8 lat temu

Pierwsza prywatna wyprawa na księżyc!

Po raz pierwszy w historii rząd Stanów Zjednoczonych zaakceptował plan prywatnej firmy do lądowania na księżycu.

moon-express-2

Wyprawa zostanie zrealizowana przez firmę Moon Express Inc., założonej w 2010 roku kompani kosmicznej Roberta Richardsa, Naveena Jaina i Dr. Barneya Pella. Start odbędzie się z Cape Canaveral.

Zgoda dla firmy została wydana po serii spotkań z przedstawicielami agencji rządowych Stanów Zjednoczonych: Białym Domem, departamentem NASA, federalną agencją lotnictwa (Federal Aviation Administration FAA) oraz innymi agendami.

Firma planuje wysłać na księżyc ważący około 10 kilogramów bezzałogowy statek kosmiczny już w 2017 roku.

Jeśli wszystko pójdzie zgodne z planem Moon Express stanie się czwartym podmiotem jaki kiedykolwiek w historii zaliczy lądowanie na księżycu – trzy pozostałe to Stany Zjednoczone, Związek Radziecki i Chiny.

Jeśli dziewicza misja zakończy się sukcesem, firma planuje przy kolejnych lotach rozpoczęcie wydobycia rzadkich minerałów i metali z powierzchni satelity.

147029867661153-mat-trang-4

„Ta przełomowa decyzja amerykańskiego rządu federalnego (…) rozpoczyna nową erę komercyjnej eksploracji i badań księżyca, otwierając nieskończony potencjał cennych księżycowych zasobów” ogłosili w oświadczaniu prasowym przedstawiciele firmy.

Pozwolenie na lądowanie dla prywatnej firmy rodzi jednak pytania o zasady przyznawania tego rodzaju zezwoleń – zgodnie z międzynarodowymi ustaleniami regulacje dotyczące przestrzeni kosmicznej leżą w rękach ONZ.

Firma Moon express zakupiła swój lądownik już w 2015 roku, a więc przed otrzymaniem jeszcze zgody na lądowanie.

W listopadzie minionego roku prezydent Obama podpisał specjalny dokument U.S. Commercial Space Launch Competitiveness Act zezwalający komercyjnym firmom na zatrzymanie znalezionych surowców. Dokument został wydany zanim firma otrzymała pozwolenia aby w ogóle wysłać na satelitę lądownik.

Co8TUatW8AItJr_

8 kwietnia 2016 firma przedstawiła do FAA aplikacje na odpalenie misji i otrzymała na nią zgodę.

Moon Express planuje w drugiej połowie przyszłego roku wysłać na księżyc rakietę dostarczoną przez firmę Rocket Lab. Naveen Jain deklaruje, że ta pierwsza misja, zakładająca podróż tylko w jedną stronę, będzie opłacalna za sprawą prywatnych ładunków oraz sponsorów. Firma oczekuje m. in. uczestnictwa NASA w misji, wysyłając za opłatą na powierzchnię księżyca sprzęt naukowy.

W przyszłości planują (zamiast wysyłania kolejne ekspedycji na księżyc) ponownie odpalić lądownik i przenosić się na inne części srebrnego globu.

Długofalowym celem firmy jest eksploracja zasobów księżyca „dla dobra ludzkości”, w krótszych okresach dostarczanie usług transportowych dla rządu i prywatnych klientów.

moon-express-1

„Kosmiczna podróże są naszą jedyną drogą do zapewnienia przetrwania i stworzenia nieograniczonej przyszłości dla naszych dzieci” powiedział Jain w komunikacie prasowym.

„W najbliższej przyszłości przewidujemy sprowadzenie cennych zasobów, metali i kamieni księżycowych na Ziemię. W ciągu 15 lat Księżyc stanie się ważną częścią gospodarki Ziemi i potencjalnie naszym drugim domem”.

Chcielibyście polecieć na księżyc?