7 lat temu

Jak mieć idealny dzień każdego dnia?

Jak zbudować satysfakcjonujące życie każdego dnia – 7 kroków Craig’a Ballantyne.

szczesliwe-zycie

Oto kilka porad jak budować codziennie podstawy do osiągnięcia poczucia pełni życia i spełnienia.

Craig Ballantyne jest popularnym w Stanach coachem, autorem i trenerem osobistym. Redaktorem biuletynu osobistego rozwoju, „Early To Rise” wydawanego od 2011 roku. Jego codzienne eseje docierają do ponad 150 tysięcy czytelników dziennie, ucząc ludzi jak budować bogactwo, poprawić stan zdrowia i stać się lepszą wersją siebie.

Uczy przedsiębiorców z całego świecie, jak przekształcić swoje pomysły na pieniądze oraz zwykłych ludzi, jak ulepszyć swoje życie. Jest również ekspertem w dziedzinie fitnessu i autorem przełomowych systemów treningowych Turbulence Training oraz Home Workout Revolution.

Oto kilka porad na temat budowania idealnego dnia, przy pomocy zasad, pochodzących z programu coachingowego „Perfect Day Formula” Craiga Ballantyne.

Najważniejsze są silne fundamenty

Stwórz listę tego, czego nie chcesz robić – indywidualna lista własnych zasad, których nie chcemy przekroczyć, aby dobrze czuć się z samym sobą, może to być np. nieużywanie wulgaryzmów, lub nierozmawianie o polityce.

Stwórz listę swoich własnych zasad – każdy z nas uznaje swój własny zestaw przekonań i wartości, których stara się trzymać. Czy ktoś z was jednak kiedykolwiek ją spisał? Czy raczej trzyma ją jedynie w głowie? Warto dokładnie zdefiniować sobie swoje własne zasady, tworząc listę, tak aby mieć je czarno na białym.

Przykładowo: nie angażuje się w konfrontację z kimkolwiek, bezpośrednio lub w internecie. Jest to strata czasu i energii. Jeśli spowoduje szkody, przepraszam i naprawiam sytuację. A potem biorę głęboki oddech, relaksuje się i ponownie skupiam swoje siły na mojej pracy i celach.

lista

Dwa proste fundamenty – czego nie robimy oraz jakim zasadom hołdujemy, mogą stanowić podstawę, do której odwołujemy się w czasie codziennych konfrontacji i problemów.

Życie staje się o wiele prostsze, gdy zaczniesz konsekwentnie trzymać się swojej własnej filozofii i przestaniesz martwić się o to, co myślą inni. Spędzisz mniej czasu na dywagacjach nad odpowiedzią, ponieważ będziesz znał swoje stanowisko w ważnych kwestiach w życiu!

Stwórz swój własny poranny rytuał

Każdy może wyglądać inaczej, ważne jednak by wykonywane systematycznie, poranne czynności dodawały ci energii na cały dzień.

poranek

Przykładowo poranny rytuał może wyglądać w taki sposób:

  • Daj sobie co najmniej 15 minut bez urządzeń elektronicznych.
  • Zamień kawę na szklankę wody lub herbaty ziołowej.
  • Rozciągaj się – poranek to idealny czas na jogę lub tai-chi.
  • Przeczytaj coś motywującego, aforyzmy lub cytaty z ulubionego twórcy.
  • Przypomnij sobie swoje cele.
  • Medytuj, módl się lub praktykuj wdzięczność.

Wprowadź ruch do swojego porannego rytuału.

Ruch nie jest zarezerwowany tylko dla sportowców, poranny zestaw ćwiczeń lub choćby intensywny spacer sprawia, że będziesz mieć energię na cały dzień.

cwiczenia

Pobudzony w ten sposób umysł jest w stanie wygenerować o wiele więcej dobrych pomysłów, niż dusząc się w biurze. Zamiast spać do późna wstań 15 minut wcześniej i czerp korzyści płynące z porannego treningu.

Jak mieć idealny dzień każdego dnia – 7 kroków:

1. Analizuj swój dzień – pisz dziennik

Przed pójściem spać stwórz procedurę, która pozwoli ci przemyślenie minionego dnia: czego nauczyłeś się dzisiaj (na swoich błędach)? Czego nie zrobisz w przyszłości? Za co jesteś wdzięczny? W jaki sposób zmierzasz do swoich celów?

Na te pytania możemy odpowiedzieć sobie za pomocą dziennika, wyszczególniając kolejne punkty, które zbliżają cię do realizacji celów.

2. Zaplanuj swój przyszły dzień wieczór wcześniej

Warto przygotować listę rzeczy do zrobienia kolejnego dnia. Jest to dobry sposób, by zarządzać swoim czasem, wybierając, co jest twoim priorytetem. Na liście możesz wpisywać ambitne cele, jak i zwykłe czynności do wykonania. Następnie możesz ułożyć zadania według kolejności ważności, zadając sam sobie pytanie – co jest dla mnie najważniejsze.

3. Poświęć 15 minut na zastanowienie się, jak rozwiązać jakiś ważny problem

Ta prosta praktyka pozwoli ci zaplanować działania zmierzające do rozwiązania trudnej sytuacji. Problemy same nie znikną – aby to się stało, musisz systematycznie i konsekwentnie dążyć do ich rozwiązania.

4. Wykorzystaj swój produktywny czas

Każdy z nas ma czas w ciągu dnia, kiedy jest najbardziej produktywny, postaraj się zdefiniować, który to moment i wykorzystaj go nie tylko do pracy, ale do realizacji w tym czasie najważniejszych wyzwań, jakie stoją przed tobą.

Im dłużej próbujemy coś zrobić, tym trudniej nam to przychodzi. Z czasem pojawia się frustracja, która odciąga nas od wypełnienia zadania. Postaraj się uniknąć tej sytuacji przez skupienie się na najtrudniejszych zadaniach w tym najbardziej wydajnym momencie.

5. Skup się na jednym zadaniu – nie pracuj multizadaniowo

Osoba, która próbuje złapać wiele srok za ogon, zwykle kończy z pustymi rękami. Naukowcy coraz częściej mówią o tym, że multizadaniowość nie poprawia efektywności pracy.

Jeśli masz do wykonania kilka czynności, skup się kolejno na każdej, nie próbuj robić wszystkiego na raz. Zarezerwuj czas i wykonuj kilka zadań, ale wykonuj je po kolei, a w przypadku dużego rozbij je na bloki.

Skupiając pełnię sił na jednej rzeczy, będziesz w stanie wykonać ją szybciej i efektywniej, łapiąc rytm pracy. Tylko skupiając się na pracy, w pełni jesteś w stanie osiągnąć ambitne rezultaty.

6. Bądź pro-aktywny

Nie osiadaj na laurach, nie „zamulaj”, staraj się generować skupienie i aktywność – stosując powyższych 5 zasad, z pewnością powinno ci się udać.

7. Przestań żyć przeszłością – ważne jest teraz.

Życie przeszłością oznacza życie w żalu. Życie przyszłością oznacza życie w lęku. Wyciąganie nauki z przeszłości oznacza, że stajemy się mądrzejsi. Będąc podekscytowanym na myśl o przyszłości, zrobię teraz to, co będzie konieczne, aby ta ekscytacja zrealizowała się w przyszłości.

Miłego dnia!

szczesliwe-zycie-2