7 lat temu

Projekt Asia Super Grid

Został okrzyknięty jednym z najambitniejszych projektów w dziejach ludzkości.  Co więcej, tworzą go mocarstwa, które musiały wznieść ponad wszelkie podziały historyczne, aby połączyć siły i zrealizować tą niezwykle ciekawą ideę. Co takiego łączy Rosję, Japonię, Koreę Południową i Chiny? Projekt Asia Super Grid, czyli pomysł stworzenia gigantycznej farmy solarnej i wiatrowej, której zadaniem jest wyprodukowanie takiej ilości energii, która odpowiadać ma tysiącu reaktorom atomowym.

Powołana do życia organizacja Global Energy Interconnection Development and Cooperation Organization (GEIDCO) zrzesza firmy, producentów i uniwersytety z 14 różnych krajów, ale przede wszystkim 4 głównych i najważniejszych graczy odpowiedzialnych za cały projekt: Rosję (firma energetyczna PSJC Rosseti),  Koreę Południową (Korea Electric Power Company) , Japonię (SoftBank, którego szef  jest autorem całego pomysłu) oraz Chiny (State Grid Corporation of China). Jej celem jest dostarczenie prądu we wszystkie rejony świata, który pozyskiwany będzie ze źródeł odnawialnych tworząc inteligentną sieć energetyczną.

Projekt zakłada ustawienie farm słoneczno-wiatrowych, w początkowej fazie projektu w Afryce i na pustyni Gobi, a finalnie na całym świecie, które będą dostarczać energię całemu światu. Ponadto, pomysłodawcy zapewniają, że dzięki realizacji projektu, przewidzianej na 2050 rok, są w stanie uratować klimat, a także oswoić niebezpieczne żywioły. Niestety nic więcej na razie nie wiadomo, bo projekt owiany jest tajemnicą, ale będziemy zbierać wszystkie newsy i na bieżąco Was informować!