynikające z tego straty sięgają aż 900 mln dolarów za każdy piątek trzynastego w roku.

10. Rosjanie mają swoje specyficzne zwyczaje. Także zabobony mocno różnią się od typowo europejskich. Jednym z mocno przestrzeganych w Rosji przesądów jest… wypijanie wódki do dna. Jeśli w butelce zostaną jakiekolwiek resztki, ma to przynieść strasznego pecha, zwłaszcza w piątek trzynastego. Mówi się o tym, że zabobony zostaną w Rosji oficjalnie zakazane, ale nawet jeśli tak się stanie, tradycja będzie żywa jeszcze długo.

11. Piątek trzynastego jest dniem powszechnego lęku przed pechem w Ameryce Północnej i niemal wszystkich krajach Europy z wyjątkiem Hiszpanii, Rumunii i Grecji, gdzie popłoch wzbudza wtorek trzynastego. Za wyjątkowe należy uznać Włochy. Włosi najbardziej boją się pecha w piątek, ale siedemnastego.

12. Paraskewidekatriafobia to nie słowo służące do trenowania dykcji ani nazwa tajemniczej gwiazdy w gwiazdozbiorze Andromedy, ale… naukowo nazwany lęk przed piątkiem trzynastego. Tak, tak – ten dzień (a raczej te dni, bo mogą być aż trzy piątki trzynastego w ciągu roku), jest tak negatywnie nacechowany, że doczekał się nawet prywatnej fobii. Są ludzie, którzy tego dnia za nic nie wsiądą do samolotu, a nawet nie wyjdą z domu!

13. Jak uniknąć pecha w piątek trzynastego? Ponoć jest na to prosty sposób. Wystarczy… nie wierzyć, że ten dzień jest inny, niż pozostałe dni w roku.

Nie wierzysz w piątek trzynastego? Uważaj! Na www.mango.pl możesz spodziewać się strrraszliwych akcji przygotowanych specjalnie na ten dzień. Masz odwagę sprawdzić, o co chodzi? Największych śmiałków nagroda na pewno nie ominie! Rabaty sięgające 70% obowiązują nie tylko w piątek trzynastego. Oferta ważna jest już od poniedziałku, aż do końca tygodnia, jednak tylko do wyczerpania zapasów. Warto się pospieszyć.