8 lat temu

Tajemnicze zjawisko w kosmosie – czarne dziury obracające się w tym samym kierunku

To jedno z najbardziej zadziwiających odkryć ostatnich miesięcy – grupa masywnych czarnych dziur zaobserwowanych w odległych częściach wszechświata, obracających się w tym samym kierunku. 

czarne-dziury

Zdjęcie: Russ Taylor

Co jest przyczyną tego dziwnego zachowania?

Informacji na temat fenomenu dostarczyły badania przeprowadzone na Uniwersytecie w Cape Town. Analiza nietypowego zjawiska była możliwa dzięki trzyletnim obserwacjom nieba w regionie ELAIS-N1 przy użyciu fal radiowych.

„Jako, że czarne dziury nie wiedzą o swoim istnieniu i nie mają żadnej metody wymiany informacji ani wpływania na siebie, ze względu na dzielące je wielkie odległości, skoordynowanie kierunku obrotu musiało zostać zaprogramowane na wczesnym etapie formowania się galaktyki, u początków wszechświata”. Tłumaczy fenomen zjawiska Andrew Russ Taylor, współautor publikacji.

Oznacza to, że spójne wirowane struktur na tak ogromnej przestrzeni, wynika z pierwotnych fluktuacji mas, które spowodowały pojawienie się wielkich mega struktur we wszechświecie.

Naukowcy zaobserwowali synchronizację w ruchu czarnych dziur już na pierwszych zdjęciach jakie dostarczył im teleskop. Jednak jak często bywa w astronomii wielkie odkrycia bywają kwestia przypadku – pierwotnie celem obserwacji była bowiem analiza radiowa najsłabszych źródeł emitujących fale w kosmosie.

W efekcie zaobserwowano zjawisko, które może rzucać światło na procesy formowania się galaktyk i innych wielkich struktur, które dały początek wszechświata.

Teraz trwają dyskusje nad naturą zjawiska, które mogło wywołać zmiany na tak wielkie obiekty. Naukowcy sugerują kilka możliwości: kosmiczne pole magnetyczne związane z nieznanymi cząsteczkami, lub kosmiczne struny. Przyczyny pozostają na razie dla nas tajemnicą i z pewnością upłynie sporo czasu nim technologia pozwoli nam na odkrycie odpowiedzi.

„Wyjaśnienie jednak z pewnością nie będzie opierać się na naszym obecnym zrozumieniu wszechświata” komentuje Romeel Dave z Uniwersytetu w West Camp.