7 lat temu

2016 najcieplejszym rokiem w historii!

Mimo iż za nami nieco ponad połowa roku NASA ogłasza, że możemy pobić rekord najcieplejszego roku w historii.

Credit: daulon/Shutterstock.com (sunset image); NASA/JPL (data and overlay).

Rok 2015 był najcieplejszym w historii od czasu rozpoczęcia pomiarów. Najnowsze analizy wskazują że 2016 najprawdopodobniej pobije ten rekord. Źródło: daulon/Shutterstock.com (obraz); NASA/JPL (dane).

Analiza pierwszych sześciu miesięcy roku pokazuje, że każdy miesiąc był jak na razie najcieplejszym miesiącem notowanym od czasu rozpoczęcia współczesnych pomiarów w 1880 roku. Tendencja pokazuje, że bieżący rok przegoni 2015 w pobijaniu rekordu.

Jak na razie średnia temperatura planety w tym roku była o 1,3 stopni Celsjusza wyższa niż pod koniec XIX stulecia.

W 2009 roku międzynarodowi negocjatorzy do spraw klimatycznych uzgodnili w porozumieniu kopenhaskim, że ocieplenie nie powinno wzrosnąć o więcej niż 2 stopnie Celsjusza tego stulecia.

Silny ubiegłoroczny El Niño przyczynił się do tegorocznego wzrostu temperatur, ale kontynuacja trendu ocieplenia jest głównie spowodowana emisją gazów cieplarnianych. Choć skutki El Niño znikną w 2017 roku, prognozuje się, że przyszły rok będzie wciąż średnio o cały jeden stopień cieplejszy niż średnia z epoki przedindustrialnej.

Tegoroczne rekordowe temperatury miały katastrofalny wpływ na Arktykę, której lody stale topnieją od ponad dekady.

Pięć pierwszych z sześciu analizowanych miesięcy 2016 roku ustanowiło rekord w najniższej oczekiwanej grupowości arktycznego lodu. Pod koniec września arktyczny lód morski może osiągnąć swój najniższy poziom od czasu rozpoczęcia satelitarnych rejestrów jego grubości!

„Zaobserwowaliśmy topnienie pokrywy lodowej dwa miesiące wcześniej niż powinno się to dziać” skomentował Gavin Schmidt, dyrektor Instytutu Goddarda NASA. „W szczytowym momencie lata obszar arktycznego morza lodowego był o 40% mniejszy niż w latach ’70 i ’80 tych.”

Według obliczeń Schmidta, prawdopodobieństwo, że średnia temperatura w 2016 będzie cieplejsza niż w 2015 wynosi 99%.