9 lat temu

Nowość! Grill na energię słoneczną!

SunPlace-for-Le-Affinita-Selettive-by-Lanzavecchia-and-Wai_dezeen_784_1
Urządzenie do grillowania bez użycia ognia, a zasilane energią słoneczną – czyżby nadchodził czas swobodnego grillowania na balkonie?

Projekt jest prostszy niż to się mogło wydawać – do stworzenia solarnego grilla projektanci Francesca Lanzavecchia i Hunn Wai użyli po prostu soczewki! Obiektyw o powierzchni około 1,5 metra kwadratowego w słoneczny dzień może skupiać światło na żeliwnej płycie przymocowanej do stolika. Całość tworzy prosty zestaw kulinarno-wypoczynkowy.
 
SunPlace-for-Le-Affinita-Selettive-by-Lanzavecchia-and-Wai_dezeen_468_0

„Pracując nad projektem inspirowaliśmy się doświadczeniem gotowania foundy, koreańskiego grilla oraz gorących chińskich miseczek” opisuje swoje dzieło projektant. „Chcieliśmy tym zestawem wygenerować też pozytywną energię, która pojawia się podczas wspólnego gotowania”.

SUNPlace został zaprojektowany specjalnie pod kątem tegorocznej wystawy Milan Expo, której głównym tematem jest zrównoważona produkcja żywności.

Słoneczny zestaw grillowy składa się z okrągłego blatu, wykonanego z drewna dębowego, zamontowanego na podstawie ze stali. Pod soczewką na blacie znajduje się wymienna płyta grillowa.
 
SunPlace-for-Le-Affinita-Selettive-by-Lanzavecchia-and-Wai_dezeen_468_8
Projektanci zdecydowali się skorzystać z soczewek Fresnela, które składają się z płaskiego arkusza koncentrycznych pierścieni, skupiając światło w określonym kierunku – w tym przypadku na grilla. Oryginalnie pomyślana dla latarni morskich soczewka pozwala na projekcję światła jak najdalej od jego źródła. Tego rodzaju soczewki pozwalają na emisję cieńszego i jaśniejszego strumienia światła niż w przypadku konwencjonalnych soczewek.

Do stołu dołączony jest zestaw żeliwnych narzędzi kuchennych z zakończeniami w kształcie kwadratu, trójkąta i łopatki. Zestaw dopełnia para rękawic ochronnych.
 
SunPlace-for-Le-Affinita-Selettive-by-Lanzavecchia-and-Wai_dezeen_468_5

„Możliwość gotowania w słońcu jest niezwykle ekscytująca „, mówi autor pomysłu. „Czynniki takie jak intensywne ciepło i blask, sprawiają, że gotując przy użyciu soczewki musimy cały czas kontrolować warunki, to technika wymagająca od kucharza umiejętności i techniki”.

Niestety prototyp nie jest jeszcze w pełni funkcjonalny, duet projektantów ma jednak nadzieję, że pomysł zachęci innych do rozważenia energii słonecznej jako realnej metody gotowania.

„Szukaliśmy pomysłów na przyszłe metody gotowania bez wytwarzania produktów ubocznych, okazało się, że gotowanie słoneczne jest polem odrzucanym przez społeczność designerów, częściej zajmują się nią hobbyści majsterkowicze”. Póki co kwestia dalszego rozwoju solarnego grilla pozostaje więc w waszych rękach.