7 lat temu

Paracetamol zażywany przez kobiety w ciąży wpływa na męskość przyszłego syna!

Paracetamol to bazowa substancja wielu powszechnie stosowanych leków przeciwbólowych. Często zażywamy ich więcej, niż powinniśmy, tyczy się to także kobiet w ciąży. Okazuje się, że nie pozostaje to bez konsekwencji…

Chłopiec czy dziewczynka?

O płci przyszłego dziecka w dużej mierze decydują hormony. Jak pewnie pamiętamy z lekcji biologii, chromosom płciowy – otrzymujemy od ojca; matka każdemu dziecku przekazuje chromosom X (żeński), natomiast ojciec – X  lub Y (męski). Zestaw XX oznacza dziewczynkę, XY – chłopca. Jednak w praktyce nie jest to takie proste. Aby pojawił się chłopczyk, potrzeba jeszcze wiele testosteronu. Wytwarza się on około siódmego tygodnia ciąży: do tej pory płeć jest niezidentyfikowana, a niektórzy badacze utrzymują nawet, że każdy zarodek do ok. 45 dnia ciąży jest po prostu… dziewczynką.

Ważne hormony

Bez odpowiedniej ilości produkowanych przez rozwijające się jądra hormonów płciowych, nie rozwinie się płeć męska. Jeżeli hormony nie zostaną wytworzone – u zarodka zaczną się kształtować kobiece narządy płciowe, a zaczątki męskich zanikną.  W przypadku chłopców  ważną rolę pełnią prostaglandyny i androgeny.  Już wcześniej wiadomo było, że popularne leki na bazie paracetamolu mogą obniżyć ich poziom. Zespół pod kierownictwem prof. Andersa Hay-Schmidta z uniwersytetu w Kopenhadze dowiódł, że ma to istotne znaczenie w praktyce.

Paracetamol a zmiany w  podwzgórzu

Zespół prof. Hay-Schmidta wykonał eksperyment, w którym ciężarne myszy poddano działaniu paracetamolu. Jak się okazało, ich męskie potomstwo zachowywało się inaczej niż pozostałe samce. Było zdecydowanie mniej agresywne i nie wykazywało zainteresowania znaczeniem terenu. Po zbadaniu mysich mózgów okazało się, że samce, których matki otrzymywały w czasie ciąży paracetamol, miały mniej neuronów w jądrze dimorficznym (SDN) w obszarze preoptycznym (POA) w przedniej części podwzgórza. Wiązało się to ze zredukowaniem typowo męskich zachowań.

Myszy i ludzie

Zespół prof. Hay-Schmidta zwraca uwagę na istotność tego odkrycia także dla ludzi. Przyjmowanie paracetamolu przez matki w ciąży może znacząco zaburzyć pracę tworzącego się męskiego układu hormonalnego, a w efekcie – wpłynąć na redukcję męskich zachowań seksualnych. Niektóre mogą objawić się dopiero w wieku dojrzewania. Stąd wskazane jest, aby ciężarne kobiety w ciąży ograniczały stosowanie paracetamolu.

 

Na podstawie:

Hay-Schmidt, A., Finkielman, O., Jensen, B., Høgsbro, C., Holm, J. B., Johansen, K. H., … & Brunak, S. (2017). Paracetamolacetaminophen impairs brain masculinisation. Reproduction, REP-17.

Sandoiu A. Prenatal acetaminophen may affect masculinity. Medical News Today, 22.06.2017.