7 lat temu

Dlaczego flamingi stoją na jednej nodze?

Dlaczego ptaki wybierają pozycje na jednej nodze? Czy ma to im pomóc regulować temperaturę ciała, czy dać odpocząć mięśniom? Do tej pory były jedynie hipotezy, teraz naukowcy rozwiązali tajemnicę.

Young-Hui Chang z Instytutu Technologii w Georgii i Lena Ting z Uniwersytetu Emory eksperymentowali z żywymi oraz martwymi flamingami, aby zbadać mechanizm wykorzystywany przez ptaki, do stania na jednej nodze. Okazało się, że nawet martwe flamingi mogą być postawione (i stać) na jednej nodze bez dodatkowego wsparcia! To oznacza, że zwierzę nie potrzebuje żadnej energii do trwania w tej pozycji!

Drzemka…

Dodatkowo obserwując żywe flamingi, naukowcy stwierdzili, że podczas 20-minutowej drzemki ptaki lepiej utrzymują równowagę na jednej nodze niż dwóch. Jest to również pozycja wybierana przez nie podczas pielęgnacji swoich piór, gdy dużo się przy tym ruszają i hałasują czy gdy brodzą w wodzie. Co ciekawe, nie mają preferencji odnośnie wyboru nogi.

Zespół wykazał, że flamingi nie wykonują aktywnego wysiłku mięśniowego, gdy stoją na jednej nodze, co oznacza, że nie wydatkują na tę czynność energii. Pasywny mechanizm grawitacyjny pozwala więc flamingom dumnie stać, nawet kiedy śpią.

 

Naukowcy z Uniwersytetu w Filadelfii sugerują jednak, że stanie na jednej nodze może być również związane z zachowaniem ciepła, gdyż jak wynika z obserwacji, więcej flamingów wybiera tę pozycję w chłodniejsze dni. Możliwe więc, że zachowanie to jest optymalnym mechanizmem energetycznym, który pozwala zaoszczędzić energię zarówno na pracy mięśni, jak i ogrzewaniu ciała.

Inne ptaki, które również znane są ze stanie na jednej nodze, to między innymi mewy i łabędzie. Poza nimi żadne zwierzęta nie wykazują tego rodzaju zachowań.