7 lat temu

Jak uczyć się szybciej i zapamiętać więcej dzięki technice Feynmana?

Technika Feynmana pomaga zrozumieć, wyjaśnić i zapamiętać każde zagadnienie naukowe. Chcesz wiedzieć na czym ona polega i jak z niej korzystać? Zastosuj się do poniższych zaleceń.

maxresdefault

Richard Feynman jest laureatem Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki z 1965. Jednak jego osiągnięcia naukowe to nie wszystko co zaoferował ludzkości. Będąc nauczycielem akademickim opracował system, dzięki któremu był w stanie wyjaśnić każdy, nawet najbardziej skomplikowany problem swoim studentom.

W jakim celu jej używać?

Ponieważ w nauce nie chodzi o zapamiętanie czegoś skomplikowanego, ale o uproszczenie tego, technika Feynmana może być wykorzystywana do zapamiętania czegokolwiek – od zrozumienia prostych problemów do uchwycenia zasad fizyki kwantowej.

Zmuszając się do zrobienia czegoś w prostszy sposób, łatwiej będzie ci zapamiętać skomplikowany problem.

Krok 1 – wybierz zagadnienie

Może to być wszystko począwszy od grawitacji, naszego Układu Słonecznego aż do uprawy drzewek bonsai. Technika Feynmana może być zastosowana w odniesieniu do większości zagadnień.

Nawet jeśli pojęcie składa się z kilku części można rozbić je na wiele paragrafów aby finalnie je wytłumaczyć.

Krok 2 – wytłumacz je sobie tak, jakbyś mówił do dziecka

To zmusza, do stworzenia naprawdę prostego wyjaśnienia. Nie można używać takich słów jak „transpozycja” lub „koniunkcja” – postaraj się aby wyjaśnienie było jak najprostsze.

Powtarzając sobie samemu zagadnienia, które już rozumiesz, albo jeszcze nie całkiem, pomagasz sobie lepiej zrozumieć koncept, wychwycić najważniejsze jego elementy oraz to czego jeszcze nie rozumiesz.

Przykładowo, jednym z dobrych sposób aby wyjaśnić zagadnienia technologiczne, jest postawienie się w roli swoich rodziców lub dziadków, i tłumaczenie zagadnień bez zbędnego wprowadzania w nowinki technologiczne.

Krok 3 – zdefiniuj swoje luki w wiedzy

Jeśli nie do końca rozumiesz jakiś elementu koncepcji, za każdym razem, gdy natrafisz na problem wróć do książek lub materiałów naukowych jakimi dysponujesz. Przeanalizuj jeszcze raz problem, aż do momentu, gdy poczujesz, że na pewno go zrozumiałeś.

Tworzenie prostych wyjaśnień zmusza by naprawdę zrozumieć i prawidłowo zinterpretować informacje, a nie tylko przeglądać pobieżnie tekst.

Krok 4 – używaj analogii

Pracując z abstrakcyjnymi pojęciami możesz w dalszym ciągu tworzyć zbyt trudne dla 5-latka wyjaśnienia. Za każdym razem, gdy będziesz używać zbyt skomplikowanych pojęć (których sam możesz wkrótce przestać rozumieć) spróbuj użyć jak najprostszych słów lub analogii, by połączyć daną koncepcję z czymś co już znasz i rozumiesz.

Łącząc starą i nową wiedzę pomagasz sobie lepiej zapamiętać informacje.

Krok 5 – uprość koncept

Jeśli na końcu twoja koncepcja jest nadal zbyt trudna do uchwycenia, spróbuj uprościć ją jeszcze raz.

Czasami lepiej jest stracić kilka szczegółów po drodze, jeśli to sprawi, że łatwiej będzie ci zapamiętać całość niż zapomnieć całej koncepcji.

Kiedy używać tego sposobu?

Prawie zawsze. Użyj go aby wyjaśnić coś sobie, kiedy uczysz się do egzaminu lub by wyjaśnić trudne pojęcia innym. No i oczywiście podczas rozmowy z 5-letnią siostrzenicą.

Możesz stosować tę technikę do zrozumienia matematyki, fizyki oraz zagadnień z zakresu techniki, tak samo jak do zrozumienia wielowątkowych tematów z historii czy socjologii.

A na koniec inspirujący cytat z mistrza:

„Pierwsza zasada to nie oszukiwać samego siebie, a jesteś osobą którą najłatwiej zwieść” Richard Feynman.