7 lat temu

Stres nie pozwala ci zasnąć? Pomóc może trzcina cukrowa

W dzisiejszych czasach problem bezsenności powodowanej przez nieustanny stres zaczyna  stanowić coraz poważniejsze wyzwanie, którego nie należy bagatelizować. Na szczęście niedawne odkrycia zdają się nieść nową nadzieję dla osób zmagających się z takim dolegliwościami.

Praca, sytuacja ekonomiczna, pośpiech i gromadzenie się spraw na głowie. Podobne problemy dotykające współczesnego człowieka można by mnożyć w nieskończoność. Wszystkie z nich w efekcie mogą prowadzić do stresu, z którym nie każdy jest w stanie sobie poradzić. To z kolei przyczynia się do sporej ilości niekorzystnych powikłań zdrowotnych, a jedną z nich jest trudność w zasypianiu.

Ponadto, brak snu dodatkowo zwiększa poziom stresu. Łatwo więc wpaść w swego rodzaju błędne koło, w którym człowiek nie może zasnąć, pogłębiając tym samym powody, przez które tak się dzieje.

Naturalny spokój

Rozwiązanie tego problemu znaleźli niedawno naukowcy z japońskiego Uniwersytetu Tsukuba. Zgodnie z wynikami ich badań w walce z uniemożliwiającym zasypianie stresem może pomóc substancja występująca w wielu gatunkach powszechnie uprawianych roślin. Co więcej, jest już ona znana medycynie ze względu na swoje inne właściwości lecznicze.

Chodzi o octacosanol — związek chemiczny wchodzący w skład cienkiej warstwy (kutykuli) pokrywającej liście oraz łodygi. Obficie występuje u gatunków zbóż, traw i niektórych roślin strączkowych, dzięki czemu w domowych warunkach znaleźć możemy go w otrębach ryżowych, oleju z kiełków pszenicy, soku z trzciny cukrowej, czy pszczelim wosku. Substancję tę można także łatwo kupić w formie suplementu przyjmowanego najczęściej przez sportowców.

Na zdjęciu widoczna trzcina cukrowa. Łodygi pokryte są białawą warstwą.

Łodygi trzciny cukrowej pokryte są białą warstwą bogatej w substancje woskowe kutykuli, której zadaniem jest chronić roślinę przed nadmierną utratą wody. To właśnie w niej znajduje się najwięcej octacosanolu. Źródło

Zostało udowodnione, że octacosanol ma właściwości przeciwzapalne, antyoksydacyjne, ale także przyspiesza spalanie tkanki tłuszczowej, hamuje syntezę cholesterolu oraz agregację płytek krwi. Teraz do tej listy dopisać trzeba obniżanie stresu, a dokładniej poziomu kortykosteronu (hormonu stresu) we krwi.

Zasnąć bez stresu

Wspomniane wyżej badania Japończyków prowadzone były na myszach. Łagodny stres wywoływano u nich przez podmienianie klatki, w której były trzymane. Wcześniejsze eksperymenty wykazały, że takie zmiany środowiska wywołują delikatne zdenerwowanie u zdezorientowanych gryzoni. W efekcie myszy przekładane do nowych klatek czuwały średnio o godzinę dłużej kosztem krótszego snu.

Podanie octacosanolu sprawiło, że spadł poziom kortykosteronu w osoczu krwi gryzoni. Dzięki temu przywrócono zwierzętom normalny, głęboki sen. Jednocześnie należy zaznaczyć, że octacosanol sam w sobie nie ma działania usypiającego, co udowodniono, podając go także myszom niepoddawanym czynnikowi stresującemu. W ich przypadku sen był tak samo zdrowy przed jak i po podaniu substancji.

Jest więc możliwe, że wkrótce do leczenia bezsenności powodowanej przez nasilający się stres powszechne stanie się używanie farmaceutyków powstałych na bazie roślin takich jak ryż czy trzcina cukrowa. Zaletą tego rozwiązania byłoby nie tylko naturalne pochodzenie takich leków, ale również fakt, że ich działanie nie polega na doraźnym wywołaniu snu, lecz rozwiązywaniu problemu u podstaw — redukcji stresu będącego głównym źródłem bezsenności.

Z pełnymi wnioskami należy mimo wszystko poczekać do wyników badań z udziałem ludzi. Jednak warto wzbogacić swoją dietę o otręby, syrop z trzciny oraz inne produkty zawierające octacosanol.