8 lat temu

Technologie NASA z czasów zimnej wojny, które mają zastosowanie w życiu codziennym

odkrycia-wyscigu-zbrojen-ciekawe-0

Mimo, iż największym wyzwaniem był podbój kosmosu, niektóre z technologii opanowanych przez NASA w czasie zimnej wojny, znalazły zastosowanie w codziennym życiu milionów z nas.

1. Sztuczne serce

odkrycia-wyscigu-zbrojen-ciekawe-1

Zasadniczo jest to zminiaturyzowana wersja defibrylatora. Wszczepiane pacjentom urządzenie automatycznie generuje puls. Jest to efekt programu kosmicznego Apollo.

Przekaźnik monitoruje pracę serca i w przypadku wykrycia problemu może zaserwować elektryczny wstrząs, aby przywrócić tętno. Jako, że jest on wszczepiany do organizmu, nie wymaga żadnego dodatkowego sprzętu lub wyspecjalizowanego personelu do obsługi.

2. Bezpieczeństwo na autostradach

odkrycia-wyscigu-zbrojen-ciekawe-2

Aby zapobiec poślizgom, w które wpadały na mokrym pasie startowym samoloty testowe, NASA rozwinęło technologię szlifowania kątowego nawierzchni, aby zapewnić większą przyczepność samolotom.

Poprzez drobne rowki w nawierzchni uzyskuje się większą kontrolę na zakrętach oraz skrócenie drogi hamowania. Technologia została przeniesiona do inwestycji w infrastrukturze, by zapewnić pojazdom na autostradach większe bezpieczeństwo.

3. Programy do analizy strukturalnej

ciekawe

W celu właściwej analizy i projektowania pojazdów kosmicznych, NASA potrzebowała programu komputerowego, który wziąłby pod uwagę materiał, z którego zbudowane są rakiety.

Opracowany w 1960 roku i udostępniony do użytku publicznego w 1971 roku, NASTRAN jest program do analizy metodą elementów skończonych. Potrafi przeanalizować zachowanie dowolnego elastycznego materiału. Program był wykorzystany w ogromnej liczbie branż, pomagając zaprojektować wszystko, począwszy od samochodów do drapaczy chmur.

NASTRAN jest stale rozwijany, prawie pół wieku później nadal jest uważany za standard dla projektowania lotniczego.

4. Rezonans magnetyczny

odkrycia-wyscigu-zbrojen-ciekawe-4

Mimo, iż NASA nie wynalazło technologii rezonansu magnetycznego miało w tym swój udział, rozwijając technologie, które zostały następnie wykorzystane przez firmy medyczne do stworzenia maszyny.

Pracując nad programem lądowania na księżycu Apollo, inżynierowie NASA opracowali technologię znaną jako cyfrowe przetwarzania obrazu. Używając tego jako punktu wyjścia, wykonawcy cywilni byli w stanie rozwijać następnie skanery MRI

5. Anty zapalne materiały

odkrycia-wyscigu-zbrojen-ciekawe-3

Pracując nad zapewnieniem bezpiecznego powrotu kosmonauto z księżyca NASA musiało zastanowić się nad materiałem, który byłby w stanie przejść przez ziemską atmosferę, nie spalając się przy tym. W efekcie opracowano materiał, który pod wpływem ciepła najpierw rozszerzał się, a dopiero potem ulegał spaleniu, rozpraszając przy tym energię cieplną, co zapewniało kapsule z astronautami bezpieczeństwo.

Te przełomowe odkrycie pozwoliło na opracowanie ognioodpornych farb, a następnie stalowych powłok, w przypadku większych budowli. Tworząc warstwę izolacyjną, pozwalają na wydłużenie się czasu rozpadu budowli w razie pożaru. Technologia jest obecnie używana przy budowie prawie wszystkich wysokościowców.

6. Laparoskopia

odkrycia-wyscigu-zbrojen-ciekawe-5

Rozwój systemu robotycznego Da Vinci jest uważany za jeden z największych osiągnieć ostatnich dekad, pozwalając przeprowadzać bezinwazyjne operacje przy minimalnym nacięciu skóry pacjenta.

To kolejna technologia, której rozwój zawdzięczamy NASA, opracowana w celu bardziej precyzyjnego przeprowadzania operacji w przestrzeni kosmicznej. Podstawowe usprawnienia to poprawa widzenia przez chirurga oraz opracowanie bardziej elastycznego nadgarstka.

Operacje wykonywane przy użyciu tej metody prowadzą do zmniejszenia średniej utraty krwi, co oznacza mniej transfuzji oraz skrócenie pobytu pooperacyjnego i szybszy powrót do zdolności przedoperacyjnych.

7. Opony radialne

odkrycia-wyscigu-zbrojen-ciekawe-6

Choć opony radialne istniały już od dłuższego czasu, od momentu ich opracowania na początku XX wieku, sporo się zmieniły. Zmiany materiałów oraz w konstrukcji przyczyniły się do stworzenia mocniejszych opony.

Podczas pracy nad sondą Viking Lander, Goodyear opracował wytrzymałe materiały włókniste, używane dla want spadochronowych. Znalazł on zastosowanie w produkcji oponach radialnych.

8. Oczyszczanie wody

odkrycia-wyscigu-zbrojen-ciekawe-7

Jednym z pierwszych problemów, jakim NASA musiała zająć się na międzynarodowej stacji kosmicznej, było zapewnienie długotrwałych dostaw wody dla przybywających tam astronautów oraz ich zdolność do wytwarzania jej w systemie zamkniętym.

Systemy filtracji wody, które został wtedy opracowane, zmodyfikowano do użytku cywilnego. Obecnie używa się go na całym świecie do tworzenia pitnej wody w miejscach, gdzie źródła wody są silnie zanieczyszczone.

9. Haccap

odkrycia-wyscigu-zbrojen-ciekawe-8

Aby upewnić się, że jedzenie dostarczane na stacje kosmiczną jest wolne od bakterii i toksyn, mogących wywołać choroby, NASA zobowiązało zakontraktowaną firmę do stworzenia systemu certyfikacji jakości jedzenia.

Tym sposobem opracowano system Hazard Analysis and Critical Control Point – czyli znany nam powszechnie dzisiaj HACCP. Zręby systemu zostały przetworzone i przyjęte jako obowiązująca zasada w krajach Unii Europejskiej. W stanach dotyczy niektórych rodzajów produktów jak np. owoców morza czy warzyw.