7 lat temu

Czy Voayger 2 został zhakownay przez kosmitów?

Przełomowa misja NASA – sonda Voyager 2 – od trzech dekad kontynuuje podróż w przestrzeń kosmiczną.

voyager2

W kwietniu 2010 roku tuż przed wejściem w przestrzeń międzygwiezdną urządzenie zaczęło nadawać wadliwe sygnały.  

„Zaledwie 10 miliardów mil od ziemi urządzenie zaczęło nadawać sygnał w niezrozumianym języku. Możemy interpretować go jako język obcych” skomentował Kevin Baines z NASA.

Analizując systemy umieszczone na statku inżynierowie Agencji Kosmicznej doszli do wniosku, że problem dotyczy tylko jednego systemu – komunikacji, podczas gdy reszta funkcjonuje w prawidłowy sposób.

Coś lub ktoś odmieniło działanie systemu komunikacji nadawanej przez sondę.

Kolejne analizy wykazały, że w systemie dowodzenia zmianie uległa jedna z cyfr kodu binarnego, zamieniając 0 na 1. Zmiana zaledwie jednego bitu może sugerować celową interwencję w pokładowe komputery. Choć niepozorna, zmiana ta może doprowadzić od wyłączenia komputerów, a nawet utraty dotychczasowych danych.

W pierwszej kolejności naukowcy pomyśleli o ataku hareków, poszukując ich na ziemi. Biorąc jednak pod uwagę ogromną odległość, jaka dzieliła w momencie awarii sondę od planety, jest to niezwykle mało prawdopodobne.

Misją Voyagera jest nie tylko zbieranie danych lecz również niesienie przesłania od ziemian dla innych inteligentnych cywilizacji, jakie być może na swojej drodze kiedyś napotka.

The_Sounds_of_Earth_Record_Cover_-_GPN-2000-001978

Może więc zmiana w kodzie binarnym jest jakąś odpowiedzią na nasz komunikat?

Niektórzy badacze sądzą, że tego rodzaju sygnał byłby oczywistą odpowiedzią, jaką nadać mogliby obcy. W trzy tygodnie po awarii system został z powrotem przywrócony do działania. Jednak to, co było przyczyną pojawiania się problemu pozostaje w dalszym ciągu niewyjaśnione.

Obecnie Voyager 2 kontynuuje swoją podróż, osiągając w tym roku odległość ponad 16 703 000 000 km od Słońca. Pod koniec roku minie jedną z najbliższych nas gwiazd – Ross 248 w gwiazdozbiorze Andromedy.

CZYTAJ TAKŻE: Przesłanie wysłane przez ludzkość przemierza przestrzeń kosmiczną już ponad 4 dekady (i pozostanie w kosmosie na wieki)