6 lat temu

Jak rozpocząć przygodę z dronem?

Drony w ostatnich latach podbiły polski rynek. Wykorzystywane są praktycznie wszędzie: do filmowania ślubów, nagrywania filmów reklamowych oraz wielu innych ważnych wydarzeń. Z pewnością spora liczba osób, która rozważa zakup drona, zastanawia się nad tym od czego, należy zacząć i jakie kroki podjąć, aby rozpocząć przygodę z niecodziennym filmowaniem. Aby ułatwić Wam zadanie, przygotowaliśmy krótki poradnik, który z pewnością pomoże w stawianiu pierwszych kroków podczas filmowania dronem.

Dron do filmowania – jak filmować dronem

Po pierwsze: poznaj prawo!

Każdy kraj ma odrębne prawo dotyczące nagrywania filmików dronem, dlatego warto poznać obowiązujące przepisy. W Polsce dostępne są na stronie Urzędu Lotnictwa Cywilnego pod adresem: http://www.ulc.gov.pl/pl/drony. Jeżeli zamierzasz nagrywać za granicą również, musisz posiąść odpowiednią wiedzę z tego zakresu.

Po drugie: odpowiednie miejsce do latania!

Wiele osób błędnie zakłada, że wszędzie można latać dronem. Aby mieć stuprocentową pewność, że nie narazimy się na wysokie kary finansowe, warto skorzystać z aplikacji oraz stron internetowych, na których możemy sprawdzić takie adresy.

Po trzecie: wybierz właściwy sprzęt!

Od tego powinniśmy zacząć. Zanim pod wpływem emocji zakupisz wymarzonego drona, warto poznać podstawowe parametry, które należy porównać w poszczególnych sprzętach. Podstawowe cech, które musisz poznać to:

– żyroskop i akcelerometr odpowiadające za stabilność,

– Headless Mode, czyli funkcja, która w intuicyjny sposób pomaga sterować dronem,

– funkcja 360° jest niezbędna, jeżeli planujesz rozpocząć profesjonalną przygodę z filmowaniem dronem,

– WiFi jest z pewnością podstawą, jeżeli chcemy na przykład korzystać z transmisji na żywo w mediach społecznościowych,

– ATTI/Alt Hold pozwala utrzymać stałą wysokość.

Istnieje wiele parametrów, które należy poznać przed podjęciem kluczowej decyzji. Warto również wypróbować dany sprzęt przed zakupem, aby mieć pewność, że spełnia on nasze oczekiwania.

Po czwarte: UAVO

UAVO to nic innego jak świadectwo kwalifikacji operatorów dronów. Pozwala na wykorzystywanie nagrywania w celach komercyjnych. Koszt odpowiedniego szkolenia, świadectwa oraz egzaminu wynosi łącznie około 200 zł i stanowi obowiązkowy wymóg.

Po piąte: zacznij ostrożnie!

Jeżeli dopiero rozpoczynasz przygodę z dronem, staraj się filmować na dużych przestrzeniach, które nie posiadają wielu drzew, domów lub słupów energetycznych. Najlepszym rozwiązaniem będzie wypróbowanie swoich możliwości na polanie, która pozwoli nam zaprzyjaźnić się ze sprzętem.

Pamiętaj, że dron daje o wiele więcej możliwości niż tradycyjne filmowanie „z ręki”. Pokaż nietypowe perspektywy z lotu ptaka lub ujęcia detaliczne.

Postaraj się zapanować nad płynnością ruchów, aby przejścia podczas montowania filmu były dynamiczne i ciekawe.

Warto również pomyśleć o odpowiednim kursie, który może przygotować nas do samodzielnego używania dronów. Istnieje wiele wytycznych, które należy przestrzegać.

 

Artykuł powstał przy współpracy z MegaDron.pl