8 lat temu

Dobra wiadomość: Pandy wielkie nie są już gatunkiem zagrożonym

Wielka panda została usunięta z listy gatunków zagrożonych wymarciem, jak ogłosił WWF.

panda

Panda wielka jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych zwierząt na świecie, dzięki charakterystycznemu białemu futru z czarnymi plamami wokół oczu, na uszach, łopatkach i łapach.

Zwierzę to jest tak symboliczne, że znajduje się w logo Światowego Funduszu na rzecz Przyrody (WWF).

Dieta pand składa się prawie wyłącznie z liści, korzeni i pędów bambusa. Dlatego występowanie zwierząt jest ściśle związane z lasami bambusowymi, a te niestety są coraz rzadsze. Ludzie niszczą naturalne środowisko wycinając lasy pod pola uprawne, co zaburza przemieszczanie się i rozmnażanie zwierząt.

panda-1

Duży problem stanowiło także kłusownictwo. Na szczęście skala tego zjawiska znacząco zmalała na skutek wprowadzonej ochrony prawnej zwierząt. Kodeks karny Chińskiej Republiki Ludowej 1980 roku wymienia 28 przestępstw, zagrożonych karą śmierci. W tej chwili lista ta obejmuje 70 pozycji, jedną z nich jest sprzedaż skór pandy wielkiej.

panda-cubs-bing-images

Dzięki skutecznym działaniom udało się zwiększyć populację pandy. Jak podaje WWF, na świecie żyje obecnie około 1600 pand wielkich, o 40% więcej niż w latach 80. Od 2004 do 2014 roku nastąpił przyrost o 17%. Pozwoliło to Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody (IUCN) zmienić status zwierzęcia z „zagrożonego” na „podatny”.

Uratowanie tak pięknego zwierzęcia, jest to z pewnością powodem do radości. Nie można jednak zapominać, że prowadzone działania muszę być kontynuowane w przyszłości.