8 lat temu

Jakby wyglądało nasze niebo gdyby planety zajęły miejsce księżyca

Jesteśmy przyzwyczajeni do widoku księżyca na naszym niebie. Jednak spróbujmy sobie wyobrazić, jak wyglądałoby ono, gdyby planety z naszego układu zajęły miejsce księżyca.

Byłoby na pewno interesujące móc oglądać planety z tak bliska. Zwłaszcza, że większość z nich jest znacznie większa od naszego satelity. Minusem mogłoby być ograniczenie docierających do nas promieni słonecznych.

Oto widok, który znamy – księżyc…

uz9JIuL

Mars..

FLEH8GN

Uran..

FGmARRj

Neptun..

dGn0qRt

Jowisz..CoftDkF

Saturn..

goqeOaU

Kilka informacji o księżycu:

1. Księżyc, to nasz jedyny naturalny setelita, odległy o około 384 tysiące kilometrów (co stanowi mniej więcej trzydziestokrotność średnicy naszej planety).

2. Jest piątym co do wielkości księżycem w Układzie Słonecznym, jego średnica wynosi 3474 km, czyli nieco więcej niż 1/4 średnicy Ziemi.

3. Księżyc wykonuje pełny obieg wokół Ziemi w ciągu 27,3 dnia.

4. Księżyc to jedyne ciało niebieskie, do którego podróżowali i na którym wylądowali ludzie. Do tej pory na księżycowym globie stanęło 12 osób.

5. Księżyc znajduje się w synchronicznej rotacji, co oznacza, że przez cały czas z Ziemi widoczna jest tylko jedna jego strona.

6. Występujące na Ziemi pływy morskie wywoływane są przez siły pływowe głównie grawitacji Księżyca. Siły te istnieją dzięki temu, że wody po stronie zwróconej ku Księżycowi są przez niego silniej przyciągane niż te po stronie przeciwnej.

planety-porównanie

Porównanie wielkości planet Układu Słonecznego