9 lat temu

5 najlepszych gadżetów dla każdego miłośnika roweru

gdfbgxfc

Jazda na rowerze ma dobroczynny wpływ na nasze zdrowie, jednak niewygody z tym związane odstraszają niektórych przed codziennym korzystaniem z roweru jako środka transportu. Być może tych pięć wynalazków zachęciłoby was do zmiany decyzji.

1. Niewidzialny kask

Ile macie koleżanek, które rezygnują z własnego bezpieczeństwa, ponieważ źle wyglądają w kasku?

Projekt wyłonił się jako efekt ambitnego zadania egzaminacyjnego postawionego przed dwoma studentkami skandynawskiej uczelni. Gdyby mogły go rozkręcić z pewnością wywołałby rewolucję. Pomysł w zasadzie jest nie tyle hełmem co poduszką powietrzną ukrytą w klapach płaszcza, która podczas kolizji wystrzeliwuje ochraniając głowę rowerzysty. Póki co dziewczyny poszukują inwestora, który chciałby zaangażować się w rozkręceni interesu.

2. Rowerowa winda

Skandynawia jest znana z wysiłków na rzecz poprawy jakości życia i wygody swoich mieszkańców, nic więc dziwnego, że to właśnie na dalekiej północy wymyślono coś takiego.

great-inventions-every-cyclist-dreams-about-57201-940x626

great-inventions-every-cyclist-dreams-about-26905-940x626

Miasto Trondheim w Norwegii leży na wzgórzach, ulice są więc wystarczająco strome, by zniechęcić przypadkowych rowerzystów. Aby pomóc promować jazdę na rowerze w mieście zainstalowano w newralgicznych miejscach specjalny mini dźwig rowerowy o nazwie Trampe. Korzystając z windy rowerzysta po prostu umieszcza stopę na platformie i pozwala jej wcisnąć rower pod górę z prędkością około 3-4 mil na godzinę.

3. Pas do noszenia roweru

great-inventions-every-cyclist-dreams-about-40696

Bike Lift and Carry to rowerowy pas na ramię, który rozwija się podobnie jak taśmy w separatorach kolejkowych, Służący jako pomoc przy podnoszeniu roweru. Dzięki temu możemy ominąć przeszkodę bez ponoszenia zbytniego wysiłku. Zaprojektowany przez ukraińską firmę Mukomelov pas pozwala nosić rower na ramieniu niczym torebkę.

4. Torba z sygnalizatorem

Aby pomóc rowerzystom w bezpiecznym jeżdżeniu koreańska projektantka Lee Myung Su zaprojektowała tzw. Seil Bag – torbę na plecy, która sygnalizuje, w którą stronę rowerzysta chce skręcić.

great-inventions-every-cyclist-dreams-about-97084 great-inventions-every-cyclist-dreams-about-92082 great-inventions-every-cyclist-dreams-about-23639

Dzięki zamontowanemu na torbie prostemu wyświetlaczowi ledowemu, rowerzysta może sygnalizować kierunek jazdy bez konieczności wystawiania rąk. Zamiast tego wystarczy przycisnąć guzik na niewielkim kontrolerze zamontowanym przy kierownicy. Wyświetlacz wyposażony jest w kilka podstawowych komunikatów.

5. Podświetlana ścieżka rowerowa

Holenderski artysta i projektant Daan Roosegaarde stworzył piękne i innowacyjne dzieło – świecące ścieżki rowerowe. Ledowe diody oraz świecące kamyki oświetlają trasę, a przy tym wyglądają jak z obrazu Van Gogha „Gwiaździsta noc”.

great-inventions-every-cyclist-dreams-about-63579

Podobną ścieżkę można było wcześniej zobaczyć już wcześniej w Wielkiej Brytanii. Kilometrowa ścieżka powstała przy użyciu zasilanych energią słoneczną diod LED i świecących w ciemnościach materiłów. Ścieżką można przejechać się w Brabancji, holenderskim regionie, w którym urodził się i dorastał Van Gogh. Świecące elementy na powierzchni ścieżki pomogą rowerzystom utrzymać się na torze podczas nocnej jazdy.