7 lat temu

Czy roboty zabiorą nam pracę?


Przyszłość to dziś. Jeszcze nie tak dawno pesymistyczni naukowcy prognozowali, że w ciągu kilku lat większość zawodów wykonywanych przez człowieka, zostanie wypart przez maszyny. Nie do końca mieli rację – to dzieje się już dzisiaj.

Jedna z chińskich fabryk zrezygnowała właśnie z pracy ludzkich rąk i umysłów na rzecz robotów. Ogromne ryzyko, jakie było wpisane w to przedsięwzięcie, okazało się strzałem w dziesiątkę.

Produktywność wzrosła aż o 250 procent!

Niestety, jest to dobra wiadomość wyłącznie dla właściciela firmy i jego współpracowników, bo to oni na tym zyskają. Stracili natomiast pracownicy – aż 590 osób zostało pozbawionych pracy z dnia na dzień!

Fabryka zatrudniała 650 osób, z czego 90 procent zostało zastąpionych maszynami. Pozostali pracownicy mają kontrolować, czy roboty dobrze wykonują swoje obowiązki. Ludzie mają zajmować się także konserwowaniem sprzętu i dbanie o to, by nie dochodziło do awarii.

Prezes firmy jest dumny z decyzji, ponieważ wzrost przychodów w ciągu kolejnych kilku lat przekroczy najśmielsze prognozy. Przedsiębiorstwo Technologii Precyzyjnych Changying zajmuje się produkowaniem telefonów komórkowych. Ludzie składali w fabryce części, z których powstawały finalne produkty. Teraz ludzkie ręce nie są już potrzebne – firma zaczęła nawet używać autonomicznych ciężarówek.

Wzrost produktywności w firmie to nie jedyna zaleta pracy robotów – znacznie spadł także odsetek błędów popełnianych przy pracy. Maszyny przecież nie myślą, więc nie rozpraszają się, nie rozmawiają między sobą, a co najważniejsze – nie męczą się, więc nie potrzebują przerw. Nie muszą jeść, pić, chodzić do łazienki, czy na papierosa.

Chińskie przedsiębiorstwo jest jednym z pierwszych na świecie, gdzie nastąpiła tak wielka i gwałtowna wymiana zasobów ludzkich na roboty. Może się jednak okazać, że to krok milowy w tym biznesie, który zaczną naśladować kolejne firmy.

Dla ludzi może to być tragedia – za chwilę takie zawody jak kasjer, pracownik fabryki, czy nawet kierowca autobusu, zostaną zastąpione przez roboty.

Już teraz skomplikowane operacje są w dużej części wykonywane przez specjalnie zaprojektowane maszyny. Czy roboty całkowicie wyprą ludzi z rynku pracy? Dla nas oznacza to życie na zasiłku oraz… całkowitą bezproduktywność, która grozi cofaniem się w rozwoju.