9 lat temu

Mity o piciu obalone!

hf1

Alkohol to dla niektórych zabawa, dzięki niemu czujemy się szczęśliwi i pozwalamy sobie na rzeczy, na które normalnie byśmy się nie odważyli. Jednak po imprezowej nocy przychodzi kara na nasze poczynania – morderczy kac. Aby go uniknąć, sięgamy po różne zasłyszane prawidła, które niestety często okazują się być nieprawdziwe i co gorsza nieskuteczne. Zanim więc przekombinujesz z technikami wytrzeźwiania, przeczytaj kilka mitów na temat alkoholu.

1. Picie piwa przed wódką powoduje, że szybciej się upijamy

h1

W zasadzie kolejność w jakiej spożywasz napoje alkoholowe, nie ma żadnego znaczenia dla poziomu alkoholizacji. Każdy alkohol powoduje takie same skutki, które tylko nasilają się lub osłabiają w zależności od ilości – odwodnienie, „dziury” w pamięci, nudności i światłowstręt – co z pewnością czeka cię na kacu.

2. Od picia piwa powstaje „mięsień piwny”

h2

Nadwaga a szczególnie oponka wokół brzucha, powstaje tak samo od piwa, jak i od wszystkich innych alkoholi. A to dlatego, że każdy napój alkoholowy ma dużo pustych kalorii i węglowodanów. Tak więc mięsień piwny może powstać tak samo od piwa ja od wina, wódki czy innych drinków.

3. Kawa pomaga wytrzeźwieć

h3

Żeby z powrotem stać się trzeźwym, twój organizm musi pozbyć się całego alkoholu, jaki się w nim znajduje, a kawa w niczym nie pomoże przyśpieszyć tego procesu. Tak samo żeby pozbyć się kaca, twój organizm musi w naturalny sposób spalić cały alkohol, co zajmie trochę czasu. Kawa może nieco wyostrzyć twoje zmysły, przez co może wydawać ci się, że kondycja ci wraca. Niezależnie jednak od tego ile kawy wypijesz, nie przyśpieszy to spalania alkoholu. Dlatego mając kaca, nie powinno się podejmować żadnych niebezpiecznych aktywności, ani jeździć samochodem.

4. Alkohol niszczy komórki w twoim mózgu

630x350_L_491

Picie może spowolnić twoje procesy myślowe i przeszkadzać w normalnej aktywności mózgu, ale żadna komórka nie zostanie z tego powodu kompletnie zniszczona. Alkohol jak najbardziej uszkadza komórki w całym systemie nerwowym, który kontroluje procesy uczenia się i sprawność merytoryczną. Picie pogarsza komunikację między komórkami nerwowymi, zmienia ich strukturę i może wywoływać na stałe efekty podobne do tych, gdy jesteś pod wpływem. Im więcej pijesz, tym twój mózg traci możliwość odbudowywania uszkodzeń.

5. Mieszając alkohol z napojami energetycznymi będziemy bardziej pijani

h5

W rzeczywistości nie będziesz czuć się bardziej pijany, tylko będziesz pijany w nieco inny sposób. Mieszając alkohol z preparatami kofeinowymi osiągniesz dziwny stan, zwany kompletnie świadomym upiciem – będzie wydawało ci się, że jesteś bardzie trzeźwy z powodu dużej ilości kofeiny w twojej krwi. Dodatkowo nie zaleca się mieszania tych dwóch składników ze sobą – ich połączenie może być dla naszego organizmu niezwykle niebezpieczne.

6. Wymioty pomogą szybciej wytrzeźwieć

h6

Wymioty pozwolą ci pozbyć się z żołądka alkoholu, co uchroni cię przed wchłonięciem większej ilości alkoholu do krwi, jednak to, co zdąży już przeniknąć do krwi nadal tam zostanie. Tak więc wymioty mogą zatrzymać dalsze upijanie, ale nie przyśpieszą spalania alkoholu i trzeźwienia.

7. Jaśniejsze napoje uchronią cię przed kacem

h7

Jaśniejsze w kolorze napoje nie są gwarantem braku kaca, ale zdecydowanie poprawią sprawę. Powodem jest to, że fermentacja produktów dodawanych do ciemniejszych alkoholi wywołuje silniejszego kaca.

8. Kobiety i mężczyźni tego samego wzrostu, mogą pić tyle samo z podobnym efektem

h8

Nawet jeśli jesteś takiego samego wzrostu i masz taką samą wagę jak mężczyzna, z którym pijesz, i tak upijesz się o wiele szybciej niż on. A to dlatego, że mężczyźni mają większą tkankę mięśniową niż kobiety, co oznacza więcej wody w organizmie. Alkohol u mężczyzn jest bardziej rozcieńczony niż w ciele kobiety.