8 lat temu

Niezwykła iluzja. Przedmioty zmieniają kształt w lustrze!

Tak iluzja doprowadzi was do szaleństwa. Jak to możliwe, że rzędy sześciennych obiektów odbijają się w lustrze jako owale? I odwrotnie?

Iluzja stworzona za pomocą niejednoznacznych cylindrów podbija internet. W ciągu 24 godzin od jej umieszczenia na YT obejrzało ją ponad milion osób. Jej twórca, Kokichi Sugihara, profesor inżynierii na Meiji University, zajął drugie miejsce w corocznym konkursie na najciekawsze iluzje.

Jak to się dzieje?

Prawdziwy kształt obiektów jest czymś pomiędzy kołem i kwadratem. Formy są z jednej strony zakrzywione do góry, podczas gdy druga strona jest nachylona ku dołowi. Różna wysokość boków „koryguje” fakt, że strony mają różne kształty.

Bezpośrednie widoki obiektów i ich odbicia lustrzane generują zupełnie różne interpretacje trójwymiarowych kształtów. Wyglądają one różnie w zależności od kąta, z jakiego spoglądamy. W jednym widoku wydają się prostokątami, natomiast w drugim okręgami.

Nie możemy poprawić naszej interpretacji figur, chociaż logicznie wiemy, że jest to ten sam obiekt. Obiekty są tak zaprojektowane, że nawet jeśli obracają się naprzeciwko widza, to ich prawdziwy kształt jest trudny do zrozumienia. Dzięki temu powstaje złudzenie.