7 lat temu

Fakty na temat podróży lotniczych

Kiedy byliśmy dziećmi zadawaliśmy sobie pytanie “jak ta ogromna maszyna może latać?” Teraz, gdy jesteśmy dorośli, i (być może) znamy odpowiedź, nadal odczuwamy niewyjaśniony lęk przed wejściem na pokład.

cell-phones-airplane-1024x585

Samoloty intrygują ludzi. Oto kilka najbardziej interesujących faktów na temat podróży lotniczych, o których prawie na pewno nic nie wiedzieliście.

1. Samoloty mogą przetrwać uderzenia pioruna

Według statystyk, każdego roku jakiś samolot zostaje uderzony przez piorun. Incydenty te występują zazwyczaj bez żadnych niebezpiecznych skutków, ponieważ nowoczesne samoloty mają specjalną powłokę, która chroni je przed wyładowaniami elektrycznymi.

2. Najbezpieczniejsze miejsce w samolocie nie istnieje

7841210-passengers

Wyniki badań przeprowadzonych przez magazyn TIMES pokazują, że prawdopodobieństwo przeżycia wypadku samolotowego jest wyższe, jeśli pasażer siedzi w tylnej części samolotu.

Jednak jak wynika z danych amerykańskiej Federalnej Administracji Lotnictwa, nie ma czegoś takiego jak bezpieczne miejsce w samolocie. W sytuacji awaryjnej występuje tyle zmiennych, które wykluczają jakikolwiek możliwości szacowania ryzyka dla poszczególnych miejsc.

3. Niektóre samoloty mają tajne schowki dla personelu pokładowego

7841360-18336715

Na rejsach długodystansowych członkowie załogi mogą pracować aż przez 16 godzin. Aby umożliwić im trochę odpoczynku, niektóre samoloty mają małe pomieszczenia do spania dla 6-10 osób.

4. Jeżeli jeden silnik zawiedzie, samolot może dotrzeć do miejsca przeznaczenia przy użyciu tylko jednego

7840910-jet-1293503_1920-1479885838-650-12546d2110-1480097295

Myśl, że silnik w samolocie może przestać działać jest przerażająca dla każdego pasażera. Na szczęście, współczesne samoloty są gotowe do poradzenia sobie z taką ewentualnością. Ponadto trasy lotów są zaprojektowane w taki sposób,aby w razie awarii mogły dolecieć do najbliższego lotniska tylko z jednym sprawnym silnikiem.

5. Dlaczego światła są przyciemnione, a rolety muszą być podniesione podczas startu i lądowania?

2712656-main_image

Jest to zabezpieczenie na wypadek awarii. W przypadku ewakuacji pasażerowie i załoga będą już przystosowani do ciemności. To z kolei będzie pozwalać im poruszać się szybciej.

Rolety mają być otwarte z tego samego powodu, ale gdy bierzemy pod uwagę ewakuację w dzień. Pasażerowie będą korzystać z naturalnego światła podczas ewakuacji, podczas gdy personel pokładowy będzie mógł dokonać oceny sytuacji zewnętrznej i zdecydować, z której strony będzie bezpieczniej przeprowadzić ewentualną ewakuację.

6. Zabronione jest palenie w samolocie. Więc dlaczego jest popielniczka w toalecie?

why-airplanes-still-have-ashtrays-in-the-bathroom

Palenie na pokładzie samolotu jest surowo zabronione, ale w każdej toalecie jest popielniczka. Czemu?

Ci, którzy ustalają zasady podróży lotniczych podejrzewali, że niektórzy pasażerowie mogą nadal próbować potajemnie palić. Aby upewnić się, że niedopałki papierosów nie będą wyrzucane do toalety, a tym samym tworzyć ryzyka pożaru, zainstalowali popielniczki w toaletach.

Nie znaczy, że warto próbować ich używać. Wszystkie toalety są wyposażone w czujniki dymu, a każdy pasażer, który łamie zasady będzie ryzykować zarówno otrzymaniem grzywny jak i zakazem ponownego korzystania z usług danej linii lotniczej.

7. Dlaczego jedzenie w samolocie nie ma smaku?

airlinemealbig

Często okazuje się, że jedzenie na pokładzie jest niesmaczne, ale nie jest to wina linii lotniczych.

Niska zawartość wilgoci i ciśnienie wewnątrz kabiny zmniejszają czułość naszych receptorów smakowych. Badania wykazały, że w takich warunkach tracimy zdolność do wyczuwania smaku słodkiego i słonego o 30% .

8. Co robi ta dziura między szybami?

052915_EYE_AirplaneWindowHole1.jpg.CROP.original-original

Okno w samolocie w rzeczywistości składa się z trzech różnych płyt akrylowych. Ze względu na różnicę temperatur na różnych wysokościach, płyty muszą być w stanie wytrzymać duże napory ciśnieniem. Mały otwór pomiędzy środkową i zewnętrzną warstwą umożliwia regulację ciśnienia między szybami, co zapobiega jej roztrzaskaniu. Chroni również okno przed zamarznięciem i zaparowaniem.

CZYTAJ WIĘCEJ

9. Pokładowe maski tlenowe są przystosowane do pracy tylko przez 15 minut

flugzeug-gross

Gdy spada ciśnienie w kabinie, każdy pasażer musi założyć maskę tlenową. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że mogą one być używane przez maksymalnie 15 minut. Jest to czas potrzebny na sprowadzenie samolotu do wysokości, w której pasażerowie mogą z powrotem normalnie oddychać bez masek.

10. Opony samolotów nie mogą pęknąć przy lądowaniu

eyuoh

Opony na kołach w samolocie mogą wytrzymać obciążenie 38 ton. Można na nich przeprowadzić ponad 500 lądowań przy prędkości 280 km/h po czym należy je wymienić. Ciśnienie wewnątrz nich jest około sześć razy większe niż ciśnienie w oponach samochodowych. Wymienia się je przy użyciu podnośnika podobnie jak w aucie.

11. Dlaczego samoloty zostawiają białe ślady na niebie?

265_3-custom

Te białe linie są po prostu wynikiem kondensacji. Podczas lotu silniki samolotu uwalniają parę wodną, która rozprasza się w zimnej atmosferze. Rezultatem jest widoczny z ziemi biały ślad. Działa to na dokładnie tej samej zasadzie, jak gdy puszczamy parę z ust w zimie.