7 lat temu

Ziemniaki mogą rosnąć na Marsie!

Kadr z filmu „Marsjanin”

Kto z was widział „Marsjanina”, pamięta, jak Matt Damon męczył się, sadząc ziemniaki na czerwonej planecie. Okazuje się, że ten scenariusz filmowy mógłby faktycznie zaistnieć w rzeczywistości.

Naukowcy z Międzynarodowego Centrum Ziemniaka (International Potato Center) przeprowadzili niedawno serię eksperymentów, aby oszacować opłacalność uprawy ziemniaków w marsjańskich warunkach. Jak się okazało, faktycznie taka hodowla jest możliwa. Wyglądałoby to jednak nieco inaczej niż na filmie.

Matt Damon uprawia ziemniaki przy użyciu specjalnej kopuły, pod którą odtwarzane były ziemskie warunki. W eksperymentach naukowców rośliny uprawiane zaś były w warunkach atmosferycznych panujących na Marsie, uwzględniając między innymi ciśnienie oraz ilość tlenu i dwutlenku węgla w atmosferze. Udało się wykazać, że te wytrzymałe rośliny faktycznie mogłyby przetrwać na Marsie rosnąć już nie pod kopułą, a w plenerowych warunkach.

wikipedia

To zaskakujące i ekscytujące odkrycie sprawia, że przyszłe zasiedlanie Marsa staje się bardziej realne. Pomaga również zdobyć wiedzę na temat hodowli i uprawy roślin na ziemi, wprowadzając super odporne odmiany ziemniaków do najbardziej zagrożonych zmianami klimatycznymi i pustynnych rejonach ziemi.

Wyniki wskazują więc, że wysiłki mające na celu wyhodowanie odmian o wysokim potencjale odpornościowym, w obszarach, które są dotknięte lub zostaną dotknięte, zmianami klimatycznymi, działają.

Rośliny były hodowane w specjalnych pojemnikach, gdzie odtworzono warunki środowiskowe panujące na Marsie. Naukowcy dokładnie kontrolowali, aby cykle dnia i nocy na czerwonej planecie oraz poziomy temperatury i dostępnego światła były odpowiednie. Aby rośliny się przyjęły, konieczne było jednak podawanie bogatej w odżywcze składniki wody. Zarówno jedne, jak i drugie elementy mogą być pozyskiwane na planecie.

Do eksperymentu wykorzystano nie te tradycyjne, znane nam z pół ziemniaki, lecz specjalnie modyfikowane odmiany, przystosowane do tolerowania ekstremalnych warunków. Ziemia, w której hodowano sadzonki, również przeszła proces odpowiedniego przygotowania. Specjalna luźna struktura musiała przepuścić odpowiednią ilość wody i słońca do gleby, skąd pobierała je bulwa. Tak więc mimo zdolności do przetrwania w trudnych warunkach uprawa musiałaby być dobrze utrzymywana.

Jak się okazuje jednym z pierwszych posiłków, które będą mogli spożywać zdobywcy Marsa, będą pewnie frytki.

Źródło: mnn.com