8 lat temu

Wielkie rzeczy w perspektywie, porównane do czegoś co lepiej znamy

Niektóre rzeczy na świecie mają ogromne rozmiary…

Kevin Wisbith, twórca kanału YouTube ‘A Quick Perspective‘ stworzył galerię, która umieszcza dziesięć naprawdę wielkich rzeczy w perspektywie, abyśmy mogli dostrzec ich rozmiar właśnie przez porównanie do czegoś innego. Galeria prezentuje różne rzeczy – od największego budynku na świecie przez największy tankowiec.

Kilka z tych zestawień może was zaskoczyć. Ciekawi jesteśmy, które najbardziej.

Największy tankowiec świata

ajeel5k

TT Knock Nevis to największy statek w historii okrętownictwa. Wybudowano go w latach 1979-1981. Miał 458 m długości i 69 m szerokości. Gdyby umieścić go na jeziorze w Central Parku, miałby jeszcze 106 dodatkowych metrów z przodu i z tyłu, aby zając zbiornik.

Kopalnia w Mirnym

synnnvc

Kopalnia w Mirnym, w syberyjskiej części Rosji jest jedną z największych i najgłębszą kopalnią świata. Jej oficjalna głębokość to 525 metrów. Jeżeli umieścilibyśmy w niej drugi, najwyższy budynek Stanów Zjednoczonych – Willis Tower wysoki na 527 metrów – wystawałby niewiele ponad dwa metry z dziury.

Silnik rakietowy M-1

hl3rk9u

Silnik rakietowy m-1 powstał w latach 1950 w Stanach Zjednoczonych na potrzeby programu kosmicznego NASA. To największy silnik, jaki kiedykolwiek skonstruowano. Jego średnica to 4,2 metra. Jest to wystarczająco dużo, aby można nim było nakryć samochód Smart.

Skorpion Pulmonoscorpius kirktonensis

bqwwg0s

Prehistoryczne pajęczaki, a także inne stworzenia, były znacznie większych rozmiarów niż te, które znamy obecnie. Wiązało się to z wyższymi ilościami tlenu w atmosferze ziemskiej. Okazy skorpiona Pulmonoscorpius kirktonensis dochodziły do 71 cm długości, co pozwalało im osiągać rozmiary obecnych kotów.

Największy radioteleskop świata

j0cfuxd

Największym radioteleskopem wybudowanym do tej pory jest obiekt w chińskiej prowincja Guizhou. Teleskop ma 487 metrów średnicy. Umieszczony w Las Vegas zająłby tyle miejsca, co największe hotele: połowa The Mirage, cały LINQ, wszystkie Harrahs, i większość Venetian.

Bombowiec B-2

v8aiwbo

B-2 jest jednym z najbardziej zaawansowanych i najdroższych samolotów na świecie. Większość ludzi nie zdaje sobie sprawy, jak duży jest naprawdę. Rozpiętości skrzydeł z B-2 to 52 metry. To o 3,6 m więcej niż szerokość boiska do futbolu amerykańskiego.

Titanic

dmekbbx

Kiedy zbudowano Titanica, był on jednym z największych statków. Jego łączna długość wynosiła 269 metrów. Od tamtej pory budowa statków rozwinęła się. Stany Zjednoczone wybudowały lotniskowiec U.S.S. Ronald Reagan długi na 333 metry. Jeśli Titanic zostałby umieszczony na jego pokładzie, zostałoby jeszcze 64 metry wolnego pokładu.

Asteroida Dionizosa

hrfvwmv

Asteroida Dionizosa jest częścią pasa planetoid Apollo. Jej wielkość szacowana jest na 1,5 km szerokości. Wartość zasobów naturalnych wewnątrz asteroidy wynosi około $2.600.000.000.000. Jeśli asteroida została umieszczona nad Golden Gate Bridge, to nie wypełniłaby przestrzeni nawet między dwoma najbliższymi przęsłami.

Burj Khalifa

vkfs4pc

Burj Khalifa to obecnie najwyższy budynek stojący na świecie. Mierzy 830 metrów wysokości. Jeżeli umieszczony byłby w Nowym Jorku, to byłby wyższy o 305 metrów od centrum One World Trade i prawie 396 metrów wyższy od Empire State Building.

Gwiazda Śmierci

pbyo8uh

Gwiazda Śmierci była wytworem Imperium Galaktycznego, zbudowanym w celu unicestwienia Rebelii i ostatecznego zyskania kontroli nad planetami Galaktyki w serii Gwiezdnych Wojen. Szacowany promień statku wynosi 159 km, co stanowi około 1/4 długości stanu Floryda.

Źródło: Imgur