7 lat temu

Naukowcy odmłodzili mysz podając jej krew nastolatków!

Jest coś z prawdy w legendach o piciu krwi młodych dziewic dla zachowania urody.

myszy

Jak się okazuje krew młodych osobników faktycznie ma właściwości odmładzające! Naukowcy wykazali, że tego rodzaju terapia skutecznie poprawia zdolności pamięciowe oraz fizyczne.

W badaniu naukowcy pobrali próbki krwi od grupy zdrowych, młodych osiemnastolatków. Następnie wstrzyknięto ją 12-miesięcznym myszom – w mysim zegarze biologicznym to późne lata średniego wieku, odpowiednik pięćdziesiątki. Przez trzy tygodnie myszy otrzymywały dwa razy w tygodniu zastrzyki z ludzkiego osocza krwi, które jak naukowcy uważają, ma odmładzające właściwości.

Po kuracji porównano zachowanie zwierząt „po terapii” w porównaniu ze starymi i młodymi osobnikami z grup kontrolnych (trzymiesięczne i dwunastomiesięczne myszy), które nie otrzymywały zastrzyków.

Jak się okazało świeża krew spowodowała, że stare myszy zaczęły zachowywać się znowu jak młode – biegając na otwartej przestrzeni podobnie żwawo jak ich młodsi koledzy z grupy kontrolnej. Znaleziono też dowody, że ich moce pamięciowe uległy poprawie.

Naukowcy badali zachowanie zwierząt przy użyciu tzw. labiryntu Barnesa – narzędzia służącego do pomiaru procesów uczenia się przestrzennego i pamięci u gryzoni.

Ze względu na słabszą pamięć starsze myszy zazwyczaj wypadają słabiej przemieszczając się po labiryncie. Jednak leczone eksperymentalną metodą zwierzęta wykonywały zadania równie szybko i sprawnie jak młode osobniki.

„Zaobserwowaliśmy efekt odmłodzenia” podsumował na łamach New Scientist  jeden z badaczy Sakura Minami z kompani farmaceutycznej Alkahest. „Młode ludzkie osocze poprawia funkcje poznawcze. Pamięć myszy została utrwalona”.

Według neurobiologa i założyciela Alkahest, Karolya Nikolicha, odmładzające właściwości krwi są wynikiem różnej mieszanki białek w osoczu u młodych i starych osobników.

Plazma (osocze) zawiera tysiące różnych białek, jednak młode osocze zawiera takie rodzaje, które mogą odmładzać tkanki. Z wiekiem jednak te cudowne substancje znikają i są zastępowane przez szkodliwe cząsteczki.

„Odkryliśmy po raz pierwszy, że istnieją setki białek, które zmieniają się wraz z wiekiem” powiedział Nikolich. „To co widzimy w starzejącej się plazmie to wzrost liczby białek przeciwzapalnych, które powodują obumieranie komórek”.

Naukowcy zaznaczają jednak, że odmładzające właściwości mają działanie nie tyko na tkanki w organizmie, ale niektóre dokonują również procesu wymiany materiału genetycznego w mózgu (tzw. crossing-over).

Zespół zbadał przekroje mózgów myszy, które otrzymały odmładzające osocze i porównał je z wyglądem mózgów gryzoni w tym samym wieku, które nie otrzymały zastrzyków. Stwierdzili, że u tych pierwszych była większa ilość nowo powstałych neuronów w mózgu!

Neurony powstają w procesie neurogenezy, który wpływa na nasze zdolności do uczenia się i zapamiętywania. Analiza przekrojów mózgów gryzoni sugeruje, że młode ludzkie osocze wzmacnia ten proces dwukrotnie!

Wyniki badań nie zostały jeszcze zrecenzowane jednak nie jest to pierwszy raz, gdy wykazano funkcję odmładzającą młodego osocza. W badaniach z 2014 roku stare myszy faszerowano naparami z osocza młodych osobników, które w efekcie poprawiły funkcje poznawcze seniorów.

Najnowsze badania są pierwszymi, które wykazują skuteczność osocza w przypadku odmiennych gatunków.

Naukowcy z Alkahest chcą teraz zbadać, czy młode ludzkie osocze może wywoływać podobny efekt u osób starszych. Próby kliniczne rozpoczęto już na Uniwersytecie Stanforda z udziałem 18 ochotników z umiarkowaną lub łagodną wersją choroby Alzheimera.

Jeśli leczenie się powiedzie naukowcy mają nadzieję na zwiększenie skali badań – zaangażowanie większej liczby pacjentów i większych dawek plazmy, aby sprawdzić, czy neurogeneza stymulowana przez młodą krew może przeciwstawić się stanom zapalnym, które prowadzą do zaburzeń poznawczych w chorobach neurodegeneracyjnych, takich jak choroba Alzheimera i Parkinsona.