9 lat temu

Bardzo prosta i wymowna lekcja o tym, jak w praktyce wyglądają przywileje społeczne

z17459698P,W-Polsce-Ludowej-uprzywilejowani-nie-tylko-zarabia

Fot. Wojtek Laski / East News

Jeśli czytasz ten tekst, to prawdopodobnie cieszysz się sporą ilością przywilejów, których być może nawet nie jesteś świadomy. Dlatego też każdy powinien przeczytać tą krótką lekcję, jaką swoim uczniom dał pewien nauczyciel ze szkoły średniej. Znalazł on cudownie prosty sposób, aby wyjaśnić to tak, aby wszyscy jego uczniowie zrozumieli wiadomość. Nie przegap tej genialny lekcji.

Oto w jaki sposób pewien nauczyciel dał swoim uczniom lekcję na temat uprzywilejowania i społecznej mobilności. Każdemu w klasie dał po kartce papieru i kazał ją zmiąć w kulkę.

this-teacher-taught-his-class-a-very-simple-and-powerful-lesson-8

Następnie pod tablicą ustawił kosz na śmieci.

this-teacher-taught-his-class-a-very-simple-and-powerful-lesson-yjhytj

„Zasady są proste – wy reprezentujecie populację kraju. Każdy z was ma szansę na wzbogacenie się i dostanie się na wyższy poziom drabiny społecznej”.

„Aby przenieść się do wyższej klasy musicie tylko trafić swoją papierową kulką do tego kosza, nie ruszając się ze swoim miejsc”.

ffesfse

Uczniowie z tylnych ławek od razu zaczęli protestować – rzędy uczniów przed nimi miały dużo większe szanse na trafienie do kosza niż osoby z końca sali.

Nauczyciel kazał wszystkim rzucić swoją kulką i jak można się domyślać większość uczniów z przednich rzędów trafiła, podczas gdy z końca sali udało się tylko nielicznym.

this-teacher-taught-his-class-a-very-simple-and-powerful-lesson-8776

Nauczyciel podsumował – „im bliżej kosza jesteś tym większe masz szanse na trafienie – tak właśnie działa uprzywilejowanie niektórych grup społecznych w społeczeństwie. Czy zauważyliście, że tylko osoby z tylnych rzędów domagały się sprawiedliwych zasad?”

Osoby siedzące z przodu były mniej świadome tego, że znajdują się w uprzywilejowanej pozycji. Każda z tych osób może z łatwością zobaczyć odległość dzieląca ją od celu”.

this-teacher-taught-his-class-a-very-simple-and-powerful-lesson-87drgrd

Jako studenci otrzymujący edukacje powinniście być wiadomi przywileju jaki wam się trafił. Wykorzystajcie w najlepszy możliwy sposób do osiągnięcia wspaniałych rzeczy i upominania się o tych, którzy zostali w tylnych rzędach”.