Diesel – krótka historia marki

Założycielem marki Diesel jest Włoch Renzo Rosso, który rozpoczął przygodę z szyciem jeansów już w wieku 15 lat. Do tego celu używał maszyny do szycia swojej matki, uszyte przez siebie spodnie sam nosił i sprzedawał przyjaciołom. W późniejszych latach przystąpił do szkoły wyższej w Padwie, zajmującej się produkcją tekstyliów przemysłowych.

W 1976 roku Rosso zaczął pracę w firmie Moltex, której właścicielem był Adriano Goldschmied. Dwa lata później wziął pożyczkę od ojca, by kupić 40% udziałów w firmie i zmienił jej nazwę na Diesel. W 1985 roku wykupił całą firmę i od tej pory stał się jej jedynym właścicielem. Wówczas Rosso powiedział, że nauczył się marketingu od Amerykanów, kreatywności od Włochów oraz systemów zarządzania od Niemców.

W 1990 roku Diesel wszedł na rynek amerykański i meksykański, a także japoński. W 1991 roku Diesel był głównym sponsorem Mistrzostw Świata Superbike’ów. W 1995 roku wprowadził jeden z pierwszych znaczących w świecie mody sklepów internetowych ze sprzedażą detaliczną, ze zdjęciami z każdej kolekcji. Pierwsze jeansy do kupienia online pojawiły się w Szwecji i Finlandii w 1997 roku, wówczas otworzono sklep internetowy, który zapewniał wysyłkę do domów klientów.

W 1996 roku otworzono duże sklepy firmowe Diesela w Nowym Jorku, San Francisco, Rzymie i Londynie oraz zaczęto otwierać mniejsze sklepy i wprowadzać produkty do sklepów, które oferowały też ubrania innych marek. Kolejne sklepy firmowe otworzono w Berlinie, Paryżu i Barcelonie. Diesel również produkował katalogi dla swoich linii detalicznych. Firma wygrała także nagrodę Premio Risultati jako Najlepsza Włoska Firma Roku 1996.

W 2002 roku Renzo Rosso zaczął nabywać inne marki modowe, które wraz ze swoją marką Diesel objął firmą macierzystą Only the Brave. Only the Brave w swoim składzie miał Maison Martin Margiela, Victor & Rolf, Marni oraz Staff International. W 2005 roku Diesel wydał książkę pt. „Pięćdziesiątka” (Fifty) z okazji 50-tych urodzin założyciela, która zawierała ilustrowaną historię firmy, z nakładem dziesięciu tysięcy egzemplarzy.

Jeansy Diesel są produkowane wyłącznie we Włoszech. Główna siedziba firmy znajduje się w Breganze, a od 2005 roku dorobiła się 12 międzynarodowych filii. W 2008 roku firma posiadała pięć tysięcy punktów sprzedaży w osiemdziesięciu krajach, wraz 270 markowymi sklepami Diesel, w tym ze 100 sklepami należącymi do franczyzobiorców. W 2009 roku obroty firmy przekroczyły 1,3 mld euro, a do 2010 posiadała już 400 sklepów. Rosso znalazł się w 2012 roku na liście miliarderów magazynu Forbes, a w 2015 jego firma zorganizowała wystawę w Szanghaju pt. Welcome to Diesel World. Wystawa przedstawiała przegląd historii firmy wraz z debiutem nowej kolekcji. Kolejna tego typu wystawa odbyła się w Tel Awiwie z okazji 20-lecia istnienia firmy w Izraelu.

Partnerem tekstu było myLabels.pl – OUTLET Diesel