8 lat temu

145-latek najstarszym człowiekiem świata

„Chcę już tylko umrzeć”, powiedział Mbah Gotho, indonezyjski mężczyzna w wieku 145 lat, uważany za najdłużej żyjącego człowieka.

mbah-1

Według zapisów Gotho, urodził się w roku 1870. Oznacza to, że urodził się w czasie, gdy radio, aspiryna i elektryczne żarówki jeszcze nie istniały!

Gotho przeżył wszystkich dziesięcioro rodzeństwa, swoje cztery żony i swoje dzieci. Jego najbliższa rodzina, z którą mieszka, składa się głównie z wnuków, prawnuków i praprawnuków.

o-mbah-gotho-facebook-768x350

Mężczyzna twierdzi, że nigdy poważnie nie chorował. Czasami dopadało go przeziębienie, ale ostatnio, zdrowie staje się coraz słabsze i słabsze. Musi być karmiony łyżeczką i kąpany.

Pytany, o jego sekret długowieczności, Gotho powiedział: „przepis to sabar lan nrimo” jawajska filozofia, która przekłada się na „przyjmowanie przeznaczenie z cierpliwością”.

media-asing-soroti-mbah-gotho-yang-diklaim-manusia-tertua-di-dunia-y8e51mpnpt

Jeśli jego data urodzenia zostanie zweryfikowana i potwierdzona przez niezależny organ, Gotho oficjalnie pokona Francuzkę Jeanne Calment, która zmarła w 1997 roku w wieku 122 i zostanie najstarszą osobą w historii.

Źródło: SBS News