Wspaniałe naturalne iluzje
Kiedy myślicie o złudzeniach optycznych, prawdopodobnie na myśl przychodzą wam precyzyjne narysowane obrazy. Jednakże również natura tworzy złudzenia, a niektóre z nich są nawet bardziej imponujące, niż te wymyślone przez człowieka.
Matka Natura potrafi być bardzo zwodnicza i oszukiwać nasz zmysł wzroku w perfekcyjny sposób. Spójrzcie sami.
1. Podwodny wodospad (Mauritius)
Patrząc na południowo-wschodni kraniec wyspy z lotu ptaka, odnosi się wrażenie, że pod powierzchnią wody znajduje się wodospad. Wszystko na skutek specyficznego układu piasku i mułu na dnie. (WIĘCEJ ZDJĘĆ…)
2. Mężczyzna idący „nad przepaścią” (Glen Canyon)
To zdjęcie wykonano w Glen Canyon National Recreation Area. Widzimy, jak mężczyzna idzie wzdłuż krawędzi stromej ściany kanionu. W rzeczywistości nie jest to aż tak straszne – człowiek szedł obok nieruchomego zbiornika z wodą odbijającego obraz i tworzącego niezwykłą iluzję.
3. Wodospad Horsetail (Park Narodowy Yosemite)
Każdego roku w lutym, jeśli pogoda dopisze i wystarczająco dużo śniegu ulegnie stopieniu, można obserwować niezwykły wodospad „lawy i ognia” wypływający ze szczytu góry. Tę niezwykłą iluzję tworzy słońce oświetlające pod odpowiednim kątem strumień wody.
4. Studnia Jakuba (Wimberly, Texas)
Czy dzieci na zdjęciu skaczą do głębokiej jaskini? Na szczęście nie. Jest to 9-metrowej głębokości basen, który na wiosnę wypełnia się roślinami, tworzącymi złudzenie przerażającej głębi. Jest to popularne i bezpieczne miejsce do pływania i nurkowania.
5. Namalowane drzewa (Namibia)
Przyciemniona na pomarańczowo przez poranne słońce wydma jest tłem dla bezlistnych pni wielbłądzich drzew ciernistych w Namib-Naukluft Park w Namibii. Pomimo iż wygląda na obraz malarski, jest to najprawdziwsze zdjęcie.
6. Zebry
Pasiasty biało-czarny wzór na ciałach zebr niszczy naszą zdolność do rozpoznawania ciągłości obiektów i ustalania och krawędzi. Jedno spojrzenie na stado zebr wystarczy, aby dostrzec niezwykłe złudzenia – zwierzęta z dwoma głowami wyrastającymi z jednego ciała.
7. Fatamorgana
To zjawisko powstania pozornego obrazu odległego przedmiotu w wyniku różnych współczynników załamania światła w warstwach powietrza o różnej temperaturze, a co za tym idzie, gęstości. Początkowo fatamorganą nazywano miraże pojawiające się w Cieśninie Mesyńskiej, gdzie są one najefektowniejsze.
8. Ogniste tornado (Hiszpania)
Ten niezwykły obraz nie przedstawia rzadkiego zjawiska ognistego tornado (które zdarzają się, faktycznie), ale odpady górnicze spływające rzeką Rio Tinto w Hiszpanii.
9. Salar de Uyuni (Boliwia)
Salar de Uyuni to zajmujące ponad 10 tys. km2 największe solnisko świata. Pozostałość po wyschniętym jeziorze jest tak wielka i płaska, że wielu fotografów wykorzystuje to miejsce do robienia niezwykłych zdjęć, na których ciężko ustalić perspektywę i odległości.
Po opadach deszczu miejsce staje się jeszcze bardziej niezwykłe i magiczne, gdy niebo odbija się w cienkiej tafli wody.
9. Góry, które wyglądają jak twarze i postacie ludzi
Pareidolia to zjawisko dopatrywania się znanych kształtów w przypadkowych szczegółach. Na całym świecie znaleźć można wiele przykładów dostrzegania kształtów ludzkich w szczytach gór.
W Polsce najlepszym przykładem jest Giewont, którego zarys często kojarzony jest z sylwetką śpiącego rycerza.
We francuskich górach Ebihens, możemy znaleźć Apacza.
10. Lewitujące łodzie (Cala Macarelleta, Hiszpania)
Gdy woda jest krystalicznie czysta, a zdjęcie jest zrobione pod odpowiednim kątem, daje to złudzenie, że łodzie nie unoszą się na powierzchni a w powietrzu.