7 lat temu

Zmieniamy Ziemię 170 razy szybciej niż naturalne procesy

Źródło: Pixabay

Klimat na Ziemi ostatnimi czasy zmienia się aż 170 razy szybciej niż miało to miejsce w ciągu poprzednich siedmiu tysięcy lat. Wszystko przez człowieka.

Przez tysiące lat temperatura spadała o około 0,1 stopnia  Celsjusza w ciągu wieku. Niestety, wszystko zmieniło się po rewolucji przemysłowej, której szybki rozrost spowodował prawdopodobnie tyle samo szkód, co pożytku. Jak twierdzi profesor Owen Gaffney z Uniwersytetu w Sztokholmie i profesor Will Stefen z Uniwersytetu Narodowego w Australii,

w ciągu ostatnich 45 lat temperatura wzrosła aż o 1,7 stopnia!

Panowie prowadzili szeroko zakrojone badania, których wyniki zaprezentowali na stronie  The Anthropocene Review.

Naukowcy twierdzą, że do czasu pojawienia się człowieka, świat zmieniał się bardzo wolno, a klimat i gospodarka naturalna były bardzo stabilne. Z biegiem czasu, gdy ludzie zaczęli podporządkowywać sobie wiele zasobów naturalnych oraz coraz więcej terenów, zmiany przyspieszyły. Znacznie przyczynił się do tego rozwój technologii, który wymaga wydobycia energii w różnej postaci, a tą przecież czerpiemy z ziemi.

Ocieplenie klimatu, które jest efektem eksploatacji ogromnych terenów przez człowieka, powoduje cofanie się lodowców.

Może to mieć katastrofalne skutki dla nas jako ludzi oraz dla wielu różnych gatunków zwierząt.

Zwłaszcza tych, które potrzebują warunków, jakie od milionów lat panują na lodowcach.

Źródło: Pixabay

Profesor Steffen mówi, że nawet gdy około 56 milionów lat temu doszło do uwolnienia przez oceany ogromnych ilości metanu, klimat nie zmienił się aż tak bardzo, jak ma to miejsce dziś. Oceany uwolniły wtedy miliardy ton metanu! Okazuje się jednak, że to nic w porównaniu ze szkodami, jakie codziennie, w każdej godzinie czyni człowiek.

Do czasu rewolucji przemysłowej, głównymi przyczynami zmian na Ziemi były takie czynniki jak nachylenie osi Ziemi, erupcje wulkanów czy zmiany geofizyczne. Dzisiaj wpływ człowieka na klimat przesłania wszystkie te czynniki.

Nie twierdzimy, że siły astronomiczne zniknęły i nie oddziałują już na klimat ziemski. Jednak w porównaniu z naszym wpływem, są niemal nieistotne – tłumaczy Steffen.

Ludzkie działania mają wpływ nie tylko na klimat, ale także na wymieranie setek gatunków zwierząt. Naukowcy szacują, że przyczyniamy się do wyginięcia aż 100 tysięcy gatunków zwierząt rocznie! To tysiące razy więcej niż gdyby wymieranie następowało w naturalnych warunkach.