8 lat temu

Ostatnie dzikie plamiona żyjące na Ziemi

3-tribe

„Dzicy” są wśród nas – mimo, iż coraz trudniej zachować im swoją kulturę i odrębność, w niektórych regionach świata wciąż możemy spotkać tradycyjne społeczności plemienne.

Zdjęcia stanowią ilustracje do książki Jimmyego Nelsona „Zanim przeminą” ukazującej ostatnie tradycyjne plemiona żyjące na ziemi, opierając się globalizacji i modernizacji. Brytyjski fotograf w przeciągu trzech lat przemierzył całą kulę zmienką spotykając się z przedstawicielami małych, często zupełnie nieznanych społeczności, portretując ich przedstawicieli.

Buddyjscy mnisi

phpmbgjxvpm

Tybetański strój i ozdoby komunikują nie tylko o przyzwyczajeniach, ale także historii, wierzeniach, charakterze mieszkańców oraz zmianach, jakim zostały one poddane w ciągu kilku ostatnich stuleci. Najbardziej uderzającą cechą tybetańskiego stroju i ozdób jest duży wybór, nie tylko materiałów (futra, skóry, jedwab, wełna, bawełna, brokat i wiele innych), ale także – w designie – zamieniającego się w zależności od lokalizacji.

Nieńcy

eskimo

Koczowniczy, syberyjski lud w dalszym ciągu polega głównie na tradycyjnej odzieży, szytej przez lokalne kobiety ze skór zwierząt. Mężczyźni noszą tzw. Malitsa – płaszcz z kapturem wykonany ze skóry około czterech reniferów. Przy ekstremalnych mrozach zakładają kolejną warstwę skóry zwaną Gus.

Himba

tribe-desert-

W deszczowych latach dolina Hartmanna w Naimbi zamienia się w zieloną, porośniętą trawami łąkę, przeważnie jednak pokryta jest piaskiem, przecinanym gdzieniegdzie kępami traw i tajemniczymi magicznymi kręgami. W tych zapomnianych przez cywilizację regionach żyje lud Himba – koczownicy zajmujący się główne pasterstwem. Charakterystyczne dla ich wyglądu są włosy plecione w grube strąki, zasłaniające twarz młodych dziewcząt.

Maorysi

tribe-woman

Nowozelandzkie plamię słynne m. in. z praktykowanego przed wiekami kanibalizmu, wojowniczości oraz wyjątkowych tatuaży. Lud wywalczył sobie prawa do posiada swojego króla, wybieranego przez Radę Starszych. Szacuje się, że Maorysi stanowią 14% całej populacji Nowej Zelandii.

Ta Moko

tribe-man

Jednam z najistotniejszych elementów ich kultury jest sztuka – w tym tatuaż ciała i twarzy zwany Ta Moko. Tatuaże były istotnym krokiem do wejścia w społeczność dorosłych przedstawicieli plemienia. Są również związane z obrzędowością i wieloma rytuałami praktykowanymi do dzisiaj. Najsłynniejsze z nich to m. in. kapa haka – uroczystość podczas której wykonywane są tradycyjne tańce i pieśni.

Dhragi

tribe-woman-2

Hinduska kasta żyjąca w Kaszmirze. To co ich wyróżnia to fakt, że są są zupełnie odmienni fizycznie, kulturowo, językowo i społecznie od większości mieszkańców regionu Ladakhu. Mężczyźni i kobiety są wysocy i mają kolorowe oczy, pełne usta, wyraziste nosy i brwi. W rezultacie, uważają się za grupę dominującą i nie żenią się z przedstawicielami innych społeczności. Tym sposobem lud zachowuje odrębność rasową.

Kazachscy łowcy

3-tribe

Wśród tradycyjnej ludności Kazachstanu polowanie przy użyciu orłów było sztuką. Przez stulecia mężczyźni używali tych ptaków by poprawić swoje możliwości polowania na ogromnych obszarach szerokiego stepu. Króliki, świstaki, lisy, a nawet wilki były zabijane m. in. dla futra, które stanowi integralną część tradycyjnych strojów Kazachów. Sztuka polowania z orłem jest przekazywana z pokolenia na pokolenie.


 

© „Before They Pass Away” Jimmy Nelson, opublikowane przez wydawnictwo teNeues
Zdjęcia © Jimmy Nelson Pictures BV