To może uratować twój dom

Odpowiedzialny właściciel nieruchomości – domu, mieszkania czy nawet garażu, przykłada dużą uwagę do jego stanu technicznego. Wszelkie niepokojące rzeczy, które mogą rzucić się mu w oczy, powinny być szybko diagnozowane. Do jednych z takich na pewno należy wilgoć na ścianach. Bagatelizowanie takiego stanu rzeczy prowadzi do wielu niebezpiecznych sytuacji. Rezultatem może być pojawienie się grzyba na ścianie. To już jest sytuacja bardzo groźna tak i dla zdrowia ludzi, jak i samej konstrukcji obiektu. Co można w takiej sytuacji zrobić, aby skutecznie pozbyć się problemu? Rozwiązaniem jest odgrzybianie ścian, wykonane przez profesjonalistów, z użyciem odpowiednich środków. Na początek wyjaśnijmy jednak możliwe przyczyny pojawienia się grzyba na ścianie.

Groźna wilgoć

Pleśń pojawiająca się na tynku jest efektem długo utrzymującej się wilgoci. Z tego też powodu zjawisko takie można najczęściej zaobserwować na ścianach w łazienkach, a także ścianach zewnętrznych. Przeciekająca woda i źle wykonana izolacja termiczna prowadzi do powstawania różnic temperatur i skraplania się pary wodnej. Jej nadmiar sprzyja powstawaniu grzybów, które w bardzo szybkim tempie się rozwijają i mogą zajmować coraz większą część ściany. Samo naprawienie uszkodzonej izolacji nie pozwoli samoczynnie pozbyć się grzyba. Owszem, wyeliminuje jego przyczynę, ale on nadal pozostanie w tym miejscu, będąc zagrożeniem dla ludzi. Grzyby pleśniowe są niezwykle groźne dla zdrowia, ponieważ mogą powodować liczne reakcje alergiczne i być przyczyną poważnych problemów z górnymi drogami oddechowymi. Konieczne zatem jest szybkie i skuteczne pozbycie się problemu.

Odgrzybianie ścian – remedium na problemy

Skuteczne odgrzybienie ścian to proces wieloetapowy, na który składa się kilka czynności, wykonywanych w ściśle określonej kolejności. Pierwszym zadaniem będzie znalezienie przyczyny pojawienia się grzyba. Samo jego usunięcie, bez eliminacji powodu sprawi, że problem za jakiś czas pojawi się ponownie. Tego nikt nie chce – i to z powodu kosztów operacji odgrzybiania ścian, jak również ryzyka dla zdrowia. Jeśli grzyb pojawił się na ścianie zewnętrznej, być może jest ona źle ocieplona lub zostaje zalewana od góry wodami opadowymi. W przypadku łazienek problemem może być nieszczelna izolacja wokół brodzika lub wanny bądź przeciekająca rura. Częstym zjawiskiem jest grzyb w piwnicach i na ścianach fundamentowych. Tu problemem jest wysoki poziom wód gruntowych i ponownie nieprawidłowo wykonana izolacja.

Kiedy błędy konstrukcyjne zostały już usunięte, można przystąpić do usuwania pleśni. Odgrzybianie ścian może przebiegać na wiele sposobów, zależnie od wielkości i głębokości, na jakiej grzyb się pojawił. W przypadku niewielkich, powierzchniowych wykwitów, wystarczające może być stosowanie samej chemii. Może ona być natryskiwana na ściany, jak również nakładana pędzlem. W przypadku większych powierzchni zarażonych grzybem, niezbędne może się okazać usunięcie tapet i tynków, a także długotrwałe suszenie ścian i usuwanie wilgoci z pomieszczenia. W tym celu stosowane są specjalistyczne urządzenia w postaci nagrzewnic, wyciągów i klimatyzatorów osuszających powietrze i oczyszczających je z bakterii. W takim wypadku samo odgrzybianie ścian trwa dłużej i jest bardziej kosztowne, niż przy usunięciu niewielkich nalotów.

Ryzyko występowania grzybów na ścianie

Odgrzybianie ścian może być koniecznością nie tylko w starych budynkach, ale również tych nowo powstałych. Dużym zagrożeniem jest brak wentylowania pomieszczeń po wykonaniu w nim tynków i wylewek podłóg. Wilgoć wydostająca się ze ścian powinna mieć możliwość ucieczki, poprzez otwarte okna i drzwi. Szczelne zamykanie mieszkań to najczęstsza przyczyna pojawienia się pleśni w nowym budownictwie. Również przy wymianie starych okien na nowe, plastikowe, w wielu mieszkaniach może się pojawić pleśń. Jest ona efektem braku wentylacji, która wcześniej byłą realizowana nieszczelnymi oknami drewnianymi, a w przypadku nowoczesnych okien PVC, jest jej kompletny brak. Tu lekarstwem może być otwieranie okien na mikro wentylację lub udrożnienie kanałów wentylacyjnych bądź uruchomienie wentylacji wymuszonej, jeśli grawitacyjna jest za słaba.

U kogo zamówić odgrzybianie ścian?

W całym kraju działa wiele firm, zajmujących się odgrzybianiem ścian. Korzystają one z różnych metod odgrzybiania, dostosowanych do potrzeb klientów i warunków występowania problemu. Specjalistyczne firmy, zajmujące się wyłącznie tym problemem posiadają odpowiedni park maszynowy, na który składają się agregaty, nagrzewnice i wysokiej jakości chemia, pozwalająca w krótkim czasie odgrzybiać duże powierzchnie ścian. Również niektóre firmy budowlane mogą podejmować się zadania odgrzybiania ścian, na przykład w obiektach, w których mają rozpocząć prace budowlane lub remontowe. Przed podjęciem ostatecznej decyzji o współpracy, warto porównać ceny w różnych firmach, a także dowiedzieć się jakimi metodami odgrzybianie ścian będzie wykonywane oraz jaki jest przewidywany czas zakończenia prac.

Odgrzybianie ścian – osuszanieciak.pl