7 lat temu

Doskonałe zdjęcia naukowe

Kilka osiągnięć naukowych ostatnich tygodni w fotografii.

Ptak w okularach?

bird_goggles_0

Dlaczego papuga ma na sobie pilotki? Bierze udział w eksperymencie naukowym, w którym naukowcy chcą zbadać, jak ptaki wchodzą w interakcje z powietrzem w czasie lotu.

W tym celu przepuszczono ptaka przez pole usiane wiązkami laserów. Aby chronić jego oczy przed szkodliwym działaniem promieni zwierzę zostało wyposażone w specjalne okulary. Dzięki temu naukowcy byli w stanie prześledzić drobne ruchy aerozolu, jakie wywołał ptak, ruchem swoich skrzydeł.

Pierwsze zdjęcie satelity WorldView-4

digitalglobe

Na zdjęciu widzimy Narodowe Gimnazjum Yoyogi w Tokio. Zdjęcie zostało wykonane przez najnowszego satelitę obserwacyjnego Ziemi, który został wystrzelony na orbitę 11 listopada 2016.

Komercyjny teleskop dostarczy zdjęcia w rozdzielczości 31 cm (dla teleskopów rozdzielczość nie jest podawana w pikselach). Dokładność jak widać na zdjęciu jest powalająca.

WorldView-4 jest najnowocześniejszym satelitą obserwacyjnym Ziemi, krąży na wysokości ok. 650 km nad powierzchnią. Dostarczone przez niego zdjęcia, będzie mógł zakupić każdy zainteresowany.

SLATO

salto_jumping_robot_0

Nie oceniajcie tego robota po wielkości. SALTO czyli Saltatorial Locomotion of Terrain Obstacles może podskoczyć na wysokość prawie metra oraz wykonywać serię podskoków w powietrzu.

Waży 100 g, a w pełni rozłożonej wersji osiąga 26 cm wysokości. Inspirowany zwierzętami robot ma zrewolucjonizować sposób przemieszczania się urządzeń. Naukowcy wiążą z nim również nadzieję na wykorzystanie w trakcie akcji ratunkowych i przeszukiwania zgliszczy.

Roentgen węża

snake_scan

To zdjęcie rentgenowskie węża, który zmarł 115 lat temu pokazuje jego wnętrze w najdrobniejszych szczegółach.

Możemy dostrzec nawet zarys ostatniego posiłku zwierzęcia. Macie pomysł co mogło nim być?

Przegrzana bateria

lithium-ion-battery_0

Litowo-jonowe baterie – zasilające między innymi nasze smartfony – znajdują coraz szersze zastosowanie w kolejnych urządzeniach. W najnowszych badaniach na temat ich efektywności, naukowcy zbadali, co dzieje się, gdy akumulator jest przepracowany lub za długo ładowany.

Jak widać na zdjęciu nadmierne napięcie powoduje odkształcenie akumulatora – gorąca bateria pęcznieje i z prostokątnych kształtów zaczyna zaokrąglać się.

Mała rysa

ice-bridge_0

Niewielka szczelina na pokrywie lodowej Antarktyki zwiększyła się do 110 km długości i prawie 100 metrów szerokości, generując powstanie góry lodowej o powierzchni 6000 km, która oderwała się od kontynentu.

Pęknięcie nastąpiło w pokrywie lodowej nazywanej lodowcem szelfowym Larsena, którą NASA obserwuje od 1995, gdy nastąpiło pierwsze oderwanie pokaźnej jego części Larsen A. Larsen B rozpadł się w lutym 2002.

Zaklęty w bursztynie

dino-reconstruction_0

Fotograficzna wizualizacja dinozaura, którego pióro i ogon zostały odnalezione ( jako pierwsze w historii paleontologii) w bursztynie.

Fragment kości ogonowej zachował się z delikatnymi piórami. Jak stwierdzili naukowcy po analizie tomograficznej kamienia, ten konkretny okaz należał do młodego teropoda o rozmiarach wróbla.

CZYTAJ WIĘCEJ…

Źródło