8 lat temu

NASA da każdemu z nas możliwość eksploracji Marsa za pośrednictwem wirtualnej rzeczywistości

mars-wirtualna-rzeczywistosc-ciekawe

Rozwój technologii Virtual Reality daje każdemu z nas niezwykłą możliwość zasmakowania tego, co niemożliwe lub poza naszym zasięgiem. Po technologię postanowili sięgnąć eksperci z NASA, aby pozwolić każdemu z nas na eksplorację czerwonej planety.

Projekt Mars 2030 Experience powstał w wyniku współpracy NASA, laboratorium kosmicznego MIT oraz multi-platformy medialnej Fusion. Jak donoszą media, projekt po raz pierwszy ma zostać przedstawiony światu już w marcu, podczas festiwalu muzycznego South by Southwest w Teksasie.

Technologia Virtual Reality jest idealnym narzędzie do eksploracji niedostępnych miejsc na ziemi oraz jak się okazuje, również kosmosu. Mimo iż dostępna jest już od jakiegoś czasu, dopiero w ostatnich latach sprzęt i oprogramowanie stały się wystarczająco mocne, aby stworzyć naprawdę realistyczne wrażenia za pomocą zestawu, który byłby dostępny dla konsumenta.

Jak deklarują twórcy, nie będzie to uładzona, wyreżyserowana wersja „podróży na Marsa”. Inwestorzy deklarują, że symulacja ma być tak realistyczna, jak tylko jest to możliwe, bazując na danych zebranych do tej pory przez NASA.

Użytkownicy będą mogli podjąć się serii mini zadań, podobnych do tych, które wykonywać będą pierwsi astronauci, którzy postawią stopę na czerwonej planecie. Zgodnie z umową NASA zapewnia wiedzę techniczną oraz dzieli się z producentem wynikami prowadzonych badań nad systemami transportu kosmicznego i koncepcjami operacyjnymi.

„Postrzegamy to jako okazję do podzielenia się ze wszystkimi ludźmi naszymi doświadczeniami w naziemnej eksploracji Marsa, używając dostępnej współcześnie technologii wirtualnej rzeczywistości” skomentował Jason Crusan, dyrektor ds. zaawansowanych systemów eksploracji NASA.

„Już teraz z powodzeniem używamy technologii VR podczas szkoleń astronautów i symulacji lotów kosmicznych. Wydaje się więc logiczne rozszerzyć ten model do inspiracji oraz edukacji kolejnych pokoleń odkrywców i naukowców, robiąc to przy okazji w urzekający sposób”.

Wirtualna symulacja będzie dostępna za darmo dla użytkowników Oculus Rift, Google Cardboard oraz Samsung VR Gear za pośrednictwem platformy Valve’s Steam, oraz na Fusion.net. Powstanie również wersja dla iPhone, Android oraz na iTunes i Google Play.