7 lat temu

Google zapłaci 20 milionów dolarów temu, kto pierwszy wyśle prywatny lądownik na Księżyc

Wyzwanie rzucone przez Google blisko dekadę temu – wysłanie prywatnego statku kosmicznego na Księżyc – najprawdopodobniej zostanie w tym roku osiągnięte.

Pięć zespołów pozostałych w rywalizacji weszło w ostatni etap przygotowań. Kto wygra?

Ogłoszony w 2007 roku konkurs Lunar XPRIZE, można nazwać najbardziej ambitnym wyzwaniem w dziejach Ziemi (nie mówiąc już o Księżycu), dającym uczestnikom szansę, na zapisanie się w historii eksploracji kosmosu.

Google ogłosiło właśnie pięciu finalistów, wybranych spośród 16 zespołów, które rozpoczęły walkę o 20 milionów dolarów i wyjątkowy tytuł. Pieniądze z pewnością są dużą zachętą, jednak aby w ogóle stanąć w konkursie, zespoły potrzebowały odpowiedniej ilości zasobów, wiedzy oraz kontaktów.

Gdy statki kosmiczne zostaną wystrzelone, zespoły będą musiały, zdalnie przeprowadzić lądowanie na Księżycu. To jednak nie koniec zadania – pojazd będzie musiał przemierzyć przynajmniej 500 m po powierzchni satelity oraz przesłać zdjęcia wysokiej rozdzielczości i wideo z powrotem na Ziemię.

Pierwszy zespół, który tego dokona zgarnie 20 milionów dolarów.

Prócz wynagrodzenia kreatywności, jednym z głównych celów konkursu jest podniesienie świadomości na temat podróży kosmicznych i umieszczenie nauki o Księżycu z powrotem w centrum uwagi, wspierając tym samym przyszłe wysiłki na rzecz eksploracji kosmosu.

Każdy z tych zespołów przesunął granicę, demonstrując, że nie trzeba być rządem supermocarstwa, aby wysłać misję na Księżyc.

Kto pozostał wśród piątki finalistów?

SpaceIL

Zespół z Izraela, będący organizacją non-profit, zaprojektował pojazd, który wyląduje na powierzchni Księżyca, następnie ponownie wystartuje i przeleci nad jego powierzchnią 500 metrów, by dopiero wtedy, finalnie zasiąść na srebrnym globie.

Moon Express

Ten startup z Cape Canaveral w USA na Florydzie, nazywa Księżyc “ósmym kontynentem”. Firma podpisała kontrakt z firmą Rocket Lab na trzykrotne użycie ich pojazdu Electron w okresie pomiędzy rokiem 2017 a 2020.

PRZECZYTAJ ARTYKUŁ…

Synergy Moon

Ten międzynarodowy zespół ekspertów z ponad 15 krajów, do dotarcia do Księżyca, planuje użyć rakiety Neptune 8 dostarczonej przez kalifornijską firmę lotniczą Interorbital Systems. Natomiast do przemieszczania się po satelicie – łazika.

Team Indus

Zespół z Indii podpisał komercyjną umowę na wystrzelenie jednej z indyjskich narodowych rakiet nośnych – Polar Satellite Launch Vehicle (PSLV). Statek zaprojektowany przez zespół ma znajdować się w stożkowatej powłoce na czubku rakiety.

Hakuto

Japoński zespół ma z kolei umowę z…Team Indus na współdzielenie przestrzeni w PSLV. Zespół opracowuje projekt wysłania na Księżyc dwóch łazików tworzących razem największy z pojazdów, planowanych do wysłania na księżyc. Sprzęt ma pozwolić na eksplorację otworów na powierzchni Księżyca, jaskiń oraz przestrzeni pod tunelami lawy.

Ogłaszając 5 finalistów, Google przyznał również dodatkowy fundusz (tzw. Diversity Prize) do podziału pomiędzy wszystkie 16 zespołów, które do tej pory rywalizowały w konkursie. Organizatorzy mają nadzieję, że pozostałe ekipy będą kontynuować pracę, aby opracować nisko-kosztowe rozwiązania dla podróży kosmicznych.