8 lat temu

7 mitów na temat ludzkiego mózgu

ApproachEmotionalIntelligence1000

Niektóre pseudonaukowe mity są silnie utrwalone w naszych głowach. Nasz mózg jest najbardziej złożonym organem, który determinuje to, jacy jesteśmy więc powinniśmy mieć na jego temat wiedzę. Internet pełen jest faktów i informacji o mózgu. Nie wszystkie jednak są prawdziwe.

Nie wierzcie we wszystko co usłyszycie. Oto przykłady najbardziej rozpowszechnionych pseudonaukowych faktów na temat mózgu:

1. Alkohol zabija szare komórki

Nie jest to prawda, oczywiście jeśli pijemy go z umiarem. Nadmierne spożywanie alkoholu oraz alkoholizm nie są korzystane dla naszego mózgu – picie przez długi czas może powodować obumieranie neuronów. To samo odnosi się do sytuacji ekspozycji na alkohol w krytycznym okresie rozwoju, czyli w okresie prenatalnym oraz pierwszych latach życia.

Badania wskazują jednak, że nawet długotrwałe picie nie zabija komórek mózgowych. Co więcej, niewielkie ilości alkoholu mogą wywoływać pewne korzyści zdrowotne, takie jak poprawa zdolności poznawczych i obniżenie cholesterolu.

Mimo iż spoglądając na pijanych ludzi, można stwierdzić, że z ich mózgiem jest coś nie tak, kilka drinków nie wyrządzi neurologicznej katastrofy.

2. Używany tylko 10% naszego mózgu

Za rozprzestrzenienie tego mitu obwinić należy Morgana Freemana, który w filmie „Lucy” gra szalonego profesora neurologii. Podczas jednego ze swoich wykładów ogłasza swoim studentom, że „człowiek używa tylko 10% mózgu. Wyobraźcie sobie, co by się stało gdybyśmy używali 100%”.

Choć jest to dobry początek thrilleru science-fiction nie jest to zgodne z prawdą. W rzeczywistości korzystamy z całego naszego mózgu, jednak przy poszczególnych procesach nie musimy wykorzystać całego 100%.

3. Słuchanie muzyki klasycznej uczyni cię mądrzejszym

Jeśli męczycie swoje dziecko operami Mozarta w nadziei na rozwój geniuszu – tracicie czas. Osławiony efekt Mozarta w rzeczywistości nie ma żadnych przesłanek naukowych, nie udowodniono, że słuchanie muzyki klasycznej stymuluje wzrost wskaźnika IQ.

Muzyka klasyczna niesie ze sobą jednak inne korzyści – takie jak poprawa koncentracji, koordynacji i pewności siebie.

4. Narkotyki robią „dziury” w mózgu

swiss-cheese-brain-620x330

Jedyna rzeczą, która może tak naprawdę zrobić ci dziurę w mózgu jest fizyczny uraz. Narkotyki mogą wyrządzać szkodę mózgowi w inny sposób – zaburzając reakcje chemiczne , które tworzą neuroprzekaźniki oraz blokując komunikację między układem nerwowym a mózgiem.

Twój mózg nie będzie jednak wyglądał jak szwajcarski ser.

5. Mężczyźni mają umysł nastawiony bardziej na nauki ścisłe

Według powszechnego przekonania męski mózg jest lepiej przystosowany do rozwiązywania zadań z matematyki i nauk ścisłych, podczas gdy kobiece są bardziej nastawione na empatię.

Są to jednak mity – zarówno męskie jak i damskie mózgi mają taki sam potencjał poznawczy i pomimo niewielkich różnic anatomicznych wszelkie różnice w zdolnościach zasadzają się tak naprawdę w oczekiwanych kulturowych względem różnych płci. Mówienie o odmiennych możliwościach mózgu kobiet i mężczyzn jest wynikiem uprzedzeń na tle seksualnym.

6. Przy użyciu testów psychologicznych z kleksami można wniknąć w głąb czyjegoś umysłu

Psycholog Ben Ambridge podczas konferencji Ted Ex wygłosił wykład pt. „10 mitów na temat psychologii”. Jednym z nich jest założenie, że za pomocą testów rozlanym tuszem można ustalić czyjeś cechy osobowości . W rzeczywistości najnowsze badania pokazują, że podążając za wytycznymi tego testu zdiagnozowalibyśmy schizofrenię u co szóstej osoby (zaledwie 1,15 % populacji cierpi na schizofrenię). Cała skuteczność testu jest mitem, a jego wyniki w dużej mierze zależą od tego, czy jest się wzrokowcem czy nie.

7. Ludzie mają bardziej aktywną jedną z półkul – prawą lub lewą

left-right-brain-hemispheres

Jest to jeden z najsilniejszych mitów na temat mózgu – rzekomo osoby z bardziej aktywną lewa półkulą są bardziej logiczne, a z prawą bardziej kreatywne. Mózg jednak nie działa w ten sposób!

Podczas różnych aktywności poszczególne części mózgu są aktywne w różnym stopniu, nikt nie jest w pełni „lewo lub prawo mózgowy”. Nie ważne jak podzielone są funkcje mózgu na poszczególne półkule, obie połowy wciąż muszą pracować razem, skupianie się na pracy poszczególnych półkul nie opisuje w pełni subtelnych relacji zachodzących w naszym umyśle.

http://thescienceexplorer.com/brain-and-body/7-popular-brain-myths-debunked