8 lat temu

The Blue Marble – zdjęcia Ziemi widzianej z kosmosu

The Blue Marble to nazwa najsłynniejszego zdjęcia naszej planety wykonanego z kosmosu. Wykonali je astronauci z misji Apollo 17 7 grudnia 1972 z odległości około 29 000 km.

all

Jest to pierwsza z niewielu fotografii przedstawiających całą, w pełni oświetloną Ziemię. 

Astronautom Ziemia przypominała szklaną kulkę do gry (tzw. marmurek) i stąd właśnie wzięła się nazwa.

Blue Marble 1972

Co ciekawe, początkowo na górze zdjęcia znajdował się biegun południowy, jednak przed jego opublikowaniem, dostosowano je do tradycyjnej perspektywy, w której na górze znajduje się północ.

The Blue Marble

The Blue Marble

Początkowo na górze zdjęcia znajdował się biegun południowy. Zdjęcie wikipedia

Początkowo na górze zdjęcia znajdował się biegun południowy.

Zarówno nazwa, jak i spektakularne zdjęcie szybko stały się znane na świecie.

Przyjęło się, że określenie The Blue Marble jest używane przez NASA dla wszystkich zdjęć przedstawiających całą kulę ziemską. Obecnie zdjęcia w wysokiej rozdzielczości wykonują satelity. Przed kompilacją są one selekcjonowane w celu minimalizacji ilości chmur obecnych na fotografii.

Poniżej znajdziecie kolekcję zdjęć Ziemi wykonaną przez astronautów.

Więcej informacji jest dostępnych na stronie NASA@flickr

Blue Marble 2000

4392965590_cb953086dd_b

Spektakularny portret zachodniej półkuli w czasie jednego z najsilniejszych huraganów (huragan Linda) kiedykolwiek obserwowanych we wschodniej części Pacyfiku.

Blue Marble 2002

4386822005_c434921844_b

Najbardziej szczegółowe zdjęcie, jakie wykonano w naturalnych kolorach. Składa się z mozaiki pojedynczych zdjęć wykonanych przez skaner Moderate Resolution Imaging Spectroradiometer (MODIS) znajdujący się na satelicie Terra orbitującej na wysokości 700 km nad powierzchnią Ziemi.

Blue Marble 2005: Next Generation

5

Next Generation to seria zdjęć, które pokazują powierzchnię Ziemi w skali globalnej, w każdym miesiącu roku 2004 w bardzo wysokiej rozdzielczości (500 m/piksel). Fotografia poniżej pokazuje Afrykę od września 2004 r.

Blue Marble 2005: Wodna Planeta

wodna-planeta

Najbardziej uderzającą cechą charakterystyczną naszej planety widzianej z kosmosu jest woda. Woda jest praktycznie wszędzie na Ziemi, od wewnętrznej skalistej skorupy do wnętrz naszych komórek.

W formie płynnej i stałej obejmuje 75% powierzchni Ziemi. Dodatkowo wypełnia niebo z chmurami.

Całkowita zawartość wody na Ziemi wynosi około 1’390’000’000 kilometrów sześciennych, przy czym większość tego, około 96,5%, zawiera się w oceanach. Jeśli chodzi o pozostałą część, to około 1,7% jest przechowywany w polarnej pokrywie lodowej, w lodowcach i śniegu, a kolejne 1,7% to wody gruntowe, jeziora, rzeki i strumienie.

Tylko tysięczna procenta wody na Ziemi występuje w postaci pary wodnej w atmosferze. Mimo tej niewielkiej ilości ma ona ogromny wpływ na planetę. Para wodna jest silnym gazem cieplarnianym i głównym motorem zmian pogody ziemskiej i klimatu, ponieważ podróżuje po całym świecie, przenosząc ciepło.

Woda słodka niezbędna dla życia ludzi i zwierząt występuje w jeziorach, rzekach, wodach gruntowych i jest także zamrożona w śniegu i lodzie. Ilości wód gruntowych są trudne do oszacowania. Wody podziemne mogą stanowić od około 22 do 30% słodkiej wody, natomiast lód stanowi większość z pozostałych 78 do 70%.

Blue Marble 2007

2007

To niezwykle piękne zdjęcie ukazujące chmury, kształt i rzeźbę lądów, niezmierzony ocean, a także światła, których obecność jest znakiem naszego istnienia. Oto Ziemia w pełnej okazałości, tętniąca życiem i (z tego, co na razie wiemy) przez to unikalna.

Blue Marble 2012

2012

W ciągu tygodnia po udostępnieniu zdjęcia zobaczyło je 3.1 miliona osób!

Wykonano je przy pomocy aparatury VIIRS znajdującego się na pokładzie satelity obserwującej Ziemię – Suomi NPP.

2012-1

Black Marble 2012

black

 

Dzięki nowoczesnym urządzeniom VIIRS w 2012 roku udało się wykonać nocne zdjęcie Ziemi.

VIIRS wykrywa światło w zakresie długości fal od zielonego do bliskiego podczerwieni i wykorzystuje techniki filtrowania obserwacji.  W tym przypadku, zorze, pożary i inne rozproszone światła zostały usunięte, by podkreślić światła miasta.

Mapy oświetlenia, są pomocne, aby wybrać miejsca dla obserwatoriów astronomicznych. Dzięki nim można również monitorować rozwój człowieka wokół parków narodowych i ostoi dzikiej przyrody.

Blue Marble 2015

838ba61ea8d3fd1fe0b99d2c384e251f95ca5f77

Pierwsza fotografia w wysokiej rozdzielczości, która przedstawia na jednym kadrze całą Ziemię oraz Księżyc (od strony niewidocznej dla nas z Ziemi).

Zdjęcie wykonał satelita DSCOVR wyposażony w aparat o nazwie EPIC (Earth Polychromatic Imaging Camera). Kadr na kórym widzimy planetę z jej satelitą, jest dość nietypowy, ponieważ możliwy do uchwycenia tylko dwa razy w roku. Wtedy to właśnie Ziemia, Księżyc i satelita DSCOVR ustawiają się w jednej linii.