9 lat temu

25 powodów, żeby zacząć podróżować

турист-2

Podróżowanie jest jednym z najbardziej popularnych obecnie hobby. Jednak wciąż są ludzie, którzy nie czują potrzeby, aby odkrywać nowe. Tkwią w monotonnej codzienności, tłumiąc tkwiący w nich głód przygody. Ale podróże to nie tylko nowe miejsca i poznawanie nowych ludzi. Istnieją setki powodów, aby wstać z kanapy i ruszyć w nowe miejsce.

Czas się pakować – oto 25 faktów, które sprawią, że zechcesz podróżować.

25. Podróże okazują się być dla nas korzystne na wiele sposobów. Poprawiają nasze zdolności decyzyjne, redukują stres, obniżają ryzyko chorób serca, leczą depresję i sprawiają, że ogólnie czujemy się szczęśliwsi i bardziej inteligentni.

the_number_of_old_tourists_in_the_south_has_increased_h848-610x409

24. Większość osób planuje podróżować po przejściu na emeryturę. Jednak z różnych przyczyn, np. złego stanu zdrowia, utraty entuzjazmu i innych, tylko niewielka część faktycznie podróżuje na emeryturze. Nie odkładaj marzeń na później, zobaczyć świat teraz!

www.tripadvisor.com-garden-village-guesthouse-610x457

23. Podróżowanie nie musi być drogie. Są miejsca, w których wynajęcie pokoju kosztuje dosłownie kilka złotych. Najtańszy pensjonat na świecie można znaleźć w Kambodży, gdzie koszt wynosi 1 dolara za dobę.

tx.english-ch.com-couch-surfing-610x366

22. Nawet jeśli nie chcesz wydawać pieniędzy na noclegi, nadal możesz podróżować. Poprzez projekty, takie jak Couchsurfing, można znaleźć dziesiątki osób, które pozwolą ci bezpłatnie przespać się u nich w domu. Wśród użytkowników możesz znaleźć miliony ludzi z całego świata, którzy zapewnią ci nie tylko miejsce noclegu lecz zazwyczaj również oprowadzą cię po mieście.

maldives-262515_640-610x389

21. Malediwy to mały wyspiarski kraj na Oceanie Indyjskim niezwykle popularny wśród turystów. Jest przy okazji najniżej położonym krajem na świecie. Średnia wysokość gruntu wynosi zaledwie 1,5 m nad poziomem morza – kraj ten może więc wkrótce zostać zalany na skutek podnoszenie się poziomu morza. Pamiętaj, aby odwiedzić Malediwy zanim to nastąpi.

Siberian_boreal_forest-610x458

20. Jeśli żyjesz w mieście z wysokim zanieczyszczeniu powietrza odwiedź Rosję. Może wydawać się to zaskakujące, ale kraj ten produkuje najwięcej tlenu na Ziemi. Syberia – rozległy region Północnej Azji, obejmuje 77% powierzchni tego kraju, co stanowi 25% światowych lasów.

www.kakapu.es-Mongolia-610x407

19. Ci którzy chcą uciec od całego świata powinni odwiedzić Mongolię. Gęstości zaludnienia jest tu mniejsza niż 2 osoby na 1 km kwadratowy. Jest to najsłabiej zaludniony, suwerenny kraj na świecie.

Lancaster_Gate_tube-610x410

18. Fani pociągów i komunikacji miejskiej nie mogą ominąć Londynu. Obsługująca 270 stacji lokalna kolej podziemna jest uważana za najstarszy system szybkiego transportu zawierając przy okazji pierwszą na świecie podziemną kolejkę. Jak na ironię, większość tras znajduje się dzisiaj nad ziemią.

The-plane-flying-at-sunset-airliner-photography_1920x1080-610x367

17. Nie bój się latać samolotami. Pomimo zdążających się co jakiś czas tragicznych katastrof lotniczych, latanie jest zdecydowanie najbezpieczniejszym środkiem transportu. Według statystyk MIT ryzyko śmierci pasażerów komercyjnych linii lotniczych wynosi 1 do 45 milionów lotów. Oznacza to, że teoretycznie można latać codziennie przez najbliższe 123 tysiące lat i nadal być bezpiecznym.

Frankfurter_Kreuz_-_BAB_3_und_5-610x456
16. Jeśli lubisz szybką jazdę musisz odwiedzić Niemcy. Powszechnie wiadomo, że na połowie niemieckich autostradach nie ma ograniczeń prędkości. To normalne, że wyprzedza cię samochód poruszających się ponad 200 km na godzinę, niemieccy kierowców są jednak odpowiedzialni dzięki czemu bezpieczeństwo ruchu drogowego jest na bardzo wysokim poziomie.

typewriter-field-610x407

15. Podróżując możesz zmienić historię. Wielu znanych artystów, malarzy, pisarz i poetów czerpało natchnienie do pracy podczas podróży. Nawet Darwin czerpał inspirację dla swoich teorii naukowych z podróży, zwłaszcza wyprawy na Galapagos.

paris-catacombs-610x369

14. Podróże nie zawsze muszą oznaczać zwiedzanie największych atrakcji. Wieża Eiffla jest na pewno fajna, ale pewnie nie wiesz, że pod ulicami Paryża kryje się największy na świecie grób! Paryskie katakumby zbierają szczątki ok. 6 milionów ludzi.

Las_Vegas_89-610x415

13. Jednak jeśli koniecznie chcesz zwiedzić najpopularniejsze miejsca nie zapomnij o Las Vegas Strip. Miejsce to odwiedza ponad 40 milionów turystów rocznie, ten odcinek Las Vegas słynie z niespotykanej koncentracji hoteli i kasyn i jest najczęściej odwiedzaną atrakcją turystyczną na świecie.

Hartsfield-Jackson_Atlanta_International_Airport_7039222923-610x396

12. Mówiąc o ruchliwych miejscach, jeśli boisz się dużych, przepełniony lotnisk, upewnij się, żeby unikać Hartsfield-Jackson Atlanta International Airport w stanie Georgia. Prawie milion lotów i 100 mln pasażerów obsługiwanych jest tutaj co roku, jest to najbardziej ruchliwy z portów lotniczych na świecie.

Moraine_Lake-Banff_NP-610x436

11. Choć Finlandia nazywana jest „krainą tysięcy jezior” to w rzeczywistości jest ich prawie 200 tysięcy. Nic jednak nie porównuje się do Kanady, gdzie znajduje się około 3 milionów jezior, Kanada posiada tym samym na swoim terenie ponad połowę światowych jezior.

lifeasahuman.com-PNG-9-Huli-Wigmen-New-Guinea-June2009-c-V.-Ross-610x458

10. Fani lingwistyki powinni dopisać do swojej listy podróżnej Papuę Nową Gwineę. Chociaż kraj ten zamieszkuje zaledwie 7 mln osób, istnieje tu prawie 850 różnych języków. Jest to około 13% wszystkich języków świata.

Monaco_Monte_Carlo_1-610x350

9. Jeśli chcesz odwiedzić kraj, który można przejść na nogach w mniej niż godzinę, Monako jest właściwym wyborem. Zajmuje powierzchnię zaledwie 2 kilometrów kwadratowych. To mikro państwo to w zasadzie księstwo i jest drugim najmniejszym krajem na świecie, zaraz po Watykanie.

rafflesia-arnoldii-2-610x458

8. Chcielibyście zobaczyć największy kwiat na świecie? Nazywana „corps flower” bukietnica Arnolda jest kwiatem endemicznie występującym na Borneo i Sumatrze, może osiągać średnicę do ponad 1 m i ważyć do 11 kg. Dziwny pseudonim odnosi się do straszliwego, odrażającego zapachu zepsutego mięsa, który wydziela kwiat gdy kwitnie.

Midnight_sun-610x418

7. Norwegia znana jest jako doskonałe miejsce do oglądania zorzy ale niewiele osób wie, że to nie jedyny świetlny spektakl, który Norwegia oferuje. W miesiącach letnich można również zobaczyć tzw. midnight sun, unikalne zjawisko przyrodnicze, w którym słońce jest widoczne przez całą dobę.

sheep-05-610x398

6. Znajdujące się około 500 km na wschód od wybrzeża Patagonii Falklandy, przez lata były zasiedlane przez francuskich, brytyjskich, hiszpańskich i argentyńskich osadników. Dzisiaj wyspy są szczególnie znane z owiec. Zamieszkiwany przez zaledwie 3000 osób kraj jest domem dla ponad 700 tysięcy owiec, co daje najwyższy na świecie wskaźnik owiec przypadających na człowieka.

The_Great_Wall_of_China_at_Jinshanling-610x405

5. Wbrew powszechnemu przekonaniu Wielki Mur w Chinach nie jest widoczny z kosmosu, nie mniej jednak ściana o długości prawie 6 tysięcy 300 kilometrów jest zdecydowanie najdłuższą zbudowaną przez człowieka na świecie konstrukcją. Wziesiony w celu ochrony przed koczowniczymi najeźdźcami mur liczy ponad 2700 lat.

Jordan_Dead_sea-610x458

4. Położone pomiędzy Jordanią i Izraelem Morze Martwe posiada kilka imponujące cech. Jest to najniżej położone miejsce na lądzie, które jest najgłębszym jeziorem, przy okazji jest jednym z najbardziej słonych zbiorników wody na ziemi. Aby jednak cieszyć się kąpielą w nim nie należy odkładać podróży na później. Od 1930 roku Morze Martwe zmniejszyło się o połowie, obecnie kurczy się w tempie 1 m każdego roku.

Skaftafell-ice-cave-22-610x399

3. Jeśli szukasz naprawdę bezpiecznego miejsce do odwiedzin Islandia będzie najlepszym rozwiązaniem. Według Global Peace Index przez ostatnich kilka lat był to najbezpieczniejszy kraj na świecie. Oprócz tego Islandia słynie z niesamowicie zróżnicowanego krajobrazu i spektakularnej przyrody.

105-610x435

2. Jeśli nie chcesz podczas wakacji spotkać zbyt wielu emerytów w złym humorze, udaj się w podróż do Ugandy. Przy średnim wieku ludności liczącym zaledwie 15 lat, jest to społeczeństwo z najmłodszą populacją na świecie. Zjawisko to jest spowodowane przez kilka czynników, takich jak wysoka dzietność (6 dzieci na kobietę) i niska długość życia.

Santorini-Greece-low-610x381

1. Każdego roku Grecję odwiedza prawie 20 milionów turystów z całego świata, co stanowi prawie dwa razy ludność kraju. To unikalne połączenie zachwycającej przyrody, pięknego morza i niespotykanej ilości różnych historycznych zabytków sprawia, że Grecja jest tak popularnym turystycznym punktem.