8 lat temu

Jak przetrwać katastrofę samolotu?

katastrofa-samolotu-ciekawe-1

Jednym z najbardziej przerażających aspektów latania samolotami jest fakt, że jeśli dojdzie do katastrofy (na co mamy niewielką szansę w porównaniu z pozostałymi środkami komunikacji) to z pewnością zakończy się ona śmiercią wszystkich na pokładzie.

Z tym problemem postanowił zmierzyć się ukraiński wynalazca, który opracował sposób na przetrwanie.

Ukraiński inżynier lotnictwa Vladimir Tatarenko pracował 3 lata nad projektem. Finalnie wymyślił! Odczepianą kabinę pasażerską samolotu, która może zostać odłączona w ciągu sekundy w sytuacji zagrożenia.

Kabina może lądować zarówno na ziemi i wodzie. Jest wyposażona w spadochrony ukryte i przymocowane w dachu oraz gumowe balony nadmuchiwane w razie potrzeby.

„Przetrwać katastrofę samolotu jest możliwe” oświadczył Tatarenko.

System może być pomocny jedynie w niektórych sytuacjach zagrożenia, np. awarii silnika. Jednak w przypadku eksplozji czy ataku rakietowego w dalszym ciągu nic nie będzie mogło uratować pasażerów (oprócz ogromnego szczęścia).

Sceptycy twierdzą, że odczepiana kabina podkładowa naruszy integralność struktury samolotów. Pozostaje również pytanie – co w takim wypadku z pilotami?

Po odczepieniu kabiny silniki spowalnia spadek samolotu, następnie spadochrony dokończą dzieła bezpiecznego lądowania.

katastrofa-samolotu-ciekawe-2

Bezpieczne lądowanie zapewnią gumowe balony, które umożliwią też unoszenie się kabiny na wodzie.

katastrofa-samolotu-ciekawe-4

katastrofa-samolotu-ciekawe-3

Bagaż również zostanie uratowany.

Pozostaje jeszcze pytanie o koszt i opłacalność skomplikowanego i ryzykownego systemu.

Spośród milionów lotów rocznie, mniej niż 500 osób na całym świecie umiera z powodu katastrof lotniczych. Jednak jak ogłosił wynalazca po przeprowadzeniu przez niego ankiety okazało się, że 95% osób jest skłonna zapłacić więcej za taki system bezpieczeństwa.

Póki co, musimy jednak poradzić sobie bez tej innowacyjnej technologii – oto kilka porad, jak przetrwać katastrofę w tradycyjnym samolocie:

  1. Lataj dużymi samolotami – im większy samolot, tym więcej pochłonie energii przy możliwym uderzeniu. To oznacza mniej energii, która będzie rzucać twoim ciałem po pokładzie.
  2. Zgodnie z wynikami statystycznymi wiek, płeć oraz waga ciała są głównymi wyznacznikami podczas ewakuacji. Jak można się domyśleć młodzi, szczupli mężczyźni mają największą szanse na ucieczkę z samolotu, podczas gdy cięższe, starsze kobiety pozbawione są szansy.
  3. Istotną rolę odgrywa również strój – na wysokich obcasach oraz w garsonce masz mniejsze szanse na skuteczną ucieczkę z płonącego samolotu. Lepiej wiec zawczasu się przygotować odpowiednio dobierając buty.
  4. Zamiast czytać gazetę w czasie instruktarzu ratunkowego posłuchaj – może już zapomniałeś, gdzie znajdują się wyjścia awaryjne, upewnij się, że maski tlenowe faktycznie czekają na pasażerów.
  5. Jeśli chodzi o wybór najlepszego miejsca do siadania dyskusje wciąż trwają. Najważniejsze jednak to siadać blisko wyjść ewakuacyjnych – w tym przypadku obowiązuje zasada liczenia do pięciu. Jeśli siedzisz w rzędzie, który jest piaty lub kolejny od wyjścia ewakuacyjnego nie masz szans uciec podczas katastrofy.
  6. Jeśli zdarzy się, że maski tlenowe pojawia się przed głowami pasażerów – załóż ją natychmiast. Masz zaledwie 60 sekund zanim brak tlenu stanie się śmiertelnym zagrożeniem. Zawsze nakładaj maskę najpierw sobie, a potem pomagaj komukolwiek – martwy nikomu nie pomożesz.
  7. Lepiej zawsze mieć zapięte pasy – turbulencje są częste i nie do przewidzenia. Z zapiętym pasem zawsze będziesz mieć pewność, że będziesz zabezpieczony przed niepotrzebnymi razami głowy i ciała.
  8. Pozycja z głową między kolanami, mimo iż na filmikach instruktażowych wygląda głupio, jest najlepszym sposobem na unikniecie niepotrzebnych oraz co najważniejsze niebezpiecznych urazów. Układając się w tej pozycji chronisz swoje ręce, nogi oraz głowę przed skutkami uderzenia.

    W przypadku rozbicia podczas lądowania masz około 90 sekund na ucieczkę z płonącego wraku – nawet nie myśl wtedy o zabieraniu swojego bagażu.

To rada bardziej dla pilotów jednak pasażerom ta wiedza również może się przydać. Najbardziej niebezpieczny moment lotu to pierwsze 3 minuty od startu oraz ostatnie 8 minut podczas lądowania. W tym czasie zachowaj czujność – to właśnie wtedy możesz potrzebować skorzystać z naszych porad.