8 lat temu

Niezwykła brązowo-biała panda

Nawet pandy nie zawsze są czarno-białe.

abandoned_brown_panda_01

Ten niezwykle uroczy miś mieszka w rezerwacie Foping Panda Valley w Chinach. Jest to naprawdę niezwykłe i rzadko spotykane zwierzę – od roku 1985 roku zaobserwowano je jedynie pięć razy.

Biało-brązowa panda, a właściwie Qinling panda, jest jedynym podgatunkiem pandy wielkiej, jaki do tej pory odkryto. Szacuje się, że na świecie (czyli w chińskich górach Qinling) żyje zaledwie 200-300 tych pięknych zwierząt.

Jak łatwo zauważyć, główną różnicą między zwierzętami jest kolor futra. Jego tajemnica wynika prawdopodobnie z niewielkiej puli genów. Zwierzęta krzyżując się między sobą zmniejszają możliwą ilość genetycznych wariacji, co prawdopodobnie prowadzi do mutacji.

W 1989 roku, samica tego gatunku została schwytana i umieszczona w zoo. Zwierzę skrzyżowano z samcem pandy wielkiej. Ich potomstwo początkowo miało normalne biało-czarne ubarwienie, które jednak z czasem zaczynało blednąć.

Obecnie w rezerwacie Foping Panda Valley przebywa samiec, którego możecie podziwiać na zdjęciach. Badacze szukają mu obecnie partnerki. Liczą, że uda się przeprowadzić więcej badań i rozwiązać zagadkę brązowego futra.

abandoned_brown_panda_10 abandoned_brown_panda_09 abandoned_brown_panda_08 abandoned_brown_panda_07 abandoned_brown_panda_06 abandoned_brown_panda_05 abandoned_brown_panda_04 abandoned_brown_panda_03 abandoned_brown_panda_02