7 lat temu

Zakaz handlu kością słoniową w Chinach

Chiński rząd ogłosił, że do końca roku chce całkowitego zakazu przetwarzania i handlu kością słoniową. Pierwsze zamknięcia fabryk zaplanowane są już w marcu.

Chiny będą stopniowo zatrzymywać przetwórstwo i handel kości słoniowej w celach komercyjnych do końca 2017 roku.

Decyzja zdaniem organizacji ekologicznych jest przełomowa i może zmienić globalne zasady gry w przemyśle jubilerskim oraz meblowym – Chiny są bowiem największym rynkiem zbytu tego surowca.

“To wspaniała decyzja, że największy rynek sprzedaży kości słoniowej zostanie zamknięty” komentuje Aili Kang, dyrektor Wildlife Conservation Society.

Obecnie przy życiu pozostaje zaledwie pół miliona afrykańskich słoni, pytanie czy jest to wystarczająca liczba osobników by powstrzymać gatunek przed wyginięciem.

Każdego roku ponad 20.000 słoni jest zabijanych dla kłów, zgodnie z danymi World Wildlife Fund for Nature. Wiele z nich trafia na, wygłodniałe kości słoniowej, rynki w Chinach, Hong Kongu i Stanach Zjednoczonych. Niektóre kraje afrykańskie zanotowały nawet 60-procentowy spadek liczby słoni w latach 2009 i 2014.

Od 1989 roku obowiązuje międzynarodowa umowa zakazująca sprzedaży kości słoniowej zebranej po 1975 roku, znana pod nazwą konwencji o międzynarodowym handlu zagrożonymi gatunkami dzikiej fauny i flory (CITES), jednak bez lokalnego ustawodawstwa traktat często jest ignorowany.

W ubiegłym roku Chiny zobowiązały się do powolnego powstrzymywania krajowego handlu wyrobami z kości słoniowej.

„Będziemy ściśle kontrolować przetwarzanie kości słoniowej i handel, aż do momentu, gdy w końcu zatrzymamy go całkowicie” poinformował szef Państwowej Agencji Leśnictwa Chin Zhao Shucong w maju ubiegłego roku.

Jest to jeden z 10 punktów planu mającego na celu zwalczanie sprzedaży i dystrybucji kości słoniowej.

Plan obejmował również kampanie edukacyjne oraz zwiększony nadzór transakcji online.

Istnieją oznaki, że popyt na kość słoniową w kraju już spada. W 2016 roku kontrola została rozszerzona tak, aby powstrzymać import kości słoniowej oraz produktów wytworzonych z kości pozyskanej po 1975, zgodnie z konwencją CITES.

Teraz Chiny zakazały całkowicie handlu wewnętrznego oraz przetwarzania surowca, które wejdzie w życie do końca 2017 roku. Pierwsze fabryki mają oddać swoje licencję na przetwarzanie kości już pod koniec marca. Do sprzedaży uprawnione będą wyłącznie podmioty posiadające specjalną autoryzację.

Niszczenie nielegalnej kości słoniowej w Kenii.

Być może chiński zakaz pomoże w zwalczaniu handlu kością słoniowa również w innych pacyficznych krajach.

Przykładowo, w Australii nie ma lokalnego prawa powstrzymującego handel wewnętrzny. Szacuje się, że zaledwie 10% wyrobów z kości słoniowej i rogów nosorożca sprzedawanych w Australii i Nowej Zelandii posiada odpowiednią dokumentację.

Po kroku chińskiego rządu, oczy ekologów kierują się w stronę Hongkongu, który może ustanawiać własne przepisy. The World Wildlife Fund apeluję do władz regionu o kontynuację chińskiego rozwiązania i wprowadzenie całkowitego zakazu do 2021 roku.

Po zamknięciu chińskiego rynku, Hong Kong może stać się rynkiem preferowanym przez handlarzy kością słoniowa do “prania” nielegalnego towaru.

Zamykanie wewnętrznego handlu jest najlepszą, jeśli nie jedyną, metodą na unicestwienie kłusownictwa i ratowania zagrożonych wymarciem gatunków zwierząt.

CZYTAJ TAKŻE:
– Dobra wiadomość: Pandy wielkie nie są już gatunkiem zagrożonym
– Pamiętaj, że tylko tchórze zabijają lwy!
– Pszczoły trafiły na listę gatunków zagrożonych!