8 lat temu

Najbardziej „zielone” miasta na świecie

1680739-poster-1280-1-green-cities
Wybrane przez Green Global Economy Index miasta oceniano m. in. za ich system transportu publicznego, ilość parków oraz systemy dostarczania energii. Zapewne nikogo nie zaskoczy fakt, że na liście 10 najbardziej „zielonych” miast prawie połowa znajduje się w Skandynawii.

1. Kopenhaga, Dania

greenest_cities_copenhagen
Najbardziej przyjazne miasto dla środowiska zawdzięcza swój wynik m. in. miejskiej polityce redukcji CO2 aż o 20%. Ten ambitny cel nie jest jedynie wydłużoną w czasie mrzonką – efekt ma zostać osiągnięty do końca 2015 roku! Aby tak się stało władze miejskie rozbudowały system komunikacji publicznej oraz ścieżek rowerowych. Do tego dochodzą systemy efektywnego zarządzania odpadami oraz recycling deszczówki!
 
greenest_cities_copenhagen_park

2. Amsterdam, Holandia

greenest_cities_amsterdam
Niewielkich rozmiarów Amsterdam jest miastem wręcz stworzonym do poruszania się na rowerze, do czego mieszkańcy są dodatkowo zachęcani dzięki systemowi ścieżek i parkingów rowerowych. W mieście liczącym ponad 1,5 miliona mieszkańców jest ponad milion rowerów – przy takim natężeniu ruchu nie da się uniknąć rowerowych korków oraz kolizji. Nie zniechęca to jednak władz miejskich do dalszych działań w stronę rozwijania zielonych inicjatyw. Kolejną jest m. in. wdrożenie systemu umożlwiającego inteligentne zarządzanie odpadami oraz dalszą redukcję emisji gazów cieplarnianych.
 
greenest_cities_amsterdam_night

3. Sztokholm, Szwecja

greenest_cities_stockholm
Sztokholm był pierwszym europejskim miastem, które otrzymało europejską nagrodę Zielonej Stolicy w 2010 roku ze względu na swoją innowacyjność względem środowiska. Od 1990 roku miasto zmniejszyło emisję dwutlenku węgla o 25% i planuje stać się pierwszym miastem wolnym od paliw kopalnych do 2050 roku.
 
greenest_cities_stockholm_park

4. Vancouver, Kanada

greenest_cities_vancouver
To miasto z najwyższymi kosztami mieszkania w całej Północnej Ameryce. W zamian za to jego mieszkańcy mogą cieszyć się najbardziej wydajnym systemem energetycznym na świecie. Aż 93% zużywanej energii elektrycznej pochodzi z odnawialnych źródeł energii. Do 2020 roku Vancouver chce zająć pierwsze miejsce na liście „zielonych miast” poprzez zwiększenie zielonych przestrzeni oraz zredukowanie produkcji odpadów.
 
greenest_cities_vancouver_train

5. Londyn, Wielka Brytania

greenest_cities_london_eye
Miasto znane z gęstej mgły już niedługo może kompletnie oczyścić się z kłębów ciężkiego smogu. Władze miejskie starają się zmienić przemysłowy wizerunek miasta inwestując w tworzenie parków, usytuowanych w różnych częściach miasta oraz na dachach budynków. Londyn jest także przyjazny dla rowerów i zapewnia wygodny transport publiczny.
 
greenest_cities_london

6. Berlin, Niemcy

greenest_cities_berlin
Niegdyś podzielone miasto jest obecnie trzecią metropolią na kontynencie pod względem ilości zieleni – lasów, parków, ścieżek spacerowych, rzek i stawów na terenie miasta. Infrastruktura miejska jest dobrze wyposażona w ścieżki rowerowe, a miasto pracuje nad rozwojem sieci energii odnawialnej i zrównoważonego rolnictwa.
 
greenest_cities_berlin_park

7. Nowy Jork

greenest_cities_nyc
To może wydawać się zaskakujące ale Nowy Jork jest najbardziej zielonym miastem Stanów Zjednoczonych. Pomimo jarzących się świateł wielkiego miasta emisja gazów cieplarnianych jest w przypadku NY mniejsza niż w innych miastach tej samej wielkości. Do tego należy pochwalić władze miejskie za sprawy system komunikacji publicznej oraz 28 akrów terenów zielonych. Miasto poparło również projekt budowy ogrodów dachowych.
 
greenest_cities_nyc_park

8. Singapur

greenest_cities_singapore
To miasto-państwo rozpoczęło kampanię „Czysty i Zileony Singapur” przeszło dwie dekady temu i nadal ją kontynuuje. Miasto przetwarza wszystkie produkowane ścieki, zapewnia niezawodny transport publiczny, a ponadto zainwestowało w wybudowanie systemu „super drzew” dostarczających cień, schronienie dla zwierząt oraz zbierających wodę deszczową.
 
greenest_cities_singapore_gardens

9. Helsinki, Finlandia

greenest_cities_helsinki
Helsinki, podobnie jak inne skandynawskie miasta, zachęca swoich mieszkańców do korzystania z komunikacji miejskiej oraz rowerów. Miasto rozpoczęło swój zielony program już 1950, a obecnie produkuje własną energię elektryczną zapewniając również system ogrzewania domów. Helsinki są jednym z miast, które poparło inicjatywę Baltic Sea Challenge, która ma na celu ochronę wód opływających archipelag.
 
greenest_cities_helsinki_market

10. Oslo, Norwegia

greenest_cities_oslo
Oslo, ostatnie miasto na liście, utrzymuje Skandynawię na czele peletonu. To kompaktowe miasto łączy w sobie wszystkie udogodnienia transportu opisane w wyżej wymienionych miastach. Dwie trzecie gminy to chroniony las, grunty rolne lub drogi wodne. Nawet ogrzewania w mieście jest przyjazne dla środowiska – 80% ogrzewania pochodzi z energii odnawialnej, a dokładniej biomasy produkowanej z resztek i odpadów.
 
greenest_cities_oslo_park