7 lat temu

Trójwymiarowa tkanka serca bez rusztowania


Kanadyjscy naukowcy opracowali nową metodę łączenia różnych typów komórek serca. Dzięki scalaniu ich „na zamek” tkanki nie potrzebują już rusztowania, by się rozrastać. To innowacyjne osiągnięcie w świecie medycyny.

Tkanka uzyskiwana metodą „na zamek” bije w jednym tempie jako całość, jak serce. Wcześniej, gdy była budowana z pomocą rusztowania, tkanka biła w różnych interwałach. Co więcej, rusztowania stanowiły znaczne ograniczenie w budowaniu tkanki.

Tworzenie oksymów Scaffold Free Bio-orthogonal Assembly of 3-Dimensional Cardiac Tissue via Cell Surface Engineering; Dmitry Rogozhnikov, Paul J. O’Brien, Sina Elahipanah & Muhammad N. Yousaf; Scientific Reports 6, Article number: 39806 (2016); doi:10.1038/srep39806

Dzięki nowej metodzie, na tkance trójwymiarowej będzie można prowadzić badania, testując leki i przeszczepy. Także choroby serca mogą być zgłębiane na tkance 3D.

Dlaczego innowację nazwano metodą „na zamek”?

Chodzi o spinanie warstw różnych komórek, takich jak kardiomiocyty, fibroblasty i ludzkie komórki śródbłonka żyły pępowinowej. Spinają się one warstwowo niczym suwak błyskawiczny. Podczas tworzenia się tkanek, w wyniku różnych reakcji chemicznych, pojawią się oksymy. Do ich tworzenia dochodzi bardzo szybko i w warunkach naturalnych, co pozwoli na mniejszą ingerencję ludzką we wzrost tkanki serca.

Przyczyni się także do znacznie szybszego wytwarzania nowych, trójwymiarowych serc.